Diyanet İşleri Başkanlığınca gerçekleştirilen "2024 Yılı II. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı" tüm yurtta devam ediyor.

Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenen komisyonlar tarafından sözlü/mülakat şeklinde gerçekleştirilen Hafızlık Tespit Sınavı’nın yapıldığı illerden biri de Sivas oldu.

Sözlü/mülakat şeklinde gerçekleştirilen hafızlık sınavına müracaat eden hafız adayları, 70 ve üzeri puan almaları halinde başarılı sayılarak hafızlık belgesi almaya hak kazanacak.

Sivas ve Tokat il ve ilçe müftülüklerine bağlı Kur'an Kursları ile kendi imkanlarıyla hafızlığı tamamlayan toplam 112 hafız adayı, hafızlık belgesi almak için Sivas İl Müftülüğü bünyesinde yapılan sınavda ter döktü.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından merkezi illerde gerçekleştirilmesi planlanan 2024 yılı 2. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Dr. Abdurrahman Han’ın komisyon başkanlığında Uzman Vaiz Yusuf Kervan ve Vaiz Leyla Yıldırım’ın katılımıyla Sivas İl Müftülüğünde gerçekleşti.

Sözlü olarak gerçekleştirilen hafızlık sınavına Sivas ve Tokat’tan müracaat eden 58 erkek ve 54 kız hafız adayı öğrenciler arasında yapılan sınavda 70 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılarak hafızlık belgesi almaya hak kazanacak.

Diğer yandan sınavda başarılı olanların "hafızlık belgeleri" eğitim gördükleri Kur'an kursunun bağlı olduğu müftülüğe, hafızlığını kendi imkanlarıyla tamamlayan ve dışarıdan sınava katılanların belgeleri ise başvuru esnasında belirttikleri müftülüklere gönderilecek.