Hakkari İl Müftülüğü ev sahipliğinde kanaat önderleri, iş adamları ve hayırsever vatandaşlar bir araya geldi.

Merkez Ahmed-i Hani Yatılı Kur’an Kursunda gerçekleştirilen programda konuşan Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, "İl Müftülüğü hayırlı bir toplantıya vesile oldu. Allah razı olsun. İl dışındaki hayırsever vatandaşlarımızdan Hakkari'deki cami ve Kur’an kursları için destek gelmeye devam ediyor. Hayır herkesin yapması gereken bir hizmettir. Bu hayırlı toplantıya herkesimden vatandaşlarımızın gelmiş olmasından mutluluk duydum. Hakkari’de her alanda büyük değişim-dönüşüm olduğunu sizlerde görmektesiniz. Eğitimde, sağlıkta alt yapı ve üst yapı ile diğer hizmetlerde büyük değişiklik yaşamaktayız. Çocuklarımız Tıp Fakültesi gibi güzel okulları kazanıyor. İnşallah her şey daha iyi olacak. Diğer iller gibi Hakkari ilimiz de hizmetin en iyisini hak ediyor. Bu hizmetleri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle yapıyoruz." dedi.

Hakkari genelinde yürütülen müftülük ve vakıf hizmetleri hakkında katılımcıları bilgilendiren İl Müftüsü İsmail Fakirullahoğlu ise "İl genelinde inşaatı devam eden 60 cami ve Kur’an kursu bulunmaktadır. Yatılı Kur’an kurslarında hafızlık eğitimi alan 750, 4-6 yaş Kur’an Kurslarında 800, İhtiyaç Odaklı Kur’an Kurslarında yaklaşık 6000, Yaz Kur’an Kurslarında ise 25.000 civarında insanımıza Kur’an-ı Kerim ve ve temel dini bilgileri öğreterek vatan ve millet için faydalı bireyler olarak yetiştirmenin gayreti içerisindeyiz." dedi.

- Diyanet'ten Hakkari'deki yapımı devam eden cami ve Kur’an kurslarına yardım

Yapılan hizmetlerin tamamının devlet vatandaş iş birliği ile yürütülmeye devam edildiğini ifade eden Müftü Fakirullahoğlu, "Müftülüğümüze iletilen ailevi sorunları Aile ve Dini Rehberlik Bürosunda görevli uzman personellerimiz vasıtasıyla gidermeye çalışmaktayız. Alo Fetva hattına gelen sorular gerek bizzat şahsım ve gerekse diğer uzman elemanlarımız tarafından cevaplandırılmaktadır.  Cami içi ve cami dışı programlar ile halkımızın her kesimine ulaşmaktayız. Vakıf olarak da ev ev dolaşarak tespit edilen fakir ve muhtaç ailelere ayni ve nakdi yardımlar yapmaya devam etmekteyiz. 2022 yılı Kurban Bayramında 4 bin 500 ailenin kapısını çalarak et yardımında bulunduk.  Bu vesileyle devlet-millet arasında köprü olmayı kendimize görev bildik. Son 10 yılda Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nca ilimiz ve ilçelerinde yapımı devam eden, cami, Kur’an kursları ve hizmet binalarına 110.000.000 TL yardım gönderildi. Bu da Başkanlığımız ve vakfımızın ilimize gösterdiği ilgi ve alakanın bir göstergesidir. Engellilere yönelik irşat hizmetlerimiz, bedensel engelliler için tekerlekli sandalye tedariki gibi hizmetlerimiz görevlilerimiz tarafından yürütülmeye devam edilmektedir. Öğrencilerimize kitap desteği, kütüphanesi olan Kur’an Kurslarını yeni kitaplarla zenginleştirme, olmayanlara da kütüphane kurma çalışmalarımız devam etmektedir." diye konuştu.

Katılımcıların temennilerinin de dinlendiği programa Vali Yardımcısı Talha Battal, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, mahalle muhtarları, din görevlileri katıldı.