Sivas İl Müftülüğü tarafından Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde "1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası" dolayısıyla konferans düzenlendi.

Programda din görevlileriyle bir araya gelen Sivas Valisi  Dr. Yılmaz Şimşek, din görevlilerinin haftasını tebrik ederek şöyle konuştu:

"Din hizmetlerinin yürütülmesi için büyük fedakârlıklar gösteren sizler, insani ve ahlaki değerlerin yaşanması için halkımıza din hizmetlerinin sunulması için daima gayretle çalışıyorsunuz. İnşallah bu hafta vesilesiyle zihinlerimiz ve gönüllerimiz her daim caminin huzur iklimi ile buluşacak, kadını, erkeği, çocuğu, genci ve yaşlısıyla ibadethanelerimiz her daim dolup taşacak, birlik ve beraberlik, kardeşlik ve vefa duygularımız buralarda pekişecektir."

sivas-camiler-haftası-455

Açılışta konuşan İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya ise "Camilerimiz ve din görevlilerimizin en önemli görevlerinden birisi toplumumuzu Kur'an-ı Kerim ve sahih sünnet eksenine getirerek geliştirmektir. Bu bağlamda zayıflayan temel değerlerimizin ifası elbette öncelikle hedefler arasında olmalıdır. Bu vesileyle ezan ile başlayan sela ile son bulan  hayatımıza rehberlik eden ömrünü din hizmetine adayan fedakar hocalarımızı, hademe-i hayratı, camileri imar inşa ve ihya eden aziz milletimizin ve camilerimizin en değerli varlığı olan cemaatimizden  ahirete irtihal edenleri rahmet ve minnetle yâd ediyor, hayatta olanlara sağlık ve uzun ömür diliyorum." ifadelerini kaydetti.

sivas-camiler-haftası-11

Programa konuşmacı olarak katılan Kocaeli İl Müftüsü Sinan Cihan da "Günümüzün Müslümanları olarak bizler görevlerimizi hatırlamamız gerekiyor. Din görevlileri olarak bizim görevimiz sadece kendimizle ilgili bizimle sınırlı değil sadece bulunduğumuz muhitte,mahallede,köyde  sınırlı değil. Efendimiz nasıl bütün varlığa hitap ettiyse, bütün varlığa rahmetellilalemin olarak gönderildiyse günümüz Müslümanları olarak ve dahi efendimizin varisleri olarak kürsü mihrap görevini ifa edenler olarak aynı hassasiyeti aynı görev bilincini yeniden kuşanarak yolumuza devam etmemiz gerektiğini bir defa daha kendimize söz vererek yerine getirmeliyiz." dedi.

sivas-camiler-haftası-44

Katılımcılara ilahi dinletisinin ardından 2023 yılında emekli olan din görevlilerine plaket takdimi yapıldı.

sivas-camiler-haftası-33

Program öncesi Vali Yılmaz Şimşek, Dr. Fatmagül Saklavcı tarafından hazırlanan hüsn-i hat, tezhip sergisi ile Müftülük Gençlik Koordinatörlüğü çalışmalarının yer aldığı sergiyi gezdi.