Edinilen bilgiye göre; saat 07:20’ de cemaat sabah namazını kılarken kimliği belirsiz bir kişi tarafından caminin minaresine ve elektrik direğine Kur’an-ı Kerim'e, Allah'a ve Müslümanlara çeşitli hakaretler içeren aynı zamanda Filistin'deki olaylar hakkında değerlendirmelerde bulunan yazı yapıştırıldı.

Caminin minare ve beton elektrik direğine asılan yazıyı farkeden görevliler durumu derhal cami başkanına bildirdiler. Cami başkanı B. Yazıcı konu ile ilgili polise şikayette bulundu. Kamera kayıtlarını inceleyen bölge polisi şube başkanının ifadesine başvurdu.

Şube Başkanı caminin yaşadıkları şehre, birlikte yaşamaya ve entegrasyona büyük katkısı olduğunu cami cemaati ve üyelerinin bu olaydan büyük endişe duyduğunu bu üzücü olayın ve daha büyük olayların önüne geçilmesi için failin mutlaka bulunarak yargıya teslim edilmesini beklediklerini söyledi.

Olaydan haberdar olan Hollanda Diyanet Vakfı yetkilileri camiye geçmiş olsun dileklerinde bulunarak hukuki süreci sonuna kadar takip edeceklerini bildirdi. Olayın ciddiyetini göz önünde bulunduran Hollanda Diyanet Vakfı Yönetim Kurulu şube yöneticilerini bilgilendirerek dikkatli olmaları hususunda yaptıkları uyarıda şu ifadelere yer verildi:

"Son günlerde Filistin’de yaşanan olaylar Müslüman toplumu olarak bizleri derinden üzmektedir, Hollanda toplumunda’ da bunun yansımalarını görmekteyiz. İslam düşmanlığı, ırkçılık ve nefret söylemlerini endişe ile takip ediyoruz. Bu durumun camilerimize karşı sözlü ve fiili saldırılara yol açtığını üzülerek görmekteyiz. Şube yönetimlerimizin camilerimize yapılacak muhtemel saldırılara karşı ek önlem almaları gerektiğine inanıyoruz.

Bu itibarla şube yönetimlerimizin camilerimizin iç ve dış güvenlik kameralarını kontrol ederek varsa eksikliklerinin giderilmesini, şüpheli bir durum halinde ilgili mercilere rapor edilmesi hususunu bildirmek isteriz."