Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre, 18 Aralık'ta Gümüşhane'nin Kelkit ilçesi merkezli olmak üzere saat 01.15'te 4,3, saat 23.23'te ise 4,1 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Gümüşhane ve Kelkit halkında korku yaratan depremler, yakın illerde de hissedildi.

Kelkit ilçesindeki Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYK) yurdunda kalan Gümüşhane Üniversitesi öğrencisi Muhammet Hüseyin Dündar, AA muhabirine, 6 Şubat depremlerine Adıyaman'da yakalandığını söyledi.

İlçeye 3 ay önce geldiğini belirten Dündar, "Çok zordu bizim için, ilk depremleri yaşadığım gün geldi yine aklıma, çok kötü oldum. 6 Şubat depremlerine de gece yakalanmıştık. İlk başta panik olan arkadaşları sakinleştirmeye çalıştık. Onları gelip ambulansla aldılar. Sonra yurdun önünde ateş yaktık. Yurda giremedik, korktuk." dedi.

Halef Polat ise 6 Şubat depremlerini Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde yaşadığını ifade ederek Kelkit'teki depremlerin kendisini sarstığını dile getirdi.

Korku yaşadıklarını anlatan Polat dışarıda ateş yapıp beklediklerini, geceyi kapalı spor salonlarında geçirdiklerini anlattı.

İlçe sakinlerinden Meryem Demirtaş ailece büyük panik yaşadıklarını işaret ederek şunları söyledi:

"Çocuklarımın biri 15, diğeri 10 yaşında. Onlar da çok korkuttu. Kapıya çıktık, dışarıda bekledik, soğuk olduğu için içeri girdik ama saat 5'e kadar yatmadık. İki gündür çok kötü olduk. Beterin beteri var, daha kötü şeylerle karşılaşmayız inşallah. Hayırlısı Allah'tan. Çocuklar korkudan bugün okula gitmediler. Allah'a dua edip birbirimize sahip çıkmamız lazım."

Öte yandan Kelkit'e gelen Gümüşhane Valisi Alper Tanrısever, gerektiğinde vatandaşların barındırılmasına yönelik hazırlanan spor salonlarında incelemede bulunarak Kaymakam Kadir Algın'dan bilgi aldı.

Editör: Ömer Ceylan