Dünyadan gelen ateşkes çağrılarına ve bölgede derinleşen insani krize rağmen katil İsrail, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını sürdürüyor.

Gece boyu süren saldırılarında çok sayıda kişi öldü

Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberine göre, katil İsrail güçleri, Gazze Şeridi'nin orta kesiminde yer alan Deyr el-Belah kenti ile Megazi Mülteci Kampı'na yönelik saldırılar gerçekleştirdi.

Sağlık kaynakları, katil İsrail güçlerinin Deyr el-Belah'tan yaralıları taşıyan sivil bir aracı hedef alması sonucu aracın içinde bulunan herkesin hayatını kaybettiğini aktardı.

Katil İsrail'in Nusayrat Mülteci Kampı'ndaki bir eve düzenlediği saldırıda ise en az 7 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

Katil İsrail güçlerinin ayrıca Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentine gece boyu düzenlediği şiddetli hava bombardımanında, çoğu çocuk ve kadın, onlarca kişi öldü ve yaralandı.

Emel Hastanesinin çevresini hedef alan katil İsrail, en az 10 Filistinliyi öldürdü

Filistin Kızılayının X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, katil İsrail ordusunun hastane çevresini bir saatten kısa bir sürede 3 kez hedef aldığı belirtildi.

Açıklamada, "katil İsrail'in Filistin Kızılayına ait Han Yunus'taki el-Emel Hastanesi yakınını bombalaması sonucu en az 10 kişi öldürüldü, 12 kişi de yaralandı." ifadesi kullanıldı.

Katil İsrail ordusu, Gazze'nin kuzeyinde aralarında 2 gazetecinin bulunduğu 30 Filistinliyi öldürdü

Katil İsrail güçlerinin, Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Lahiya kentinde bir sivil yerleşim yerini hedef alması sonucu en az 30 Filistinli yaşamını yitirdi.

"Hayreddin, el-Kurd ve el-Kadi" ailelerine ait evlerin de bombalandığı saldırıda, gazeteci Muhammed Hayreddin ve Ahmed Mahir Hayreddin de hayatını kaybetti.

Katil İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria'da bir Filistinliyi öldürdü, 13 kişiyi yaraladı

Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberine göre, katil İsrail askerlerinin Ramallah kentine düzenlediği baskında bir Filistinli hayatını kaybetti.

Görgü tanıklarında alınan bilgiye göre de katil İsrail güçleri Ramallah kentinde birçok mahalleye ve bir sarraf dükkanına baskın gerçekleştirdi.

Katil İsrail askerleri ile olaya tepki gösteren Filistinler arasında çatışmalar çıktı.

Katil İsrail güçleri ayrıca işgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus, Cenin, Tulkerim, Beytüllahim, El-Halil ve Eriha kentlerine de baskın düzenledi.

Filistin Kızılayından yapılan açıklamada, katil İsrail askerlerinin saldırılarında yaralanan 13 Filistinliye sağlık ekiplerince müdahale edildiği belirtildi.

Öte yandan Filistin Sağlık Bakanlığı, 10 gün önce Nablus'a düzenlenen saldırıda ağır yaralanan Tarık eş-Şahşir'in (21) bugün öldüğünü duyurdu.

Katil İsrail, Batı Şeria'da Filistinlilere ait 2 milyon 700 bin dolara el koydu

Katil İsrail güçleri, polisi ve İç istihbarat teşkilatı Şin-Bet'ten (Şabak) yapılan ortak açıklamada, Batı Şeria'da dün gece yapılan geniş çaplı baskınlarda Hamas'a ait olduğu iddia edilen 10 milyon şekele (yaklaşık 2 milyon 700 bin dolar) el konulduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Ramallah, Cenin, El Halil, Tul Kerim ve Bire kentlerinde 21 şüphelinin gözaltına alındığı ve haklarında incelemenin devam etmesinden dolayı gözaltı sürelerinin uzatılacağı kaydedildi.

Gözaltına alınan söz konusu kişilerin döviz bürolarında çalışanlar olduğu ifade edildi.

Baskında paraların yanı sıra kasalar, belgeler, kayıt cihazları ve cep telefonlarının müsadere edildiği aktarıldı.

Açıklamada, el koyma işleminin Savunma Bakanlığından alınan talimat doğrultusunda gerçekleştirildiği savunuldu.

Filistin yönetimi ve mallarına el konulan döviz bürolarından henüz açıklama yapılmadı.

Katil İsrail Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 7 Ekim'den beri 4 bin 820 Filistinliyi gözaltına aldı

Filistin Esirler Cemiyeti ve Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı Filistin Esir İşleri Heyetinden konuya ilişkin ortak yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, katil İsrail güçlerinin sabah saatlerinde, Nablus, Tulkerim, Cenin, Tubas, Kalkilya, Ramallah ve El Halil kentlerinde 25 Filistinliyi gözaltına aldığı belirtildi.

Katil İsrail'in Gazze'ye saldırılarını başlattığı 7 Ekim'den bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te gözaltına aldığı Filistinlilerin sayısının 4 bin 820'ye çıktığı kaydedildi.

"İsrail ordusu, Megazi Mülteci Kampı'nda sivillere zarar verdiğini kabul etti"

İsrail ordusu, 24 Aralık'ta Gazze Şeridi'nin merkezindeki Megazi Mülteci Kampı'na düzenlediği hava saldırısının onlarca masum Filistinlinin "kazara" ölümüne yol açtığını doğruladı.

Katil İsrail devlet televizyonu KAN'da yayımlanan haberde, "Katil İsrail güçleri, hava kuvvetleri tarafından pazar ve pazartesi geceleri (24-25 Aralık) Megazi Mülteci Kampı'nda olaylara karışmamış onlarca sivilin ölümüne yol açan saldırının hedefe yakın binalarda hasara yol açtığını ve sivillere zarar verdiğini kabul etmektedir." ifadelerine yer verdi.

Haberde ayrıca, saldırının ardından katil İsrail Hava Kuvvetlerinin operasyonel soruşturma başlattığı aktarılırken adı belirtilmeyen askeri bir yetkili de olayda "saldırıya uygun olmayan silahların kullanıldığını" vurguladı.

Anadolu Ajansı ekibi katil İsrail askerlerinin toplanma alanını ve Gazze'ye düzenlediği saldırıları görüntüledi

Katil İsrail ordusu, sınır boyunca çeşitli noktalarda konuşlu obüslerle Gazze Şeridi'ne saldırılarını karadan da sürdürüyor.

Anadolu Ajansı (AA) ekibi, bu obüslerin Gazze'ye saldırı düzenlediği anları kayıt altına aldı. Gazze sınırı yakınlarında bulunan obüslerin aralıklarla Gazze Şeridi'ni vurduğu ve bombalamanın ardından bölgeden dumanların yükseldiği görüldü.

Öte yandan katil İsrail askerlerinin sırtlarında çantalarıyla gelerek Beeri yerleşim birimi yakınında bir noktada toplandığı gözlendi. Burada toplanan askerlerden birinin Tevrat olduğunu söylediği kitabı öperek çelik bir kutuya koyduğu anlar kameraya yansıdı.

BM: Gazze Şeridi nüfusunun yüzde 40'ı açlık riskiyle karşı karşıya

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı Gazze Direktörü Thomas White, ajansın X sosyal medya platformundan paylaşımda bulundu.

"Gazze'de her gün yiyecek ve su bulmak için hayatta kalma mücadelesi verildiğini" belirten White, şunları kaydetti:

"Gazze Şeridi felaket boyutunda açlık sorunu yaşıyor; nüfusun yüzde 40'ı şu anda açlık tehlikesiyle karşı karşıya. Gerçek şu ki Gazze halkı için daha fazla yardıma ihtiyacımız var ve geriye kalan tek umut insani ateşkestir."

Katil İsrail'in Gazze'yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme" gerekçesiyle katil İsrail'e 7 Ekim'de kapsamlı saldırı düzenledi.

Katil İsrail, 7 Ekim'deki saldırılarda 1200 katil İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Katil İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırılarında en az 8 bin 800'ü çocuk, 6 bin 300'ü kadın olmak üzere, 21 bin 110 Filistinli öldürüldü, 55 bin 243 kişi de yaralandı. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

Katil İsrail güçleri, Gazze Şeridi'ne saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 167'si karadan işgal sürecinde olmak üzere 501 askerinin öldürüldüğünü duyurdu. 

Çatışmalara 24 Kasım'da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün uzatılan "insani arada" 81 katil İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan katil İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de katil İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 313 Filistinli hayatını kaybetti.

Katil İsrail güçleri ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 28 Lübnanlı sivil, 129 Hizbullah mensubu ile 5 katil İsrailli sivil ve 9 katil İsrail askeri öldü.