banner199

banner103

Şimdi iyilik yaşlı ve kronik hastalarımız için seferber olmaktır

Kütahya İl Müftülüğü “Vefa Sosyal Destek Grubu” koordinesinde yaşlı ve hasta vatandaşlara hizmet götürüyor.

Kütahya Müftülüğü 25.03.2020, 20:36
Şimdi iyilik yaşlı ve kronik hastalarımız için seferber olmaktır
© Diyanet Haber
banner200

Yeni tip koronavirüs (Cıvid-19) tedbirleri kapsamında sokağa çıkmaları sınırlandırılan 65 yaş ve üzeri vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak üzere İçişleri Bakanlığı koordinesinde valilik ve kaymakamlıklar bünyesinde "Vefa Sosyal Destek Grupları" oluşturuldu.

Vefa Sosyal Destek Grupları'nda din görevlileri ile ve Türkiye Diyanet Vakfı gönüllüleri de yer aldı.

Bu kapsamda Kütahya İl Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı Kütahya Şubesi görevlileri, Kütahya Valiliği koordinesinde oluşturulan "Vefa Sosyal Destek Grubu" ile birikte yaşlı ve kronik hastalığı olan vatandaşlaraın yardımına koştu.

"Vefa Sosyal Destek Grupları" koordinesinde yürütülen çalışmalara dair Diyanet Haber'e açıklamalarda bulunan Kütahya İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar, şunları kaydetti:

"Şimdi yaşlılarımız ve kronik hastalarımız için iyilik seferberliği vaktidir. Şimdi Kur’an’ın öğrettiği ahlâkı, Peygamberimizin gösterdiği duyarlılığı, bir din görevlisi hocamızda olması gereken hassasiyeti her zamankinden daha çok yaşamanın ve yaşatmanın vaktidir. Bu bağlamda evlerinden çıkamayan yaşlı ve kronik hastaların telefon ile aranması, hal ve hatırlarının sorulması, ihtiyaçlarının öğrenilmesi amacıyla Valiliğimiz tarafından oluşturulan "Vefa Sosyal Destek Grubu" faaliyetlerine insan kaynağı olarak gönüllü desteği sağlanması önceliğimizdir. İl merkezinde her bir mahallemizde bir din görevlimizi koordinatör olarak görevlendirdik. Bu görevlimiz öncelikli olarak görev mahallinde bulunan 65 yaş üstü bakıma muhtaç, kimsesi olmayan yaşlılarımızı tespit ederek ihtiyaçlarının karşılanması konusunda yardımcı olacak. Gerektiğinde 112 Acil Servis'e ulaşılabilmesi konusunda rehberlik edecek. Başkanlığımız tarafından bu süreçte sunulan her türlü din hizmetinin söz konusu gruplara ulaşmasını sağlayacak. İl merkezimizde olduğu gibi tüm ilçelerimizde de aynı faaliyetler yine din görevlilerimiz tarafından yürütülecek."

"Şimdi İyilik Umutları Diri Tutmaktır" ifadesini kullanan İl Müftüsü Hazırlar; "Bunun için yanımızda, yakınımızda ve mahallemizdeki bütün yaşlılarımızı gözeterek çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yaşlı ve kronik hastalarımızın ihtiyaçlarına yardımcı olacak, kendilerini arayarak gönüllerini alacağız." dedi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)