Sivas İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Sivas Şubesi işbirliğiyle din görevlilerine yönelik Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde "2024 Yılı Zekat Bilgilendirme Toplantısı" düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya, zekat ibadetinin gündemden düşmemesi gereken bir konu olduğunu söyledi.

Sivas Zekat Iyilik 44

Müftü Altunkaya, "Rabbim toplantımızı hayırlara vesile kılsın. Diyanet İşleri Başkanlığımızın temel görevlerinden bir tanesi toplumumuzu din konusunda aydınlatmak, insanlara doğru sahih bilgiyi ulaştırmaktır. Yapmış olduğumuz hizmetlerin en önemli hususlarıhdan bir tanesi de mali ibadetler konusudur. İnsanımızın bazen ihmal ettiği zekat ibadetini tekrardan gündeme taşımaktır. Veren el ile alan el arasındaki köprüyü oluşturan siz değerli kardeşlerimiz inşallah bu hizmeti de gereği gibi gündeminize alıp insanlarımızla paylaşacağınıza inanıyorum." dedi.

Sivas Zekat Iyilik 22

Programa konuşmacı olarak katılan Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müftüsü Arif Gökçe ise, Diyanet İşleri Başkanlığının ve Türkiye Diyanet Vakfının temel misyonundan bahsederek, Vakfın toplumsal barış ve huzuru, toplumun dini, sosyal ve kültürel gelişimine yönelik her faaliyeti önemsediğini belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığının İslam dini ile ilgili her konuda güvenilen ve referans alınan, insanlığın barış ve huzuruna katkı sağlayan bir kurum olduğunu vurgulayan Başkanlık Müftüsü Gökçe, namaz ibadeti gibi zekat ibadetinin de farz bir ibadet olduğunu hatırlatarak, insanların zekat ibadetini ihmal etmemesi için din görevlilerinin sabırla, kararlılıkla ve güvenilir bir şekilde bu konuyu toplumun gündeminde tutması gerektiğini ifade etti.

Sivas Zekat Iyilik 33

Müftü Gökçe, "Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile yeryüzünün ihtiyaç duyulan her yerinde, dil,  ırk, mezhep, meşrep farkı gözetmeksizin insanlara yardım elini uzatmakta, ayni yardımlardan nakdi desteklere, eğitimden sosyal hizmetlere ve gönüllerin ihyasına kadar birçok alanda iyilik çalışmaları yapmakta, Müslüman azınlıkların, işgallere, savaşlara ve afetlere maruz kalanların, yetimlerin, yoksulların, çaresizlerin ve kimsesizlerin yardımına koşmaktadır." diye konuştu.

Sivas Zekat Iyilik 66

Program sonunda İl Müftüsü Altunkaya, Müftü Gökçe’ye ve yaş haddinden emekliliğe ayrılacak olan Müftü Yardımcısı Behçet Bilgin’e plaket takdiminde bulundu.

Editör: Ömer Ceylan