Şanlıurfa İl Müftülüğü, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve TDV Kadın Aile Gençlik Merkezi (KAGEM) Şanlıurfa Şubesi iş birliğiyle "Hz. İbrahim ve Tevhid Mücadelesi" konulu panel düzenlendi.

Şanlıurfa Dini İhtisas Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen panele Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Öztürk,  Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cüneyt Gökçe, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Abdullah Kartal, Dini İhtisas Merkezi Müdürü İdris Kalaya ile öğrenciler katıldı.

Urfa Ibrahim Paneli 11

Dini İhtisas Merkezi Müdürü İdris Kalay, etkinliğe panelist olarak katılan hocalara teşekkür ettikten sonra Kur’an-ı Kerim’de örnek bir şahsiyet olarak gösterilen Hz. İbrahim’in tevhid mücadelesinden, ahlak ve karakterinden ders alınabilecek birçok husus olduğunu belirtti.

Panelin başkanlığını üstlenen Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Öztürk, Hz. İbrahim’in aile bireyleriyle olan münasebetinden günümüz insanının alabileceği dersler üzerinde durdu.

Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Cüneyt Gökçe, Hz. İbrahim’in tevhid mücadelesinin ana hatlarını özetlediği konuşmasında onun tebliğinde kullandığı yöntemleri de açıkladı.

Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyelerinden Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Kartal, Hz. İbrahim’in kıssalarını felsefi bir analiz ile tahlil ettiği konuşmasında Hz. İbrahim’in tevhid mücadelesinde ortaya koyduğu delillerin karşıdaki insanlara söz bırakmayacak netlikte ve sağlam bir mantık zemininde bulunduğunu ifade etti.

Öğrencilerin büyük bir beğeni ile izlediği panelin kapanış konuşmasını yapan İhtisas Merkezi Müdürü İdris Kalay, bir sonraki kurs döneminde de benzer faaliyetlerin tekrarlanacağını ifade etti.