Hacı adayları dualarla uğurlandı Foto Galeri: Hacı adayları dualarla uğurlandı

Diyanet İşleri Başkanlığı organizesinde hac farizasını yerine getirecek olan hacı adaylarının kutsal topraklara yolculuğu başladı.

Kırıkkale’de Ilk Hacı Kafilesi Dualarla Uğurlandı 3

Bu kapsamda Kırıkkale'den kutsal topraklara gidecek ilk hacı adaylarına yönelik, İl Müftülüğü koordinesinde uğurlama programı düzenlendi.

Nur Camii bahçesinde gerçekleşen program din görevlisi Murathan Önder’in Kur’an-ı kerim tilavetiyle başladı.

Kırıkkale’de Ilk Hacı Kafilesi Dualarla Uğurlandı 1

Akabinde uğurlama töreninde konuşan İl Müftüsü Mustafa Topal, "Kötü söz söylemeden ve büyük günah işlemeden hacceden kimse, annesinden doğduğu gündeki gibi günahsız olarak (evine) döner." hadisini hatırlatarak "Hac yolculuğu sıradan bir yolculuk değildir. Bu yolculuk herhangi bir seyahat değildir. Bu yolculuğun adı hac ibadettir. Şu anki toplantımızda bir ibadettir. Hac yolculuğu boyunca yemeniz içmeniz, konuşmanız, düşünmeniz de ibadettir. O yüzden siz ibadettesiniz, sıradan bir yolculukta değilsiniz. Siz orada Allah’ın misafirlerisiniz. Orada Allah’ın misafirleri olduğunuzu unutmayacaksınız ve ona  göre hareket edeceksiniz." ifadelerini kullandı.

Kutsal topraklarda bol bol dua edilmesini tavsiye eden Müftü Topal, "Hac ibadeti süresince dua dilinizden düşmesin. Orada kendiniz için, aileniz için, ülkemizin selameti için,  zulüm altındaki Gazze’deki ve  Doğu Türkistan’daki  kardeşlerimiz için dua edin." dedi.

Kırıkkale’de Ilk Hacı Kafilesi Dualarla Uğurlandı 5

Hacı adaylarını uğurlamaya gelerek alanı dolduran yüzlerce hacı yakını duygusal anlar yaşadı.

Kırıkkale’de Ilk Hacı Kafilesi Dualarla Uğurlandı 2

İl Müftü Yardımcısı Turan Arslanoğlu’nun yaptığı duanın ardından hacı adayları; ilahiler, telbiyeler, tekbirler ve salavatlar eşliğinde kutsal topraklara doğru yola çıktı.