Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde yapımı tamamlanan “Değirmendere Kuruçeşme Camii Halıcı 4-6 Yaş Kur’an Kursu Açılış Töreni”ne katıldı.

29072023GölcükKur'anKursuAçılış (1)

Açılıştaki konuşmasında Başkan Erbaş, 4-6 Yaş Kur’an kurslarında 10 yılda 1 milyon civarında çocuğun eğitim aldığına işaret ederek, “Bu ülkemiz için çok büyük bir kazanımdır. Peygamber Efendimiz (s.a.s.); ‘Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.’ buyuruyor. Güzel ahlakı çocuklarımıza, gençlerimize bu yaşlarda öğreteceğiz. Büyüklere saygı göstermek, küçükleri sevmek, dürüstlük, doğruluk, yalanın kötülüğü, iyilik yapmanın ne kadar mübarek bir şey olduğu, anne, baba sevgisi bütün bunları küçük yaşlarda öğretmeliyiz.” şeklinde konuştu.

29072023GölcükKur'anKursuAçılış (2)

“Amacımız vatanını, milletini seven gençlerin yetişmesi”

4-6 Yaş Kur’an kurslarında çocuklara vatan, millet, ezan ve bayrak sevgisinin öğretildiğine dikkati çeken Başkan Erbaş, “Çocuklarımıza dürüstlüğü öğretelim, yanlış yollara gitmemeleri için tehlikeleri gösterelim. O yaşa kadar öğretelim ki karakterleri öyle oluşsun ve ahlaklı bir genç olarak vatanını, milletini seven bir genç olarak yetişsin amacımız budur.” diye konuştu.

“Müslümanın hayatı, ancak İslam’ın emirlerini yerine getirerek süslenir”

Başkan Erbaş, Allah’ın yeryüzüne gönderdiği en büyük nimetin İslam olduğuna vurgu yaparak, şunları söyledi:

“İslam nimetinin kıymetini bizim bilmemiz lazım. İslam’ın içine doğduk elhamdülillah. Peygamber Efendimize son olarak geldiği rivayet ediliyor. Maide Suresi’nin 3. ayetinde Rabbimiz; ‘Bugün sizin dininizi tamamladım, üzerinizdeki nimeti de tamamladım ve size din olarak İslam’ı seçtim’ buyuruyor. O zaman bu büyük nimetin kıymetini bilelim, O’nun ilkeleriyle, emirleriyle hayatımızı süsleyelim. Müslümanın hayatı, ancak İslam’ın emirlerini yerine getirerek süslenir. İşte biz çocuklarımızı bu nimeti bilsinler diye küçük yaşlarda eğitmeye çalışıyoruz.”

Konuşmasının ardından Başkan Erbaş, Değirmendere Kuruçeşme Camii Halıcı 4-6 Yaş Kur’an Kursu‘nun hayırlı olması temennisinde bulunarak, açılış kurdelesini kesti.

29072023GölcükKur'anKursuAçılış (3)

Açılıştan sonra Kur’an kursunu gezen Başkan Erbaş, burada bir süre çocuklarla sohbet etti.

29072023GölcükKur'anKursuAçılış (4)

Diyanet Gençlik Merkezi açıldı

Başkan Erbaş, ayrıca, Gölcük ilçesinde yapımı tamamlanan Gölcük Diyanet Gençlik Merkezinin de açılışını gerçekleştirdi.

Açılıştan sonra gençlik merkezini gezen Başkan Erbaş, burada gençlerle bir araya geldi.

“Gençlerimizle yaptığımız faaliyetlerde hiç yorulmuyoruz”

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı için gençlik merkezlerinin çok değerli olduğunu belirterek, “Gençlerimiz bizim için değerli ve gençlerimize hizmet etmekte, onların medeniyetimizle, değerlerimizle buluşması için yaptığımız faaliyetlerde hiç yorulmuyoruz. 24 saat uyumasak, koştursak sizin için hiç yorulmuyoruz. Çünkü sizi seviyoruz, geleceğimizin teminatı sizlersiniz. İstiyoruz ki gençlerimiz ahlaklı olsun.” dedi.

Gençlere Diyanet Gençlik Merkezini boş bırakmamaları tavsiyesinde bulunan Başkan Erbaş, “Her zaman Diyanet Gençlik Merkezi deyince şöyle içinizde bir sıcaklık oluşacak. Arkadaşlarınızı da buraya getirin, herkes birkaç arkadaşını buraya getirirse Diyanet Gençlik Merkezimiz daha şenlenir, cıvıl cıvıl olur. Burada Kur’an ve ilmihal öğrenir, kitap okur ders çalışırsınız. Sportif aktiviteler yapacağınız yerler, oyun mekanları var.” diye konuştu.

Başkan Erbaş konuşmasının sonunda gençlik merkezinin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılışa, Diyanet İşleri Başkanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanı Hasan Güçlü ile Kocaeli İl Müftüsü Sinan Cihan da katıldı.

29072023GölcükKur'anKursuAçılış (5)

Editör: Mehmet Öztürk