Gazze'deki Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığı, katil İsrail'in camileri hedef alan saldırılarına ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamaya göre, toplam 1200 cami bulunan bölgedeki bin cami kısmen ya da tamamen yıkıldı.

Aralarında tarihi camilerin de yer aldığı bu yıkımın yeniden imarı için yaklaşık 500 milyon dolar gerekiyor.

Katil İsrail güçleri, saldırılarında aralarında vaiz, imam, hatip, müezzin, hafızın yer aldığı 100'den fazla din adamına suikast düzenledi.

Mezarlıklar yıkılmaya devam ediliyor

Katil İsrail güçleri ayrıca onlarca mezar yerini yerle bir etti, kutsallığını ihlal ederek mezarları açtı, uluslararası anayasalara ve insan haklarına açıkça meydan okuyarak naaşları çaldı.

Öte yandan Gazze Şeridi'ndeki mezarlıklar doldu, defin için yer kalmadı.

Ayrıca katil İsrail askerlerinin işlediği toplu suçlar nedeniyle bazı naaşlara ulaşılamadı, bazıları yollara, evlere, pazar yerlerine, hastane ya da okulların bahçesine defnedilmek zorunda kalındı.

Açıklamaya göre ayrıca katil İsrail, "din savaşının bir parçası olarak" Rum Ortodoks kilisesini, zekat komitelerini, Kur'an-ı Kerim öğreten okulları ve vakfa ait banka binasını da hedef aldı.

Bakanlık, Arap ve Müslümanları, vicdan sahiplerini, özgür ve onurlu her insanı "Gazze Şeridi'ndeki kardeşlerine karşı sorumluluklarını yerine getirmeye" çağırdı.