Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Davut Kaya’nın katılımı ile Müftülük Toplantı Salonu’nda gerçekleşen seminer, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Seminerde konuşan Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Davut Kaya, "Yaptığımız vazife çok kutsal ve çok önemli. Herkese nasip olmayacak kadar değerli ve şerefli bir hizmet. O kadar ki, hizmetimizin her anı ibadet kapsamında. Okuduğumuz ezan normal bir duyuru değil. Dağlara taşlara, canlı ve cansız bütün varlıklara Allah’ın varlığını ve birliğini, Peygamberin onun kulu ve elçisi olduğunu ilan eden bir nitelik taşıyor." dedi.

serik-seminer-22

Ezanın namaza davetin, mabede davetin, kurtuluşa sebep olduğunu ifade eden Kaya, "Ezanı ibadet şuuruyla, ibadet anlayışıyla okumalı, namaz kıldırırken Peygamber makamında olduğumuzu O'nun bu hizmeti yerine getirdiğini ve bugün O'na varis olduğumuzu unutmamalıyız." diye konuştu.

Kaya, "Namaz kıldırmak, ezan ve Kur'an okumak gibi yaptığımız hizmetin, her aşamasında Allah bilinci, ibadet şuuru bizim mutlak hedefimiz olmalıdır. İbadet şuuru bizde olduğu sürece yaptığımız hizmetin sadece yerine getirilmesi değil bize kazanımını da elbette unutmamalıyız." şeklinde konuştu.

serik-seminer-33

Kaya, Serik programı kapsamında okullarda konferans da verdi.