Katil İsrail güçleri, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Filistinleri göçe zorlamaya devam ederken bölgedeki saldırılarını da sürdürüyor.

Yaklaşık 2,3 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi, 7 Ekim 2023'ten bu yana katil İsrail güçlerinin saldırıları altında.

Saldırılarda, çoğu kadın ve çocuklardan oluşan 35 bin 173 Filistinli öldürüldü, 79 bin 61 kişi ise yaralandı.

Katil İsrail'in Gazze'ye yardımların girişine getirdiği kısıtlamalar nedeniyle Filistinliler açlıkla da mücadele ediyor.

Tüm bu sorunların yanı sıra Gazze'de yaşayan Filistinliler, gidecek güvenli bir yer olmadığı için sürekli zorunlu göçe maruz kalıyor.

Refah'ın doğusu ve Gazze'nin kuzeyindeki Cibaliya bölgesinin boşaltılması uyarısında bulunan katil İsrail güçleri, Filistinlileri göçe zorlamaya devam ediyor.

Katil İsrail güçleri Sözcüsü Avichay Adraee, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, Filistinlilere Gazze'nin kuzeyindeki bazı mahalleleri boşaltmaları uyarısında bulundu.

Söz konusu mahallelerin Filistinli gruplarca kullanıldığını ve katil İsrail tarafına bu bölgelerden roket atıldığını ileri süren Adraee, buralardaki Filistinlilerden Gazze şehrinin batısına gitmelerini istedi.

Katil İsrail güçleri, Refah'ın doğusu ve Gazze'nin kuzeyindeki Cibaliya'da kalan Filistinlilere bu bölgelerden ayrılmaları uyarısında bulunmuştu.

Son bir haftada Gazze nüfusunun yüzde 20'si yeniden yerinden oldu

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, şu ana kadar Refah'tan 450'den fazla Filistinli göç etmek zorunda kaldı.

Refah'ın yanı sıra Cibaliya'da da binlerce Filistinli katil İsrail saldırıları nedeniyle yerinden oldu.

BM'nin açıklamasına göre, yaklaşık 2,3 milyon kişinin yaşadığı Gazze'de son bir haftada nüfusun yüzde 20'si yeniden yerinden edildi.