Şarkışla İlçe Müftülüğü tarafından "2023 Yılı Mevlid-i Nebi ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası" etkinlikleri kapsamında program düzenlendi.

Aşık Veysel Kültür Merkezi'nde Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, hafızlık ve 4-6 Yaş Kur'an kursu öğrencilerinin sunumlarıyla devam etti.

sivas-mevlidi-nebi-coşkusu-33

Programda konuşan İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya, "Efendimizin ailesine karşı davranışı, bize de aile hayatımızda nasıl davranacağımız konusunda bir istikamet oluşturmaktadır. Çünkü Peygamberimiz örnek bir eş, baba örnek bir aile reisi idi. O, hanımına karşı çok nazik, çocuklarına karşı da çok şefkatli idi. O, başkalarına olduğu gibi ailesine de hiç yalan konuşmazdı. Dürüstlüğü ve doğruluğu ile herkes tarafından tanınmış, saygınlık ve itibar kazanarak 'el-Emin' sıfatını almıştır." dedi.

sivas-mevlidi-nebi-coşkusu-11

Hz. Peygamberin hayat ilkelerinden bahseden Müftü Altunkaya, "Resulüllah, istişareye özel önem vermiştir konuşanı sonuna kadar dinlemiş ve çoğunluğun fikrine uymuştur. Gençlerin fikirlerine özel önem vermiştir. Birçok savaş kararı, bu istişareler ile alındığı gibi vahyin kendileri hakkında doğrudan bahsetmediği mevzularda da arkadaşlarına danışmış ve doğru gördüklerini uygulamaktan asla çekinmemiştir. Akılları birbirine bağlayarak büyük aklın görebildiğini keşfetmeye ömür boyu gayret göstermiştir. Hz. Peygamber’in hayatında da görüldüğü üzere önderlik ve istikamet sahibi olmanın önemli parametresi istişareye önem vermektir." ifadelerini kaydetti.

sivas-mevlidi-nebi-coşkusu-22

Programda sahne alan baba ve oğul Yasin ve Musab Yüksel katılımcılara ilahi dinletisinde bulundu.

sivas-mevlidi-nebi-coşkusu-55

Program sonunda yarışmalarda dereceye giren hafız öğrencilere ve yeni hafız olan öğrencilere Müftü Altunkaya ve ilçe protokolü tarafından hafızlık belgesi ve hediye takdiminde bulunuldu.

Editör: Ömer Ceylan