Dillingen DİTİB Hacı Bayram Camii’nin ev sahipliğinde düzenlenen iftar programında; Saarland Çevre, İklim, Tarım ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Petra Berg, Saarland İç İşleri Bakan Yardımcısı Torsten Lang, DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Saarland Eyalet Meclis Başkan Yardımcısı Dagmar Heib, Saarlouis Kaymakam Patrik Lauer, Dillingen Belediye Başkanı Franz Josef Berg, Saardom Kilisi Dekanı Olaf Harig, Mainz DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Mehmet Uslu, DİTİB Eyalet Birliği Başkanları Erkan Kahveci (Saarland), Cihan Şen (Rheinland-Pfalz), Dillingen Hacı Bayram Camii ve eyalet,  kadın, gençlik ve veliler kolu yönetim kurulu üyeleri, yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşları, dini cemaatler ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda davetli bir araya geldi.

Saarland 4

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programının açılış konuşmasını DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey yaptı.

Ramazan ayının aile, komşuluk ve sosyal buluşmalarla dolu bir ay olduğuna değinen DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, “Ramazan, ortak bir sofranın paylaşılması, cemaat ve toplum içindeki dayanışma ve yardımlaşmanın önemli bir takviyesidir ve dolayısıyla sosyal uyumun temel taşıdır.“ dedi.

Saarland 1

DİTİB’in, bu yıl 40’ıncı kuruluş yıl dönümünü kutlayacağını belirten Kuzey, “DİTİB’in 40 yıllık geçmişi boyunca önemli değişimler yaşandı, mimari yapıları gelişti ve toplumsal etkinlikleri de bir o kadar arttı.  Son kırk yılda inanılmaz miktarda değişim ve gelişim yaşandı. Tabii ki bu durum DİTİB için de geçerli. Gençlere, kadınlara, velilere yönelik temsili 16 eyalet birliği ile 1 milyondan fazla Müslümanı ve 30 binden fazla aktif gönüllüyü DİTİB’e bağlı 858 camimizde hizmet yürütüyoruz. 40 yıldır bu gelişimi hiç aksatmadan tamamlamayı başardık. İnanç anlayışımız, cemaatlerimiz ve imamlarımız, 40 yıllık tarihimizle, siyasallaşmadan, radikalleşmeden, araçsallaştırmadan uzak, özgün ve dengeli bir din anlayışının garantisidir. Dolayısıyla, Almanya’daki Müslümanlar özellikle DİTİB sayesinde ılımlı ve barışçıl bir tarihe sahipler.” diye konuştu.

- Ramazan barış ayıdır

Ramazan’ın barışın ayı olduğuna dikkat çeken Kuzey, “Ramazan ayı, Müslümanlar için sevinç, içe dönüş ve en önemlisi barışın ayıdır. Ramazan boyunca, bireyler olarak ve topluluk olarak, barışa katkıda bulunmak, anlaşmazlıkları çözmek ve barışı aktif olarak teşvik etmekle yükümlüyüz. Dolayısıyla Ramazan, bizi birbirimize yakınlaştıran insani ve dini bağları güçlendirmek ve onurlandırmak için bir fırsattır.” diye konuştu.

Saarland 13

Ramazan ayının önemini vurgulayan Dillingen Belediye Başkanı Franz Josef Berg, oruç tutmanın içsel bir derinliğe ulaşmak ve ruh ile bedeni temizlemek için önemli olduğunu dile getirdi.

Saarland 7

Dillingen'deki Türk toplumunun önemine değinen Başkan Berg, uzun yıllardır iç içe olduklarını ve birlikte başarılı çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Saarland'daki Türk İslam cemaatlerine ve Dillinger topluluğuna hayırlı Ramazanlar dileyen Berg, şehirleriyle ilgili beş yeni resim kitabı ve bir bağışla küçük hediyeler getirdiğini söyledi. 

Saarland Çevre, İklim, Tarım ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Petra Berg, iftar daveti için teşekkür etti.

Saarland 9

- Oruç, toplumsal birliği ve yakınlığı artırıyor

Oruç tutmanın bireysel bir feragat olmanın ötesinde, topluca odaklanma, geleneklere ve değerlere dönüş ve sahip olunanlara şükretme anlamına geldiğini ifade eden Berg, oruç zamanında bu deneyimi birlikte paylaşarak, insanların birbirlerine daha da yakınlaşıldığını belirtti.

- Savaş ve yoksullukla mücadele çağrısı

Gün batımından sonra orucun açılmasının, yemeklere duyulan minnettarlıkla birlikte, sahip olunan imkanlara duyulan saygının da bir ifadesi olduğunu dile getiren Berg, aynı zamanda savaşların, yoksulluk, açlık ve acıyı kamunun gündemine taşıdığı bir dönemde, iftarın birlikte açılmasının minnettarlık, alçak gönüllülük ve toplumsal dayanışmanın bir işareti olduğunu vurguladı.

Saarland 11

Dillingen’li olarak şehrinden gurur duyduğunu dile getiren Saarland Eyalet Meclis Başkan Vekili Dagmar Heib ile Saarlouis Kaymakamı Patrik Lauer ve Saardom Kilisi Dekanı Olaf Harig yaptıkları konuşmalarda, DİTİB’in 40’ıncı kuruluş yıl dönümünü kutlayarak, Ramazan ayının akabinde bayramın hayırlı olması dileğinde bulundular.

Saarland 5

Yapılan konuşmaların ardından okunan akşam ezanı ile birlikte oruçlar açıldı. Yemek duası ile devam eden program mûsıki dinletisi ile sona erdi.

Editör: Avrupa Haber Merkezi