Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında sürdürülen; "Okul-Kur'an Kursu İş Birliğine Dayalı Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi" ile imam hatip öğrencileri eğitimlerini hafızlıkla taçlandırıyor.

Adı geçen kurumlar arasında geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilen proje kapsamında ülke genelinde çok sayıda imam hatip öğrencisi eğitimini hafızlıkla taçlandırdı.

Projeye dair son başarı haberi Erzurum Yakutiye ilçesinden geldi.

Yakutiye İlçe Müftülüğü koordinesinde yürütülen "Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi" kapsamında Sıddık Tivnikli Hafız İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinden Yusuf Taşbaşı, Hasan Can Kara, Mehmet Akif Kotan, Necmettin Asaf Ağdağ ve Ferit Vural, Kur'an Kursu Öğreticisi Said Dursunoğlu rehberliğinde 7 ayda hafız oldu.

Hafız olan öğrencileri ziyaret eden Yakutiye İlçe Müftüsü Selim Şahin ve Din Hizmetleri Uzmanı Samet Berberoğlu, öğrencileri ve hocalarını başarılarından dolayı tebrik ettiler.

Proje kapsamındaki öğrencilerle de bir araya gelen Müftü Şahin, "Hafızlık ve Gençlik" konulu bir de söyleşi gerçekleştirdi.

Söyleşi sonrası Diyanet Haber’e açıklamalarda bulunan Yakutiye Müftüsü Şahin, "Öğrencilerin okul ortamından, aileden ve sosyal çevreden uzak kalmadan örgün eğitimden azami düzeyde yararlanarak hafızlık eğitimi alması; milli, manevi, ahlaki, kültürel ve insani değerlerin içselleştirilmesinde Kur'an ayetlerinin anlamından ve hafızlık eğitiminin kazanımlarından yararlanılması, hafızlıkla akademik öğrenmenin beraberce yürütülmesinin amaçlandığı 'Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi' kapsamında 5 öğrencimiz 7 ay gibi kısa sürede hafızlıklarını bitirerek güzel bir başarıya imza attılar. Öğrencilerimiz hem hafızlık gibi çok emek isteyen bir eğitimi hem de imam hatip ortaokulunu birlikte devam ettirerek çok önemli bir başarı örneği ortaya koydular. Sadece öğrencilerimiz değil aileleri ve hocalarımız da büyük fedakarlık gösterdiler." dedi.

Gençlerin her açıdan gelişimi için gayret ettiklerini belirten Müftü Şahin, "Bizim bütün bu gayretlerimizin amacı Kur’an-ı Kerimi rehber edinen, dinine, vatanına, milletine ve devletine faydalı bir gençlik inşa etmektir. Bizler gençlerimize inanıyor ve güveniyoruz. Bugün nasıl ki Kur’an-ı Kerim’i bir hayat rehberi olarak zihinlerine işledilerse; kalplerine de nakş ederek hayatlarını tanzim edecek ve insanlığımıza da bu yönde rehberlik edeceklerdir. İslam’ın hayat veren ilkelerini ve Kur’an’ın evrensel mesajını insanımızla buluşturacaklardır. Bu vesileyle projeye katkı sunan, emek veren tüm paydaş kurumlara ve görevlilerimize teşekkür ediyorum." diye konuştu.