Rize İl Müftülüğü, imam hatip okullarıyla iş birliği içerisinde çeşitli programlar düzenliyor

Bu kapsamda Rize Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde "Motivasyon Buluşması" gerçekleştirildi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda İl Müftülüğü ilahi grubu, öğrencilerin moral ve motivasyon sağlamak amacıyla dini musiki dinletisi gerçekleştirdi.

rize-11-4

Programda imam hatipli gençlere hitap eden İl Müftüsü Naci Çakmakçı, aynı okuldan mezun olmanın gurur ve mutluluğunu yaşadığını ifade ederek öğrencilere bazı tavsiyelerde bulundu.

Müftü Çakmakçı, "Bu okuldan mezun olduktan sonra çeşitli kademelerde görev alacaksınız. Hangi mesleği yaparsanız yapın bu okuldan mezun olmanın değerini anlayacak, manevi nimetlerinden istifade edeceksiniz. Sizlerle zaman zaman sabah namazı buluşmaları, iftar programları, konferanslar gibi bazı programlarda bir araya geliyoruz. Bugün de mezun olduğum okulda sizlerle bir araya gelmenin, din görevlilerimizden oluşan ilahi grubumuzu sizlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyorum." dedi.

Çakmakçı, "Bugünümüzün ve yarınımızın, dünyamızın ve ahiretimizin inşa edici gücü, rehberi Kur’an-ı Kerim'dir. Kur’an’ın hayatla buluştuğu, anlaşılır ve yaşanılır hale geldiği yer Peygamberimizin sünnetidir. Bu yüzden biz, on dört asırdır Din-i Mübin-i İslam’ı bu iki ana kaynaktan öğreniriz. Sizler bu okullarımızda bu iki kaynağı en iyi şekilde öğrenmek için daha fazla ders alma imkanına sahipsiniz. Bizler örnek davranışlar sergilemeli, dinde samimi ve tutarlı olmalı, ibadetlerimizi eksiksiz bir şekilde yapmalıyız. Disiplinli, planlı, programlı olup, çok okumalıyız. Bir hedefimiz olmalı. Çok çalışmalıyız. Başarının ön şartı çalışmaktır. Sevgi, saygıyı elden bırakmamalıyız. Boş işlerle uğraşmamalıyız. Bütün davranışlarımızda Rabbimizin rızasını gözetmeliyiz. Bizim için en büyük nimet gençliğimizdir. Gençliğimizin kıymetini bilelim. Her alanda kendimizi en iyi şekilde yetiştirme gayreti içerisinde olalım. Hayatımızın rotasını çizerken Kur’an-ı Kerimi ve Peygamberimizin hayatını kendimize rehber edinelim." diye konuştu.

rize-33-1

Programda okul öğrencilerinden ülkemizi yurt dışında temsil ederek katıldığı hafızlık yarışmasında dereceye giren Abdullah Karali'ye, İl Müftüsü Naci Çakmakçı tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından "Kur’an Yolu Meal ve Tefsiri" hediye edildi.

İlgi ve beğeniyle takip edilen programda Okul Müdürü Metin Sandıkçı teşekkürlerini iletti.