İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde 6 kişinin yaşamını yitirdiği, 81 kişinin de yaralandığı bombalı terör saldırısına İslam dünyasından tepki yağıyor.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş nezdinde Türkiye’ye taziye dileklerini ileten İslam dünyasının temsilcileri, gerçekleştirilen terör eylemini de şiddetle kınadı.

Avrupa İmamlar Konseyi

Avrupa İmamlar Konseyi tarafından yayınlanan mesajda "İşte bundan dolayı İsrailoğulları’na şöyle yazmıştık, Bir cana kıymaya veya yeryüzünde fesat çıkarmaya karşılık olması dışında, kim bir kimseyi öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur; Kim de bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur." Ayet-i Kerimesini hatırlatılarak "Avrupa İmamlar Konseyi, İstanbul'da İstiklal Caddesi'nde hainlerin korkakça gerçekleştirdiği saldırı ve bombalama sonucu hayatını kaybedenlerin ailelerine, Türkiye hükümetine ve halkına en derin taziyelerini iletir ve yaralılar için acil şifalarda bulunur." ifadelerine yer verildi.

Gazze

Gazzeden Ra’fet Abdulcevad ise “Hepimiz Türkiye’yiz.” notuyla paylaştığı mesajında "Allah Türkiye Cumhuriyeti'nin başkanını, hükümetini ve halkını korusun; emniyet, barış, kalkınma ve canlılık ihsan etsin. Masum şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Allah yaralıları bir an önce iyileştirsin, onlara sağlık ve afiyet ihsan eylesin." dedi.

Güney Afrika Evkaf Vakfı

Güney Afrika Evkaf Vakfınca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan nezdinde gönderilen mesajda şu ifadelere yer verildi:

"Güney Afrika Müslüman toplumu ve Güney Afrika Ulusal Evkaf Vakfı adına, 13 Ekim Pazar günü Taksim’de masum insanların hayatını kaybetmesine neden olan alçak terör saldırısı dolayısıyla Türk milletine en içten taziyelerimizi sunarız.
Bu menfur terör saldırısını en güçlü şekilde kınıyoruz. Siz Sayın Cumhurbaşkanı, yönetiminiz, silahlı kuvvetleriniz ve aziz ülkenizin halkına desteğimizin devam edeceğini temin ederiz. Bizler, masum bir cana kıymanın tüm insanlığın canına kıymaya eşit olduğu yönündeki Kur’an’ın ve nebevi sünnetin buyruğu istikametinde yaşıyoruz. Bu alçak saldırıyı gerçekleştiren korkakların bir an önce adalet önüne çıkarılması ve tüm insanların emniyet ve güvenliğinin bir kez daha sağlanması için dua ediyoruz. Şahsınızın liderliğinde Türkiye, insan haklarının ve insan onurunun korunması için küresel ölçekte bir kale olmaya devam etmektedir."

Fas Dini İdare Başkanlığı 

Fas Dini İdare Başkanlığınca "İstanbul'un göbeğindeki patlamayı şiddetle kınıyoruz. Böyle bir zamanda seçimlerin yaklaştığı bir dönemde, turistlerin en kalabalık olduğu bu yerde, Türkiye ekonomisinin damarlarını kesmek için gerçekleştirilen patlama ile verilmek istenen mesajlar açıktır. Allah masum şehitlerimize rahmet eylesin ve Allah Türkiye'yi korusun." denildi.

Avustralya İslam Konseyleri Federasyonu

AFIC, "Türkiye halkına başsağlığı dilemekte ve terörizme karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yanında durmaktadır." açıklaması yapıldı.

AFIC Başkanı Dr. Rateb Jneid ise "İstanbul’daki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum. Türkiye’nin güçlü halkına her daim hayranlık duydum ve bu elim olayda da metanet göstereceklerine eminim. Orada hayatını kaybeden masumlar, şehittir. Allah’tan yaralılara acil şifa diler, hayatını kaybedenleri cennetiyle mükâfatlandırmasını niyaz ederim." temennisinde bulundu.

Avustralya Ulusal Başmüftüsü Muhterem Şeyh Abdulkuddüs el-Ezheri de paylaştığı mesajda "Doğrusu biz Allah’a aidiz ve kuşkusuz ona döneceğiz. Büyük Türk halkına, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türk hükümetine taziyelerimi sunuyorum. Allah onlara sabırlar ihsan eylesin. Türkiye Cumhuriyetimizi güvenli ve müreffeh kılsın." ifadelerini yer verdi.

Uluslararası İnsan Hakları ve Karşılaştırmalı Hukuk Merkezi

İstanbul patlamasının bir insanlık suçu olduğunu belirten merkezden yapılan açıklamada "İyi, üretken ve yeniliklere açık Türk insanını hedef alan, farklı kıtalardan gelen ziyaretçileri kucaklayan medeniyetler sembolü İstanbul'u seven dünyadaki tüm özgür halkları hedef alan kanlı bir suç mesajıdır." denildi.

Uluslararası İnsan Hakları ve Karşılaştırmalı Hukuk Merkezi Başkanı Prof. Dr. Raafat Muhammed Reşid Al-Mikati, "İstanbul patlaması; iyi, üretken ve açık Türk insanını hedef alan, farklı kıtalardan gelen ziyaretçileri kucaklayan medeniyetler sembolü İstanbul'u seven dünyadaki tüm özgür halklara gaddar eller tarafından işlenen kanlı bir suç mesajıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nde hızla yükselen ekonomik kalkınma, kaydedilen hızlı ve medeni ilerleme yanında özellikle Rus enerjisinin Ukrayna savaşına dahil olan Avrupa kıtasına pompalanmasında Türkiye’nin üstlendiği önemli stratejik rol; dünyadaki insanlık düşmanlarının hoşlarına gitmedi. Ayrıca Türkiye'nin tüm dünyaya açık olması ve bu yıl haksız Lozan anlaşmasının kısıtlamalarından kurtulmasının arifesinde tüm sivil ve askeri sanayilerde kayda değer endüstriyel yükselişi, uluslararası arenada haklı sebeplerle ayakta durması ve Lübnan halkı da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki mazlum halklara yardım eli uzatması düşmanları yine rahatsız etmiştir. Belirleyici Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin eşiğinde; İstanbul'un en önemli turistik yerlerinden biri olan ve devasa kalabalığın olduğu İstiklal Caddesi'ndeki Taksim Meydanına bombalı saldırıyla korku ve terör salarak, masumları öldürerek Türkiye’nin bu güçlü yürüyüşüne engel olmak istediler." ifadelerini kullandı.