TDV 2024 Vekaletle Kurban Organizasyonu ve Yaz Kur’an Kursları Tanıtım Toplantısı Şanlıurfa İl Müftülüğünün ev sahipliğinde yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanet Akademisi İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Turgut Tunç, kurbanın önemine değindi. 

Foto2Kur’an tilaveti ile başlayan programda konuşan İl Müftüsü Ramazan Tolan, kurban ve Kur’an kursları hizmetlerine dikkat çekerek, "Bizim din hizmetlerinden sonra en önemli hizmetlerimizden biri Kur’an kurslarımız oluyor. Her yıl yaz ayında yaklaşık yüz bin öğrencimiz kayıt yapıyor. Önümüzde de bir kurban bayramı var ve vatandaşlarımızdan kurbanını vekaletle kurbanlarını kestirmek isteyen kardeşlerimize de öncülük yapmamız lazım. Yani vekaletle kurban demek vatandaşlarımızdan zorla kurbanını almak demek değil, biz onlara yol göstermiş olacağız. Vekaletle toplanan kurbanlarımızı biz muhtaç ailelerimize ulaştırıyoruz. Şanlıurfa’da her yıl binlerce bebek dünyaya geliyor. Bu yönüyle çok bereketli, bunu değerlendirmemiz gerekiyor ve kıymetini bilmemiz lazım." ifadelerini kullandı.

Foto3Diyanet İşleri Başkanlığı İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Turgut Tunç ise, kurbanın önemine değinerek, "Yaptığınız en güzel işin istişaresini yapmaya geldim. Hedeflerimiz olmalı, bir hedef koyalım, bir eksiğimiz varsa biz bunu burada belirleyelim. Kurban aslında bir bilinç inşasıdır. Kurban nedir dediğimizde aslında topluma bir bilinci inşa etmeliyiz. Yıllarca biz kurbanı böyle anlattık. Boyu kısa olursa olur mu veya olmaz mı? Boyu uzun olursa olur mu olmaz mı? Kör olursa olur mu olmaz mı? Bu işin teferruat ve fıkıh kısmı, aslında kurban bir bilinç inşasıdır. Zamanın kurbanına ilim ve salat denir. Mesela ben bu gecemi allah’a kurban edeceğim, demek zamanını kurban etmek demek, malın kurbanına da zekat ve sadaka denildi." diye konuştu.

Foto4Tunç, din görevlilerine bir sunum gerçekleştirerek, kurban ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Editör: Sanlıurfa Müftülüğü