Sa'y Safâ ile Merve arasında gidip gelmektir.

Safâ'dan Merve'ye “4” gidiş, Merve'den Safâ’ya “3” dönüş olmak üzere “7” şavt'tan ibârettir. Bütün tavaflardan sonra sa'y yapmak gerekmez. Hac ve umre için sadece birer defa sa’y yapılır.

Safa ve Merve ne demektir? Safa ve Merve ne demektir?

Sa’y duaları Hz. Peygamber(sas)’in tavsiye ettiği dualar olmakla birlikte, bu duaları bilmeyenler içten ve samimi kendilerine ait duaları da sa’y esnasında okuyabilirler.

Sa'y duaları hacda ve umrede yapılacak sa'ylar için aynı olup, herhangi bir değişiklik söz konusu değildir.

!. Şavt'ta Okunabilecek Dua

اَللهُ أَكْبَرُ، اَللهُ أَكْبَرُ، لَٓا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ وَاللهُ أَكْبَرُ، اَللهُ أَكْبَرُ وَ لِلهِ الْحَمْدُ. اَللهُ أَكْبَرُ كَبِيرًا وَالْحَمْدُ لِلهِ كَثِيرًا وَسُبْحَانَ اللهِ بُكْرَةً وَ أَصِيلًا. لَٓا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ ، لَهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ يُحْيِي وَ يُمِيتُ ، بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَهُوَ عَلٰى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ. رَبَّنَا تَقَبَّلْ مِنَّا إِنَّكَ أَنْتَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ. رَبَّنَا وَاجْعَلْنَا مُسْلِمَيْنِ لَكَ وَ مِنْ ذُرِّيَّتِنَٓا أُمَّةً مُسْلِمَةً لَكَۖ وَ أَرِنَا مَنَاسِكَنَا وَ تُبْ عَلَيْنَاۚ إِنَّكَ أَنْتَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ . رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ ، وَاعْفُ وَ تَكَرَّمْ ، وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمْ ، إِنَّكَ تَعْلَمُ مَا لَا نَعْلَمُ ، إِنَّكَ أَنْتَ اللهُ الْأَعَزُّ الْأَكْرَمُ . رَبَّنَٓا اٰتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَ فِي الْاٰخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنَا عَذَابَ النَّارِ . اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ مِنَ الْخَيْرِ كُلِّهِ عَاجِلِهِ وَ آجِلِهِ ، مَا عَلِمْتُ مِنْهُ وَ مَا لَمْ أَعْلَمْ ، وَ أَعُوذُ بِكَ مِنَ الشَّرِّ كُلِّهِ ، عَاجِلِهِ وَ آجِلِهِ مَا عَلِمْتُ مِنْهُ ، وَ مَا لَمْ أَعْلَمْ ، وَ أَسْأَلُكَ الْجَنَّةَ وَ مَا قَرَّبَ إِلَيْهَا مِنْ قَوْلٍ أَوْ عَمَلٍ ، وَ أَعُوذُ بِكَ مِنَ النَّارِ وَ مَا قَرَّبَ إِلَيْهَا مِنْ قَوْلٍ أَوْ عَمَلٍ. وَ أَسْأَلُكَ خَيْرَ مَا سَأَلَكَ عَبْدُكَ وَ رَسُولُكَ مُحَمَّدٌ ، وَ أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا اسْتَعَاذَ مِنْهُ عَبْدُكَ وَ رَسُولُكَ مُحَمَّدٌ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَ سَلَّمَ. اَللّٰهُمَّ اغْفِرْ لِي مَغْفِرَةً تُصْلِحُ بِهَا شَأْنِي فِي الدَّارَيْنِ ، وارْحَمْنِي رَحْمَةً أَسْعَدُ بِهَا فِي الدَّارَيْنِ ، وَ تُبْ عَلَيَّ تَوْبَةً نَصُوحًا لَا أَنْكُثُهَا أَبَدًا ، وَ أَلْزِمْنِي الْاِسْتِقَامَةَ لَا أَزِيغُ عَنْهَا أَبَدًا. لَٓا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ وَحْدَهُ ، أَنْجَزَ وَعْدَهُ وَ نَصَرَ عَبْدَهُ وَ هَزَمَ الْأَحْزَابَ وَحْدَهُ. لَٓا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ ، وَلَا نَعْبُدُ إِلَّا إِيَّاهُ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ. إِنَّ الصَّفَا وَ الْمَرْوَةَ مِنْ شَعَٓائِرِ اللهِ ۚ فَمَنْ حَجَّ الْبَيْتَ أَوِ اعْتَمَرَ فَلَا جُنَاحَ عَلَيْهِ أَنْ يَطَّوَّفَ بِهِمَاۜ وَ مَنْ تَطَوَّعَ خَيْرًاۙ فَإِنَّ اللهَ شَاكِرٌ عَلِيمٌ.

Allah en büyüktür. Allah en büyüktür. Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. Allah en büyüktür ve hamd Allah içindir.

Allah yücelerin en yücesidir. Sınırsız hamd O’na mahsustur. Sabah akşam tesbih edilen Allah noksan sıfatlardan münezzehtir.

Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. O, tektir. Hiçbir ortağı yoktur. Mülk O’nundur. Hamd O’na mahsustur. Yaşamı veren ve yaşamı sona erdiren de O`dur. Hayır, ancak O’nun elindedir. O, her şeye gücü yetendir.

Rabbimiz, ibadetlerimizi kabul eyle. Şüphesiz ki sen her şeyi işiten ve bilensin.

Rabbimiz! Bizi sana teslim olmuş kimseler kıl. Soyumuzdan da sana teslim olmuş bir ümmet kıl. Bize ibadetlerimizi göster. Tövbemizi kabul et. Çünkü sen, tövbeleri çok kabul edensin, çok merhametli olansın.

Rabbim! Bizi bağışla, bize merhamet et, kereminle bizi affet. Bilmediklerimizi de, bilinmeyenleri de sen biliyorsun, kusurlarımızı da sen biliyorsun, onları affet. Çünkü sen güç ve kerem sahibisin.

Rabbimiz! Bize dünyada da iyilik ver âhirette de iyilik ver. Bizi ateş azabından koru.

Allah’ım Senden, bildiğim ve bilmediğim geçmiş ve gelecekteki tüm hayırları niyaz ediyorum. Bildiğim ve bilmediğim, geçmiş ve gelecekteki tüm şerlerden de sana sığınıyorum. Senden cenneti ve ona ulaştıracak her türlü söz ve ameli bana nasip etmeni diliyorum. Cehennemden ve ona götürecek her türlü söz ve amelden de sana sığınıyorum. Allah’ım Kulun ve elçin Hz. Muhammed’in senden istediği bütün hayırlardan ben de istiyorum. Kulun ve elçin Hz. Muhammed’in sana sığındığı bütün şerlerden ben de sana sığınıyorum.

Allah’ım Beni öyle bir bağışla ki, iki cihanda da durumum düzelsin. Bana öyle bir rahmet et ki, iki cihanda da mutlu olayım. Öyle içten bir tövbe nasip et ki onu bir daha ebediyen bozmayayım ve bana öyle bir istikamet ver ki ebediyen bu doğrultudan sapmayayım.

Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. O, tektir. Sözünü yerine getirmiş, kuluna yardım etmiştir. Tek başına düşmanlarını hezimete uğratmıştır.

Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. Kâfirler hoş görmese de bizler dini ancak Allah`a has kılarak sadece O`na ibadet ederiz.

Şüphesiz Sefa ve Merve, Allah’ın (dininin) nişanelerindendir. Onun için her kim hac ve umre niyetiyle Kâbe`yi ziyaret eder ve onları da tavaf ederse, bunda bir günah yoktur. Her kim gönlünden koparak bir hayır işlerse, şüphesiz onu Allah bilir, karşılığını verir.

2. Şavt'ta Okunabilecek Dua

اَللهُ أَكْبَرُ ، اَللهُ أَكْبَرُ ، لَٓا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ وَاللهُ أَكْبَرُ ، اَللهُ أَكْبَرُ وَ لِلهِ الْحَمْدُ . لَٓا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ الْوَاحِدُ الْأَحَدُ الْفَرْدُ الصَّمَدُ الَّذِي لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْۙ وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ . رَبَّنَٓا اٰمَنَّا بِمَٓا اَنْزَلْتَ وَاتَّبَعْنَا الرَّسُولَ فَاكْتُبْنَا مَعَ الشَّاهِدِينَ . رَبَّنَٓا إِنَّنَا سَمِعْنَا مُنَادِيًا يُنَادِي لِلْإِيمَانِ أَنْ اٰمِنُوا بِرَبِّكُمْ فَاٰمَنَّاۗ رَبَّنَا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَ كَفِّرْ عَنَّا سَيِّـَٔاتِنَا وَ تَوَفَّنَا مَعَ الْأَبْرَارِۚ . رَبَّنَا وَ اٰتِنَا مَا وَعَدْتَنَا عَلٰى رُسُلِكَ وَلَا تُخْزِنَا يَوْمَ الْقِيٰمَةِۜ إِنَّكَ لَا تُخْلِفُ الْمِيعَادَ. اَللّٰهُمَّ اغْفِرْ لِي مَا قَدَّمْتُ وَ مَا أَخَّرْتُ ، وَ مَا أَسْرَرْتُ وَ مَا أَعْلَنْتُ ، وَ مَا أَنْتَ أَعْلَمُ بِهِ مِنِّي ، أَنْتَ الْمُقَدِّمُ وَ أَنْتَ الْمُؤَخِّرُ وَ أَنْتَ عَلٰى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ لَٓا إِلٰهَ إِلَّا أَنْتَ . اَللّٰهُمَّ عَافِنِي فِي بَدَنِي، اَللّٰهُمَّ عَافِنِي فِي سَمْعِي ، اَللّٰهُمَّ عَافِنِي فِي بَصَرِي ، لَٓا إِلٰهَ إِلَّا أَنْتَ . اَللّٰهُمَّ اسْتُرْ عَوْرَاتِي ، وَ اٰمِنْ رَوْعَاتِي ، وَاحْفَظْنِي مِنْ بَيْنِ يَدَيَّ وَ مِنْ خَلْفِي ، وَ عَنْ يَمِينِي وَ عَنْ شِمَالِي ، وَ مِنْ فَوْقِي ، وَ أَعُوذُ بِكَ اَللّٰهُمَّ مِنْ أَنْ أُغْتَالَ مِنْ تَحْتِي . اَللّٰهُمَّ اجْعَلْنِي مِنَ الَّذِينَ إِذَا أَحْسَنُوا اِسْتَبْشَرُوا وَإِذَا أَسَآؤوا اِسْتَغْفَرُوا . رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَاعْفُ وَ تَكَرَّمْ ، وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ ، إِنَّكَ تَعْلَمُ مَا لَا نَعْلَمُ ، إِنَّكَ أَنْتَ الْأَعَزُّ الْأَكْرَمُ. رَبَّنَٓا اٰتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَ فِي الْاٰخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنَا عَذَابَ النَّارِ . لَٓا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ يُحْيِي وَ يُمِيتُ بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَهُوَ عَلٰى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ . لَٓا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ وَحْدَهُ ، أَنْجَزَ وَعْدَهُ وَ نَصَرَ عَبْدَهُ وَ هَزَمَ الْأَحْزَابَ وَحْدَهُ . إِنَّ الصَّفَا وَالْمَرْوَةَ مِنْ شَعَٓائِرِاللهِ ۚ فَمَنْ حَجَّ الْبَيْتَ أَوِ اعْتَمَرَ فَلَا جُنَاحَ عَلَيْهِ أَنْ يَطَّوَّفَ بِهِمَاۜ وَ مَنْ تَطَوَّعَ خَيْرًاۙ فَإِنَّ اللهَ شَاكِرٌ عَلِيمٌ .
Allah en büyüktür. Allah en büyüktür. Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. Allah en büyüktür ve hamd Allah içindir.

Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. O birdir, Sadece Allah Samed`dir. ( Her şey O`na muhtaçtır; O, hiçbir şeye muhtaç değildir). O`ndan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). Hiçbir şey O`na denk ve benzer değildir.

Rabbimiz! Senin indirdiğine iman ettik ve Peygamber’e uyduk. Artık bizi (hakikate) şahitlik edenlerle beraber yaz.

Rabbimiz! Biz, ‘Rabbinize iman edin!’ diye imana çağıran bir davetçi işittik, hemen iman ettik. Rabbimiz, günahlarımızı bağışla. Kötülüklerimizi ört. canımızı iyilerle beraber al.

Rabbimiz! Peygamberlerin aracılığı ile bize va`dettiklerini ver bize. Kıyamet gününde bizi rezil etme. Şüphesiz sen, va’dinden dönmezsin.

Allah’ım, gizli veya açık olarak geçmişte işlediğim ve gelecekte işleyebileceğim ve senin benden daha iyi bildiğin bütün günahlarımı bağışla. Sen dilediğini öne alır dilediğini geri bırakırsın. Senin her şeye gücün yeter. Senden başka hiçbir ilâh yoktur.

Allah’ım, ,edenime sağlık ve afiyet ver. Allah’ım, kulağıma sağlık ve afiyet ver. Allah’ım, gözüme sağlık ve afiyet ver. Senden başka hiçbir ilâh yoktur.

Allah’ım, ayıplarımı ört, korktuklarımdan emin eyle. Beni önümden, arkamdan, sağımdan, solumdan ve üstümden (gelebilecek her türlü tehlikeye karşı) muhafaza buyur.

Allah’ım, ansızın altımızdan gelecek bir tehlike ile helak olmaktan da sana sığınırım.

3. Şavt'ta Okunabilecek Dua

اَللهُ أَكْبَرُ ، اَللهُ أَكْبَرُ ، لَٓا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ وَاللهُ أَكْبَرُ ، اَللهُ أَكْبَرُ وَ لِلهِ الْحَمْدُ . لَٓا إِلٰهَ اِلَّا اللهُ الْوَاحِدُ الْأَحَدُ الْفَرْدُ الصَّمَدُ الَّذِي لَمْ يَتَّخِذْ صَاحِبَةً وَلَا وَلَدًا وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ شَرِيكٌ فِي الْمُلْكِ وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ وَلِيٌّ مِنَ الذُّلِّ وَ كَبِّرْهُ تَكْبِيرًا . رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَ ذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا . رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَاعْفُ وَ تَكَرَّمْ ، وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ ، إِنَّكَ تَعْلَمُ مَا لَا نَعْلَمُ ، إِنَّكَ أَنْتَ اللهُ الْأَعَزُّ الْأَكْرَمُ . رَبَّنَٓا اٰتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَ فِي الْاٰخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنَا عَذَابَ النَّارِ . رَبِّ هَبْ لِي مِنْ لَدُنْكَ ذُرِّيَّةً طَيِّبَةًۚ إِنَّكَ سَمِيعُ الدُّعَٓاءِ . رَبِّ اجْعَلْنِي مُقِيمَ الصَّلَاةِ وَ مِنْ ذُرِّيَّتِي رَبَّنَا وَ تَقَبَّلْ دُعَآءِ. فَاطِرَ السَّمٰوَاتِ وَالْأَرْضِ أَنْتَ وَلِيِّي فِي الدُّنْيَا وَالاٰخِرَةِ ۖ تَوَفَّنِي مُسْلِمًا وَ أَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَ. رَبَّنَا اغْفِرْ لِي وَ لِوَالِدَيَّ وَ لِلْمُؤْمِنِينَ يَوْمَ يَقُومُ الْحِسَابُ. رَبِّ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيَانِي صَغِيرًا . اَللّٰهُمَّ أَسْأَلُكَ حُبَّكَ ، وَ حُبَّ مَنْ يُحِبُّكَ ، وَ حُبَّ عَمَلٍ يُقَرِّبُنِي إِلٰى حُبِّكَ . اَللّٰهُمَّ حَبِّبْ إِلَيْنَا الْإِيمَانَ وَ زَيِّنْهُ فِي قُلُوبِنَا ، وَ كَرِّهْ إِلَيْنَا الْكُفْرَ وَالْفُسُوقَ وَالْعِصْيَانَ ، وَاجْعَلْنَا مِنَ الرَّاشِدِينَ . اَللّٰهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لَٓا إِلٰهَ إِلَّا أَنْتَ خَلَقْتَنِي وَ أَنَا عَبْدُكَ وَ أَنَا عَلٰى عَهْدِكَ وَ وَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ ، أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ، أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلَيَّ ، وَ أَبُوء لَكَ بِذَنْبِي، فَاغْفِرْ لِي فَإِنَّهُ لَا يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا أَنْتَ. إِنَّ الصَّفَا وَالْمَرْوَةَ مِنْ شَعَٓائِرِ اللهِ ۚ فَمَنْ حَجَّ الْبَيْتَ أَوِ اعْتَمَرَ فَلَا جُنَاحَ عَلَيْهِ أَنْ يَطَّوَّفَ بِهِمَاۜ وَ مَنْ تَطَوَّعَ خَيْرًاۙ فَإِنَّ اللهَ شَاكِرٌ عَلِيمٌ.

Allah en büyüktür. Allah en büyüktür. Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. Allah en büyüktür. Allah en büyüktür. Hamd Allah’a mahsustur.

Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. O birdir, Sadece Allah Samed`dir. ( Her şey O`na muhtaçtır; O, hiçbir şeye muhtaç değildir). O`ndan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). Hiçbir şey O`na denk ve benzer değildir. Hükümranlığında hiçbir ortağı yoktur. Acizlikten veya eksiklikten dolayı başkasına ihtiyaç duyup da bir yardımcı edinmiş de değildir. Onu yüceltebildiğin kadar yücelt

Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah`a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle

Rabbim! Bizi bağışla, bize merhamet et, kereminle bizi affet. Bilmediklerimizi de, kusurlarımızı da sen biliyorsun, onları affet. Çünkü sen gerçek güç ve kerem sahibisin.

Rabbimiz! Bize dünyada da, âhirette de iyilik ver. Bizi cehennem azabından koru.

Rabbim! Bana katından temiz bir nesil bahşet. Şüphesiz sen duayı hakkıyla işitensin.

Rabbim! Beni namaza devam eden bir kimse eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Rabbimiz! Duamı kabul eyle.

Ey gökleri ve yeri yaratan! Dünyada ve ahirette sen benim velimsin. Benim canımı müslüman olarak al ve beni iyilere kat.

Rabbimiz! Hesap gününde beni, anne-babamı ve bütün mü’minleri bağışla.

Rabbim! Annem babam, küçükken beni nasıl terbiye edip yetiştirmişlerse, şimdi sen de onlara merhamet et.

Allah’ım, bana, seni sevmeyi, seni sevenleri sevmeyi ve sana yaklaştıracak her türlü iş ve davranışı sevmeyi nasip et.

Allah’ım imanı bize sevdir. Onu bizim kalbimize nakşet. Küfrü, fasıklığı ve isyanı ise bize itici kıl. Bizi doğru yolda olanlardan eyle. Allah’ım Kullarını dirilteceğin günde bizi azabından koru.

Allah’ım sen benim Rabbimsin. Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Beni yaratan sensin, ben senin kulunum. Gücüm yettiğince sana verdiğim söz ve ahdime bağlı kalacağım, işlediğim günahların şerrinden sana sığınıyorum. İhsan ettiğin nimetleri ikrar ediyorum, günahlarımı da itiraf ediyorum. Beni affet; çünkü senden başka hiç kimse günahları affedemez.

Şüphesiz Sefa ve Merve, Allah’ın (dininin) nişanelerindendir. Onun için her kim hac ve umre niyetiyle Kâbe`yi ziyaret eder ve onları da tavaf ederse, bunda bir günah yoktur. Her kim gönlünden koparak bir hayır işlerse, şüphesiz onu Allah bilir, karşılığını verir.

4. Şavt'ta Okunabilecek Dua

اَللهُ أَكْبَرُ، اَللهُ أَكْبَرُ، لَٓا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ وَاللهُ أَكْبَرُ، اَللهُ أَكْبَرُ وَ لِلهِ الْحَمْدُ . لَٓا إِلٰهَ اِلَّا اللهُ الْمَلِكُ الْحَقُّ الْمُبِينُ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللهِ صَادِقُ الْوَعْدِ اْلأَمِينُ . اَللّٰهُمَّ أَحْيِنِي عَلٰى سُنَّةِ نَبِيِّكَ وَ تَوَفَّنِي عَلٰى مِلَّتِهِ وَ أَعِذْنِي مِنْ مُضِلَّاتِ الْفِتَنِ . سُبْحَانَكَ مَا عَبَدْنَاكَ حَقَّ عِبَادَتِكَ يَا اَللهُ . سُبْحَانَكَ مَا ذَكَرْنَاكَ حَقَّ ذِكْرِكَ يَا اَللهُ . سُبْحَانَكَ مَا شَكَرْنَاكَ حَقَّ شُكْرِكَ يَا اَللهُ . سُبْحَانَكَ مَا أَعْلَى شَأْنَكَ يَا اَللهُ . سُبْحَانَ اللهِ عَدَدَ خَلْقِهِ . سُبْحَانَ اللهِ رِضَا نَفْسِهِ . سُبْحَانَ اللهِ زِنَةَ عَرْشِهِ . سُبْحَانَ اللهِ مِدَادَ كَلِمَاتِهِ . اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ كَمَا هَدَيْتَنِي لِلْإِسْلَامِ أَنْ لَا تَنْزِعَهُ مِنِّي حَتَّى تَتَوَفَّانِي عَلَيْهِ وَ أَنَا مُسْلِمٌ . اَللّٰهُمَّ اجْعَلْ فِي قَلْبِي نُورًا ، وَ فِي لِسَانِي نُورًا ، وَ فِي بَصَرِي نُورًا ، وَ فِي سَمْعِي نُورًا وَ عَنْ يَمِينِي نُورًا ، وَ عَنْ يَسَارِي نُورًا ، وَ مِنْ فَوْقِي نُورًا ، وَ مِنْ تَحْتِي نُورًا ، وَ مِنْ أَمَامِي نُورًا ، وَ مِنْ خَلْفِي نُورًا ، وَاجْعَلْ لِي فِي نَفْسِي نُورًا . اَللّٰهُمَّ انْفَعْنِى بِمَا عَلَّمْتَنِي وَ عَلِّمْنِي ماَ يَنْفَعُنِي وَارْزُقْنِي عِلْمًا تَنْفَعُنِي بِهِ . اَللّٰهُمَّ اغْفِرْ لِي ذَنْبِي وَ وَسِّعْ لِي فِي رِزْقِي وَ بَارِكْ لِي فِيمَا رَزَقْتَنِي . اَللّٰهُمَّ أَحْسِنْ عَاقِبَتَنَا فِي الْأُمُورِ كُلِّهَا وَ أَجِرْنَا مِنْ خِزْيِ الدُّنْيَا وَ عَذَابِ الاٰخِرَةِ . اَللّٰهُمَّ طَهِّرْ قَلْبِي مِنَ النِّفَاقِ ، وَ عَمَلِي مِنَ الرِّيَاءِ ، وَ لِسَانِي مِنَ الْكَذِبِ ، وَ عَيْنِي مِنَ الْخِيَانَةِ ، فَإِنَّكَ تَعْلَمُ خَائِنَةَ الأَعْيُنِ وَ مَا تُخْفِي الصُّدُورُ . اَللّٰهُمَّ ارْحَمْنِي بِتَرْكِ الْمَعَاصِي أَبَدًا مَا أَبْقَيْتَنِي وَارْحَمْنِي أَنْ أَتَكَلَّفَ مَا لَا يَعْنِينِي وَارْزُقْنِي حُسْنَ النَّظَرِ فِيمَا يُرْضِيكَ عَنِّي . رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَاعْفُ وَ تَكَرَّمْ ، وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ ، إِنَّكَ تَعْلَمُ مَا لَا نَعْلَمُ ، إِنَّكَ أَنْتَ الْأَعَزُّ الْأَكْرَمُ . رَبَّنَٓا اٰتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَ فِي الْاٰخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنَا عَذَابَ النَّارِ . إِنَّ الصَّفَا وَالْمَرْوَةَ مِنْ شَعَٓائِرِ اللهِ ۚ فَمَنْ حَجَّ الْبَيْتَ أَوِ اعْتَمَرَ فَلَا جُنَاحَ عَلَيْهِ أَنْ يَطَّوَّفَ بِهِمَاۜ وَ مَنْ تَطَوَّعَ خَيْرًاۙ فَإِنَّ اللهَ شَاكِرٌ عَلِيمٌ .
Allah en büyüktür. Allah en büyüktür. Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. Allah en büyüktür. Allah en büyüktür. Hamd Allah’a mahsustur

Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. Mülkün sahibi odur. O, Hakkın ta kendisidir. Varlığı birliği apaçıktır. Muhammed Aleyhisselam O’nun elçisidir. Vaat ettikleri doğrudur. O, emindir.

Allah’ım, bana peygamberinin sünneti üzere yaşamayı ve onun dini üzere sana kavuşmayı nasip et. Beni fitnelerin yoldan çıkarmasından koru.

Allah’ım, sen yüceler yücesisin. Şanına yakışır şekilde hakkıyla sana ibadet edemedik.

Allah’ım Sen yüceler yücesisin. Şanına yakışır şekilde hakkıyla seni zikredemedik.

Allah’ım Sen yüceler yücesisin. Şanına yakışır şekilde sana şükredemedik.

Allah’ım Sen yüceler yücesisin. Ey Allah`ım senin şanın ne yücedir!

Sübhanallah, yarattıkları sayısınca,

Sübhanallah, rızasınca,

Sübhanallah, arşı ağırlığınca,

Sübhanallah, kelimeleri sayısınca,

Allah’ım, bana hidayeti nasip ettiğin gibi, müslüman olarak bu hidayet üzere hayatım sona erene kadar benden bu büyük nimeti çekip almamanı niyaz ediyorum.

Allah’ım, kalbime bir nur ver. Dilime bir nur, gözüme bir nur, kulağıma nur ver. Sağıma, soluma, üstüme, altıma, önüme, arkama bir nur ver. Benim nefsime bir nur ver.

Allah’ım, bana öğrettiklerini benim için yararlı kıl ve bana yararlı olan şeyleri öğrenmeyi lütfet. Bana faydalı olacak ilim nasip et.

Allah’ım, günahlarımı bağışla, rızkımı bollaştır ve bana nasip ettiğin rızıkları hakkımda hayırlı kıl.

Allah’ım, bütün işlerimizin sonucunu güzel eyle. Bizi dünya perişanlığından ve âhiret azabından koru.

Allah’ım, kalbimi nifaktan, amelimi riyadan, dilimi yalandan, gözümü hıyanetten temizle. Çünkü sen “gözlerin hain bakışını ve kalplerin gizlediğini bilirsin.”

Allah’ım, hayatımı devam ettirdiğin sürece rahmetini, bana günahları terk ettirerek göster.

Beni ilgilendirmeyen şeylere dalarak bunların yükünü çekmekten kurtar. Senin rızanı kazandıracak şeyleri güzel görmeyi nasip et.

Rabbim! Bizi bağışla, bize merhamet et, kereminle bizi affet. Bilmediklerimizi de, kusurlarımızı da sen biliyorsun, onları affet. Çünkü sen güç ve kerem sahibisin.

Rabbimiz! Bize dünyada iyilik ver, âhirette de iyilik ver. Bizi cehennem azabından koru.

Şüphesiz Sefa ve Merve, Allah’ın (dininin) nişanelerindendir. Onun için her kim hac ve umre niyetiyle Kâbe`yi ziyaret eder ve onları da tavaf ederse, bunda bir günah yoktur. Her kim gönlünden koparak bir hayır işlerse, şüphesiz onu Allah bilir, karşılığını verir.

5. Şavt'ta Okunabilecek Dua

اَللهُ أَكْبَرُ، اَللهُ أَكْبَرُ ، لَٓا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ وَاللهُ أَكْبَرُ ، اَللهُ أَكْبَرُ وَ لِلهِ الْحَمْدُ . لَٓا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ ، لَٓا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ الْحَكِيمُ الْكَرِيمُ ، لَٓا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ الْبَدِيعُ الْعَلِيمُ ، سُبْحَانَ اللهِ رَبِّ السَّمٰوَاتِ السَّبْعِ وَ رَبِّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ . رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَاعْفُ وَ تَكَرَّمْ ، وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ ، إِنَّكَ تَعْلَمُ مَا لَا نَعْلَمُ ، إِنَّكَ أَنْتَ الْأَعَزُّ الْأَكْرَمُ . رَبَّنَٓا اٰتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَ فِي الْاٰخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنَا عَذَابَ النَّارِ . رَبَّنَا اصْرِفْ عَنَّا عَذَابَ جَهَنَّمَۗ إِنَّ عَذَابَهَا كَانَ غَرَامًاۗ. أَنْتَ وَلِيُّنَا فَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَا وَ أَنْتَ خَيْرُ الْغَافِرِينَ . وَاكْتُبْ لَنَا فِي هٰذِهِ الدُّنْيَا حَسَنَةً وَ فِي الْاٰخِرَةِ إِنَّا هُدْنَٓا إِلَيْكَۜ . لَٓا إِلٰهَ إِلَّٓا أَنْتَ سُبْحَانَكَۗ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ . رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَ أَنتَ خَيْرُ الرَّاحِمِينَ . رَبِّ زِدْنِي عِلْمًا وَ أَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَۙ . رَبَّنَٓا اٰمَنَّا فَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَا وَ أَنْتَ خَيْرُ الرَّاحِمِينَۚ . رَبِّ هَبْ لِي حُكْمًا وَ أَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينۙ ، وَاجْعَلْ لِي لِسَانَ صِدْقٍ فِي الْاٰخِرِينَۙ، وَاجْعَلْنِي مِنْ وَرَثَةِ جَنَّةِ النَّعِيمِۙ ، وَلَا تُخْزِنِي يَوْمَ يُبْعَثُونَۙ ، يَوْمَ لَا يَنْفَعُ مَالٌ وَلَا بَنُونَۙ إِلَّا مَنْ أَتَى اللهَ بِقَلْبٍ سَلِيمٍۜ . رَبَّنَا ظَلَمْنَٓا أَنْفُسَنَا وَإِنْ لَمْ تَغْفِرْ لَنَا وَ تَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِين . رَبَّنَا لَا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَ هَبْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةًۚ إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ. رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَ إِسْرَافَنَا فِٓي أَمْرِنَا وَ ثَبِّتْ أَقْدَامَنَا وَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ . اَللّٰهُمَّ اغْفِرْ لِي جَمِيعَ مَا أَسْلَفْتَهُ ، وَاعْصِمْنِي فِيمَا بَقِيَ ، وَارْزُقْنِي عَمَلًا صَالِحًا تَرْضَى بِهِ عَنِّي يَا ذَا الْفَضْلِ الْعَظِيمِ . إِنَّ الصَّفَا وَالْمَرْوَةَ مِنْ شَعَٓائِرِ اللهِ ۚ فَمَنْ حَجَّ الْبَيْتَ أَوِ اعْتَمَرَ فَلَا جُنَاحَ عَلَيْهِ أَنْ يَطَّوَّفَ بِهِمَاۜ وَ مَنْ تَطَوَّعَ خَيْرًاۙ فَإِنَّ اللهَ شَاكِرٌ عَلِيمٌ .

Allah en büyüktür. Allah en büyüktür. Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. Allah en büyüktür. Allah en büyüktür. Hamd Allah’a mahsustur.

Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. O çok yüce, çok büyüktür. Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. O, hakîmdir, kerimdir. Allahtan başka hiçbir ilâh yoktur. O, örneği olmayan şeyleri en güzel şekilde yaratan ve her şeyi bilendir. Yedi kat gökyüzünün ve yüce arşın Rabbi olan Allah, yüceler yücesidir.

Rabbim! Bizi bağışla, bize merhamet et, kereminle bizi affet. Bilmediklerimizi biliyorsun, kusurlarımızı da sen biliyorsun, onları affet. Çünkü sen güç ve kerem sahibisin.

Rabbimiz! Bize dünyada iyilik ver, âhirette de iyilik ver. Bizi cehennem azabından koru.

Rabbimiz! Bizden cehennem azabını uzaklaştır, gerçekten onun azabı sürekli bir helâktır! Sen bizim velimizsin. Artık bizi bağışla ve bize acı. Sen bağışlayanların en hayırlısısın.

Bizim için bu dünyada da iyilik bir yaz, ahirette de. Çünkü biz sana varan doğru yola yöneldik.

Senden başka hiçbir ilah yoktu. Seni eksikliklerden uzak tutarım. Ben gerçekten (nefsine) zulmedenlerden oldum.

Rabbim! Bağışla, merhamet et. Çünkü sen merhamet edenlerin en hayırlısısın.

Rabbim! İlmimi artır ve beni salihlere erdir.

Rabbimiz! Biz inandık, bizi bağışla, bize merhamet et, sen merhamet edenlerin en hayırlısısın.

Rabbim! Bana bir hikmet bahşet ve beni salih kimseler arasına kat. Sonra gelecekler arasında beni doğrulukla anılanlardan eyle. Beni naîm cennetinin varislerinden eyle. (Kullarının) diriltilecekleri gün beni utandırma. O gün ki ne mal fayda verir ne oğullar! Allah`a arınmış bir kalp ile gelen başka.

Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize merhamet etmezsen, mutlaka hüsrana uğrayanlardan olacağız.

Rabbimiz! Bizi hidayete erdirdikten sonra kalplerimizi eğriltme. Bize katından bir rahmet bahşet. Şüphesiz sen çok bahşedensin.

Rabbimiz! Bizim günahlarımızı ve işimizdeki taşkınlıklarımızı bağışla ve (yolunda) ayaklarımızı sağlam tut. Kâfir toplumlara karşı bize yardım et.

Allah’ım, geçmişte işlediğim tüm günahlarımı bağışla. Ömrümün geriye kalan kısmında da beni günah işlemekten muhafaza buyur. Bana, razı olacağın tertemiz ameller yapmayı nasip eyle Ey lütuf sahibi Allah.

Şüphesiz Sefa ve Merve, Allah’ın (dininin) nişanelerindendir. Onun için her kim hac ve umre niyetiyle Kâbe`yi ziyaret eder ve onları da tavaf ederse, bunda bir günah yoktur. Her kim gönlünden koparak bir hayır işlerse, şüphesiz onu Allah bilir, karşılığını verir.

6. Şavt'ta Okunabilecek Dua

اَللهُ أَكْبَرُ ، اَللهُ أَكْبَرُ ، لَٓا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ وَاللهُ أَكْبَرُ ، اَللهُ أَكْبَرُ وَ لِلهِ الْحَمْدُ . اَللّٰهُمَّ فَاطِرَ السَّمٰوَاتِ وَالْأَرْضِ عَالِمَ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ رَبِّ كُلِّ شَيْءٍ وَ مَلِيكَهُ أَشْهَدُ أَنْ لَٓا إِلٰهَ إِلَّا أَنْتَ أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ نَفْسِي ، وَ شَرِّ الشَّيْطَانِ وَ شِرْكِهِ . اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الشَّكِّ وَالشِّرْكِ وَالنِّفَاقِ وَالشِّقَاقِ وَ سُوءِ الْأَخْلَاقِ . اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْإِثْمِ وَ مِنْ عَذَابِ النَّارِ وَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ وَ مِنْ فِتْنَةِ الْغِنَى وَ فِتْنَةِ الْفَقْرِ . اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ جَهْدِ الْبَلَاءِ ، وَ دَرْكِ الشَّقَاءِ ، وَ سُوءِ الْقَضَاءِ ، وَ شَمَاتَةِ الْأَعْدَاءِ . اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ زَوَالِ نِعْمَتِكَ ، وَ تَحَوُّلِ عَافِيَتِكَ ، وَ فُجَآءَةِ نِقْمَتِكَ ، وَ جَمِيعِ سَخَطِكَ . اَللّٰهُمَّ إِنّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْمَأْثَمِ وَالْمَغْرَمِ . اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْهَمِّ وَالْحَزَنِ ، وَ مِنَ الْعَجْزِ وَالْكَسَلِ ، وَ مِنَ الْجُبْنِ وَالْبُخْلِ، وَالْقَسْوَةِ وَالْغَفْلَةِ ، وَالذِّلَّةِ وَالْمَسْكَنَةِ . اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ يَوْمِ السُّوءِ ، وَ مِنْ لَيْلَةِ السُّوءِ ، وَ مِنْ سَاعَةِ السُّوءِ ، وَ مِنْ صَاحِبِ السُّوءِ ، وَ مِنْ جَارِ السُّوءِ . اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ أَنْ أَظْلِمَ أَوْ أُظْلِمَ . رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَاعْفُ وَ تَكَرَّمْ ، وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ ، إِنَّكَ تَعْلَمُ مَا لَا نَعْلَمُ ، إِنَّكَ أَنْتَ الْأَعَزُّ الْأَكْرَمُ . رَبَّنَٓا اٰتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَ فِي الْاٰخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنَا عَذَابَ النَّارِ . لَٓا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ يُحْيِي وَ يُمِيتُ بِيَدِهِ الْخَيْرُ وَهُوَ عَلٰى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ . إِنَّ الصَّفَا وَالْمَرْوَةَ مِنْ شَعَٓائِرِ اللهِ ۚ فَمَنْ حَجَّ الْبَيْتَ أَوِ اعْتَمَرَ فَلَا جُنَاحَ عَلَيْهِ أَنْ يَطَّوَّفَ بِهِمَاۜ وَ مَنْ تَطَوَّعَ خَيْرًاۙ فَإِنَّ اللهَ شَاكِرٌ عَلِيمٌ

Allah en büyüktür. Allah en büyüktür. Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. Allah en büyüktür. Allah en büyüktür. Hamd Allah’a mahsustur.

Göklerin ve yerin yaratıcısı olan, gaybı da, görünen âlemi de bilen Allah`ım, her şeyin Rabbi ve sahibi, senden başka hiçbir ilâh olmadığına şehadet ederim ve nefsimin şerrinden, şeytanın şerrinden ve şirkinden sana sığınırım.

Allah’ım, şüpheden, şirkten, İslâm’ın emir ve yasaklarına karşı gelmekten, münafıklıktan ve kötü ahlâktan sana sığınırım.

Allah’ım, günahtan, cehennem azabından, kabir azabından, zenginliğin fitnesinden, fakirliğin fitnesinden sana sığınırım.

Allah’ım çekilmez beladan, isyana düşmekten, hakkımda vereceğin hükmün kötü olmasından ve düşmanları sevindirecek musibetlerden sana sığınırım.

Allah’ım, verdiğin nimetlerin son bulmasından, verdiğin sağlık ve afiyetin gitmesinden, azabının ansızın gelmesinden ve her türlü gazabından sana sığınırım.

Allah’ım, günahlardan ve masiyetlerden sana sığınırım.

Allah’ım, sıkıntıdan, üzüntüden, acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, kalbin katılığından, gafletten, zilletten, yoksulluk ve miskinlikten sana sığınırım.

Allah’ım, gündüzün kötülüğünden, gecenin kötülüğünden, kıyamet günün kötülüğünden, kötülük sahibi kişiden ve kötü komşudan sana sığınırım.

Allah’ım, zulmetmekten de, zulme uğramaktan da sana sığınırım.

Rabbim! Bağışla, merhamet et, kereminle affet. Bilmediklerimizi de, kusurlarımızı da sen biliyorsun, onları affet. Çünkü sen güç ve kerem sahibisin.

Rabbimiz! Bize dünyada iyilik ver, âhirette de iyilik ver. Bizi cehennem azabından koru.

Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. O, tektir. Hiçbir ortağı yoktur. Mülk O’nundur. Hamd O’na mahsustur. Hayat veren de, hayata son veren de O’dur. Hayır, ancak O’nun elindedir. O, her şeye gücü yetendir.

Şüphesiz Sefa ve Merve, Allah’ın (dininin) nişanelerindendir. Onun için her kim hac ve umre niyetiyle Kâbe`yi ziyaret eder ve onları da tavaf ederse, bunda bir günah yoktur. Her kim gönlünden koparak bir hayır işlerse, şüphesiz onu Allah bilir, karşılığını verir.

7. Şavt'ta Okunabilecek Dua

اَللهُ أَكْبَرُ ، اَللهُ أَكْبَرُ ، لَٓا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ وَاللهُ أَكْبَرُ ، اَللهُ أَكْبَرُ وَ لِلهِ الْحَمْدُ . لَٓا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ الْعَظِيمُ الْحَلِيمُ ، لَٓا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ رَبُّ السَّمٰوَاتِ وَالْأَرْضِ ، لَٓا إِلٰهَ إِلَّا اللهُ رَبُّ الْعَرْشِ الْكَرِيمِ . اَللّٰهُمَّ لَا مَانِعَ لِمَا أَعْطَيْتَ ، وَلَا مُعْطِيَ لِمَا مَنَعْتَ ، وَلَا يَنْفَعُ ذَا الْجَدِّ مِنْكَ الْجَدُّ . رَبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَاعْفُ وَ تَكَرَّمْ ، وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ ، إِنَّكَ تَعْلَمُ مَا لَا نَعْلَمُ ، إِنَّكَ أَنْتَ الْأَعَزُّ الْأَكْرَمُ . رَبَّنَٓا اٰتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَ فِي الْاٰخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنَا عَذَابَ النَّارِ . اَللّٰهُمَّ اهْدِنِي فِيمَنْ هَدَيْتَ ، وَ عَافِنِي فِيمَنْ عَافَيْتَ ، وَ تَوَلَّنِي فِيمَنْ تَوَلَّيْتَ ، وَ بَارِكْ لِي فِيمَا أَعْطَيْتَ ، وَ قِنِي شَرَّ مَا قَضَيْتَ ، إِنَّكَ تَقْضِي وَلَا يُقْضَى عَلَيْكَ ، إِنَّهُ لَا يَذِلُّ مَنْ وَالَيْتَ ، وَلَا يَعِزُّ مَنْ عَادَيْتَ ، تَبَارَكْتَ رَبَّنَا وَ تَعَالَيْتَ ، فَلَكَ الْحَمْدُ عَلٰى مَا قَضَيْتَ نَسْتَغْفِرُكَ وَ نَتُوبُ إِلَيْكَ . اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْهُدَى وَالتُّقَى وَالْعَفَافَ وَالْغِنَى . اَللّٰهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ قَلْبًا سَلِيمًا وَ لِسَانًا صَادِقًا . اَللّٰهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ الصِّحَّةَ وَالْعِفَّةَ وَالْأَمَانَةَ وَ حُسْنَ الْخُلُقِ وَالرِّضَى بِالْقَدَرِ . اَللّٰهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الطَيِّبَاتِ ، وَ تَرْكَ المُنْكَرَاتِ ، وَ حُبَّ المَسَاكِينِ ، وَ أَنْ تَتُوبَ عَلَيَّ ، وَ تَغْفِرَ لِي وَ تَرْحَمَنِي . اَللّٰهُمَّ زِدْنِي عِلْمًا وَ لَا تُزِغْ قَلْبِي بَعْدَ أَنْ هَدَيْتَنِي وَ هَبْ لِي مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ . رَبِّ أَوْزِعْنِي أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتِي أَنْعَمْتَ عَلَيَّ وَ عَلٰى وَالِدَيَّ وَ أَنْ أَعْمَلَ صَالِحًا تَرْضٰيهُ وَ أَدْخِلْنِي بِرَحْمَتِكَ فِي عِبَادِكَ الصَّالِحِينَ . رَبِّ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيَانِي صَغِيرًا. رَبَّنَا اغْفِرْ لِي وَ لِوَالِدَيَّ وَ لِلْمُؤْمِنِينَ يَوْمَ يَقُومُ الْحِسَابُ . إِنَّ الصَّفَا وَالْمَرْوَةَ مِنْ شَعَٓائِرِ اللهِ ۚ فَمَنْ حَجَّ الْبَيْتَ أَوِ اعْتَمَرَ فَلَا جُنَاحَ عَلَيْهِ أَنْ يَطَّوَّفَ بِهِمَاۜ وَ مَنْ تَطَوَّعَ خَيْرًاۙ فَإِنَّ اللهَ شَاكِرٌ عَلِيمٌ .

Allah en büyüktür. Allah en büyüktür. Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. Allah en büyüktür. Allah en büyüktür. Hamd Allah’a mahsustur

Çok yüce ve çok halim olan Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. Göklerin ve yerin Rabbi olan Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. O`ndan başka hiçbir ilah yoktur. O, şerefli ve yüce Arş`ın Rabbidir.

Allah’ım, verdiğine engel olunamaz, engellediğine bir şey verilemez, şanına yakışmayan olumsuzluktan münezzehsin.

Rabbim! Bizi bağışla, bize merhamet et, kereminle bizi affet. Bilmediklerimizi de, kusurlarımızı da sen biliyorsun, onları affet. Çünkü sen güç ve kerem sahibisin.

Rabbimiz! Bize dünyada da, âhirette de iyilik ver. Bizi cehennem azabından koru.

Allah’ım, hidayet nasip ettiğin kimseler gibi beni de hidayete erdir. Esenlik verdiklerin gibi bana da esenlik ver. Dost edindiğin kişiler arasında beni de dost edindiklerinden eyle. Bana verdiklerini hakkımda hayırlı ve bereketli kıl. Benim hakkımda şer olabilecek şeylere hükmetme ve beni bundan koru. Sen hüküm verirsin ve hükmün geçerli olur, sana karşı asla hüküm verilemez. Sana dost olan zelil olmaz, sana düşman olan ise aziz olmaz. Sen çok kutsalsın Rabbim ve çok yücesin. Verdiğin hükümlerden dolayı hamd sana mahsustur. Senden bağışlanma diliyor ve sana tövbe ediyoruz.

Allah’ım, senden hidayet, takva, iffet ve zenginlik niyaz ediyorum.

Allah’ım, senden selim bir kalp ve doğru söyleyen bir lisan niyaz ediyorum.

Allah’ım, senden sıhhat, iffet, emanet, güzel ahlâk ve kadere razı olmayı istiyorum.

Allah’ım, zatından güzel şeyleri istiyorum, kötülükleri terk etmeyi, yoksulları sevmeyi, beni bağışlamanı ve bana merhamet etmeni niyaz ediyorum.

Rabbim, ilmimi artır. Beni hidayete erdirdikten sonra kalbimi eğriltme. Katından bana bir rahmet lütfet. Sen çokça lütfedensin.

Rabbim! Beni; bana ve ana-babama verdiğin nimetlere şükretmeye ve razı olacağın salih ameller işlemeye sevk et ve beni rahmetinle salih kullarının arasına kat!

Rabbim! Tıpkı beni küçükken koruyup yetiştirdikleri gibi sen de onlara acı.

Rabbimiz! Hesap görülecek günde beni, ana-babamı ve inananları bağışla.

Şüphesiz Sefa ve Merve, Allah’ın (dininin) nişanelerindendir. Onun için her kim hac ve umre niyetiyle Kâbe`yi ziyaret eder ve onları da tavaf ederse, bunda bir günah yoktur. Her kim gönlünden koparak bir hayır işlerse, şüphesiz onu Allah bilir, karşılığını verir.