Beşyol Mahallesi'ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

İhbar üzerine bölgeye İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 6 uçak, 9 helikopter, 25 arazöz, 8 su ikmal aracı, 4 dozer ve 4 yer ekibi sevk edildi.

İzmir Bornova'da Çıkan Orman Yangınına Müdahale Ediliyor 2

Yangının 13.37'de çıktığı ve ekiplerin 13.43'te müdahaleye başladığı belirtildi.

2 mahalle boşaltıldı, 7 ev hasar aldı

Yangın nedeniyle Sarnıçköy ve Beşyol mahalleleri tahliye edildi.

İzmir Bornova'da Çıkan Orman Yangınına Müdahale Ediliyor 3

Bölgede incelemelerde bulunan İzmir Valisi Süleyman Elban, gazetecilere saat 13.40 civarında Beşyol mevkisindeki ormanlık alanda yangın çıktığını belirterek, yangının hızlıca yolun sağındaki Beşyol ve solundaki Sarnıç mahallelerine doğru ilerlediğini ifade etti.

İzmir Bornova'da Çıkan Orman Yangınına Müdahale Ediliyor 4

Kısa bir süre içerisinde hem havadan hem karadan yangına müdahaleye başladığını aktaran Elban, şunları kaydetti:

"Şu anda 9 helikopter ve 6 uçak havadan, onlarca itfaiye aracı, arazöz, su tankerleri, dozerleri de aşağıda mücadelemiz devam ediyor. Yukarıda daha fazla hava aracı kullanamıyoruz alan biraz dar olduğu için bundan daha fazlası hava trafiğini engelliyor, sıkıntıya yol açıyor. Yakınımızda bir barajımız var, çok hızlı su da alıyoruz. Şu ana kadar çok iyi bir mesafe kaydedildi. Zannediyorum çok geçmeden iyi haberi alırız. Şu ana kadar şükür bir can kaybı ve yaralımız yok. Ancak Beşyol'da 3 ve Sarnıç'ta 4 evimiz yangında hasar aldı. Onun dışında yanan bir evimiz yok şu anda. Dolayısıyla köy içinde şu an için tehlike kalmadı. Köyün etrafındaki ormanlarda yangın devam ediyor."

İzmir Bornova'da Çıkan Orman Yangınına Müdahale Ediliyor 5

TSK'ya ait 3 helikopter görev yapıyor

Milli Savunma Bakanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait 3 adet AS-532 tipi helikopter, İzmir'in Bornova ilçesinde devam eden yangın söndürme çalışmalarına havadan destek sağlıyor." ifadeleri kullanıldı.

İzmir Bornova'da Çıkan Orman Yangınına Müdahale Ediliyor 6

Öte yandan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İzmir'in Bornova ve Manisa'nın Soma ilçelerindeki yangın nedeniyle yoğun duman altında kalan ve trafiğe kapatılan noktaların son durumuna ilişkin bilgi verdi.

Açıklamada, orman yangını nedeniyle her iki yönde geçici olarak trafiğe kapatılan Manisa-İzmir Devlet Yolu ve Sabuncubeli Tüneli'nin ulaşıma açıldığı belirtildi.

Kaynak: AA