Refah'taki Kuveyt Hastanesi sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, kati İsrail güçlerinin son 24 saatte kente düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden 35 kişinin naaşı ve saldırılarda yaralanan 129 kişi hastaneye ulaştırıldı.

Katil İsrail savaş uçaklarının sivillere ait evleri hedef aldığı saldırılarda hayatını kaybeden kişilerin çoğunun çocuk ve kadınlardan oluştuğu, cesetlerinin büyük kısmının parçalanmış olduğu bilgisi paylaşıldı.

Refah kentinin doğusundaki çeşitli bölgelere ağır saldırılar düzenleyen katil İsrail savaş uçakları ve topçu birlikleri, dün akşamdan bu yana devam eden saldırılarda boş arazileri, sivillere ait evleri ve belediye binasını hedef aldı.

Refah'ın doğusunda katil İsrail güçleri ile Filistinli gruplar arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından yapılan açıklamada da Refah'ın doğusuna giren İsrail askerleri ile Kassam birlikleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını belirtildi.

İslami Cihad'ın askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri de birliklerinin Refah kentinin doğusuna sızan katil İsrail güçleriyle çatıştığını kaydetti.

Katil İsrail makamlarından konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Hamas ateşkes önerisine onay vermişti

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, 6 Mayıs'ta Katar ve Mısır'a, Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirmişti.

Hamas'ın Katar ve Mısır tarafından iletilen "ateşkes önerilerine" onay verdiğini duyurmasının ardından, katil İsrail Savaş Kabinesi, Refah'ta saldırılara devam kararı almıştı.

Katil İsrail güçleri, 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını istemiş, 7 Mayıs sabahı da Gazze'nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır ile olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurmuştu.

Katil İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944'ü çocuk, 9 bin 849'u kadın olmak üzere 34 bin 789 Filistinli öldürüldü, 78 bin 204 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.