Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre katil İsrail, dün başlattığı baskınlarını bugün birkaç mahalleyi kapsayacak şekilde genişletti.

Bölgede patlama seslerinin yanı sıra zaman zaman silahlı çatışma sesleri de duyuluyor.

İsrail Ordusu, Batı Şeria'nın Tulkerim Kentindeki Baskınlarına Ikinci Gününde Devam Ediyor (2)

Katil İsrail güçleri kuşatma altına aldığı Tulkerim ve Nur Şems mülteci kamplarında altyapıya ve Filistinlilere ait mülklere zarar vermeyi sürdürüyor.

Öte yandan katil İsrail güçlerine ait insansız hava aracının Tulkerim Mülteci Kampı'nda bir alanı bombaladığı, çok sayıda kişinin yaralandığı kaydedildi.

Filistinli sosyal medya kullanıcıları, Nur Şems Mülteci Kampı'ndaki evlerin, iş yerlerinin ve altyapının yıkımına ilişkin görüntüler paylaştı.

Katil İsrail askerleri ayrıca Nur Şems Kampı'ndan çok sayıda Filistinliyi bir alanda toplayarak sorguladı.

İsrail Ordusu, Batı Şeria'nın Tulkerim Kentindeki Baskınlarına Ikinci Gününde Devam Ediyor (1)

Katil İsrail, bir kez daha Filistin Kızılayının Han Yunus'taki merkezini vurdu

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, katil İsrail güçlerinin Han Yunus'taki merkezlerinin 5. katını hedef aldığı belirtildi.

Saldırıda yerinden edilmiş ve merkeze sığınan 7 Filistinlinin yaralandığı ifade edildi. katil İsrail güçlerinin topçu atışıyla mı yoksa hava saldırısıyla mı merkezi hedef aldığına ilişkin detay verilmedi.

Filistin Kızılayının paylaştığı videoda ise merkezden dumanlar yükseldiği görülüyor. Han Yunus'taki Filistin Kızılayı merkezine yerlerinden edilmiş 14 bin Filistinlinin sığındığı belirtiliyor.

 Katil İsrail, Han Yunus’ta düzenlediği saldırılarda 20 Filistinliyi öldürdü

Filistin resmi ajansı WAFA’ya göre katil İsrail savaş uçakları, bu sabah Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinin batısında bulunan Salah ailesinin evini hedef aldı.

Yerlerinden edilen onlarca Filistinlinin sığındığı Salah ailesinin evine düzenlenen saldırıda, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 14 Filistinli hayatını kaybetti.

Katil İsrail savaş uçakları ayrıca, Filistinli sığınmacıların bulunduğu Han Yunus’taki tarım arazisinde de 6 Filistinliyi öldürdü, çok sayıda kişiyi yaraladı.

Öte yandan katil İsrail güçleri savaş uçakları ve topçu ateşleriyle Gazze Şeridi'nin merkezindeki El-Megazi Mülteci Kampı ile El-Masdar bölgesinde çok sayıda evi vurdu.

Ez- Zavaida bölgesinin de şiddetli topçu ve hava saldırılarına tanık olduğu aktarıldı.

Gazze'deki hükümet: Katil İsrail "güvenli bölgelerde" üç günde 31 kişiyi öldürdü

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, katil İsrail'in "güvenli bölge" olarak iddia ettiği yerleri de hedef aldığı vurgulanarak, "katil İsrail güçleri, Filistinli sivilleri silah ve ölüm tehdidi altında evlerinden, mahallelerinden güvenli olduğunu iddia ettiği başka bölgelere göçe zorlama suçunu yineledi. Ancak bu bölgeleri bombaladı, Gazze Şeridi'nin farklı kentlerinde 48 katliam gerçekleştirdi." ifadeleri kullanıldı.

Katil İsrail'in son olarak Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde üç günde 6 katliam gerçekleştirdiği ve bu katliamlar sırasında 31 Filistinliyi öldürdüğü aktarılan açıklamada, Gazze'de sivillerin, çocukların ve kadınların şahit olduğu "soykırım savaşının" insanlığın ve bu suçları sessizce izleyen tüm dünya ülkelerinin alnında "utanç lekesi" olarak kalacağı vurgulandı.

Açıklamada, uluslararası topluma ve özgür dünya ülkelerine, katil İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki sivillere, çocuklara ve kadınlara karşı yürüttüğü kapsamlı soykırım savaşını durdurma çağrısında bulunuldu.

Katil İsrail güçleri Cenin kentinde bir mahalleyi kuşattı

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre katil İsrail güçleri, Cenin kentinin Sayr beldesine baskın düzenledi.

Katil İsrail askerleri, beldedeki bir mahalleyi kuşatırken Filistinlilere ait bir evin de etrafını sararak içeridekilerden teslim olmalarını istedi.

Olaya ilişkin Filistin ve katil İsrail resmi makamlarından henüz açıklama yapılmadı.

Öte yandan katil İsrail güçlerinin Sayr beldesinde kuşatma altındaki evin yakınında bulunan Filistinlileri canlı kalkan olarak kullandığına yönelik videolar da sosyal medyada paylaşıldı.

Gazzeli baba, katil İsrail bombardımanında zarar görmesin diye oğluna sarılarak uyuyor 

Uluslararası toplumdan gelen ateşkes çağrılarına rağmen katil İsrail güçleri, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne bomba yağdırmaya devam ediyor.

Sosyal medyada yer alan bir görüntüde, Nidal isimli Filistinli bir babanın uyuyan oğluna sarıldığı görülüyor.

Görüntüyü kayda alan Nidal'in eşi kocasına neden hep oğluna sarılarak uyduğunu soruyor, Filistinli baba da, "Çünkü eğer bombalanırsak ona gelecek olan bana gelsin." cevabını veriyor.

Sosyal medyada gündem olan görüntüde Filistinli anne katil İsrail saldırılarının bir an önce son bulması ve Gazzelilerin daha fazla kayıp vermemesi temennisinde bulunuyor.

Katil İsrail, Gazze'de alıkoyduğu 51 Filistinli kadını Damon Hapishanesi'nde tutuyor

Filistin Esirler Cemiyeti ile Filistin Kurtuluş Örgütü'ne bağlı Filistin Esir İşleri Heyetinden konuya ilişkin ortak yazılı açıklama yapıldı.

Gazze'de alıkonulan 51 Filistinli kadının katil İsrail'in Damon Hapishanesi'nde tutulduğu belirtilerek, Gazze'de alıkonulan Filistinli kadınların sayısının çok daha fazla olduğu ancak net verilerin Damon Hapishanesi'ndekiler olduğu kaydedildi.

Alıkonulan Filistinli kadınlarla ilgili bilginin sadece isimleri ya da serbest bırakılanların ifadelerine göre alıkonulduğu sürede eziyete ve aşağılanmaya maruz kaldıkları, trajik koşullarda tutulduklarıyla sınırlı olduğu ifade edildi.

Katil İsrail'in "zorla kaybetme" suçunu işlemeye devam ettiği, insan hakları kurumlarına bağlı hukuk ekiplerinin alıkonulanları ziyaret etmesini ve durumlarını öğrenmesini engellediği aktarılan açıklamada, Gazze'de alıkonan tüm Filistinliler gibi Filistinli kadınların sayısı, tutuldukları yer, sağlık durumları gibi bilgilere doğru şekilde ulaşılamadığına dikkati çekildi.

Katil İsrail gazetesi: Hamas yöneticisi Aruri, savaş uçağından atılan 6 güdümlü füzeyle öldürüldü

Yedioth Ahronoth gazetesi, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta 2 Ocak'ta Aruri ile 6 kişinin öldürüldüğü suikasta ilişkin detayları paylaştı.

Adı açıklanmayan Lübnanlı güvenlik yetkilisine dayandırılan haberde, Aruri'nin daha önce basına yansıdığı şekliyle SİHA ile değil savaş uçağından atılan füzelerle öldürüldüğü belirtildi.

Savaş uçağının 6 güdümlü füze ateşlediği, bunlardan ikisiyle binadaki Hamas toplantı odasının doğrudan vurulduğu bildirildi.

Bu füzelerin katil İsrail savaş uçaklarınca kullanıldığının altını çizen yetkili, her birinin 100 kilogram ağırlığında olduğunu kaydetti.

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri ve beraberindeki 6 kişi, 2 Ocak'ta katil İsrail tarafından düzenlenen saldırıda Beyrut'ta Hizbullah'ın kalesi olarak tabir edilen "Dahiye"de öldürülmüştü.

Tel Aviv yönetimi, resmi olarak saldırının sorumluluğunu henüz üstlenmedi.

Katil İsrail'de aşırı sağcı vekil, Gazze'de yıkılan Filistin köylerine Yahudi yerleşimleri kurulmasını istedi

Katil İsrail Parlamentosu (Knesset) üyesi Sukkot, Channel 12'ye dün verdiği röportajda, katil İsrail'in Gazze'ye saldırılarında yıktığı Filistin köylerine Yahudi yerleşim birimleri kurarak "mesaj vermesi" gerektiğini savundu.

Aşırı sağcı meclis üyesi ayrıca, 2 Ocak'ta, X hesabından parlamento komitesi oturumunda yaptığı konuşmanın kesitini paylaştı.

Sukkot, katil İsrail hükümetine Gazze'nin işgal ve ilhak edilmesi, bölgedeki bütün evlerin yıkılarak büyük yerleşim birimleri yapılması çağrısında bulundu.

Aşırı sağcı milletvekili, Filistinlilerin toprağı olan Gazze'den bölgeyi işgal eden katil İsrail askerlerine arsa dağıtılmasını istedi.

Gazze'deki meşhur Filistin Meydanı’nın isminin değiştirilmesini öneren Sukkot, "Filistin Meydanı bile katil İsrail kahramanlığının meydanı haline gelmeli." ifadesini kullandı.

BM Yetkilisi: Gazze'deki Filistin halkı, çok az insani yardımla toplu cezalandırmaya maruz kalıyor

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, Gazze’deki Filistin halkının çok az insani yardımla toplu cezalandırmaya maruz kaldığını ve kıtlığa doğru hızla ilerlendiğini belirtti.

Lazzarini, X sosyal medya hesabından katil İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü abluka altındaki Gazze’de yaşanan duruma dair paylaşımda bulundu.

Paylaşımda, "Gazze; üç ay süren vahşi bir savaş: Kitlesel yerinden etme, insan kayıpları, yaralanmalar ve yıkım. Dayanılmaz acılar, sürekli canavarlaştırma ve nefret söyleminin engellenmeyen teşvikiyle daha da kötüleşti." ifadelerine yer verildi.

"Filistin halkı, izin verilen çok az insani yardımla toplu cezalandırmaya maruz kalıyor." ifadeleri kullanılan paylaşımda, kıtlığa doğru hızla ilerlendiği belirtilerek, ateşkes çağrısında bulunuldu.