banner203

banner250

Şehitler için Kur’an-ı motosiklet üzerinde hatmedecek

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, şehitler için 2023 kilometre yol kat ederek motosiklet üzerinde Kur'an-ı Kerim’i hatmetmeyi hedefleyen Abdullah Özkan’ı yolcu etti.

İstanbul Müftülüğü 06.07.2020, 10:46
Şehitler için Kur’an-ı motosiklet üzerinde hatmedecek
© Diyanet Haber

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, şehitler için motosiklet sürerken Kur’an-ı Kerim’i hatmetmeyi hedefleyen Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camii Müezzin Kayyımı Abdullah Özkan’ı uğurladı.

Vali Yerlikaya ve Müftü Maşalı, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından her yıl motosiklet üzerinde belirli bir rotayı takip ederek Kur’an-ı Kerim’i hatmeden Abdullah Özkan ile bir araya geldi.

Vali Yerlikaya, Bezm-i Alem Valide Sultan Camii Müezzin Kayyımı Abdullah Özkan ile bir süre motosiklet tutkusu üzerine sohbet ederek bu sene kat etmeyi planladığı güzergah hakkında bilgi aldı.

Görüşme sonrası İstanbul Valisi Yerlikaya ve İl Müftüsü Maşalı, 2023 kilometrelik bir güzergahı takip ederek şehitlerimiz için motosiklet üzerinde Kur’an-ı Kerim’i hatmedecek olan Abdullah Özkan’ı yolcu etti.

Vali Yerlikaya; “Gittiğin şehirlerde uğradığın dostlarımıza selamlarımızı söyle. Allah kaza bela vermesin. Tekerin düz olsun. Bizi de duanda unutma.” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz’un ve şehitlerin unutulmaması adına İstanbul Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı İstanbul Şubesinin desteği ile bu turu gerçekleştireceğini belirten Özkan; “Dualarınızla sağ salim gidip gelmeyi, maksadımıza ulaşabilmeyi Cenab-ı Hakk bizlere nasip eylesin. İlginizden dolayı da çok teşekkür ederim.” dedi.

2023 kilometrelik güzergahı hatim okuyarak tamamladıktan sonra İstanbul’a tekrar döndüğünde Vali Yerlikaya ile birlikte motosiklet kullanma arzusunu dile getiren Abdullah Özkan’a, Yerlikaya; “İnşallah sağlıcakla dön, birlikte bir gün motosiklet kullanarak yolculuk yapalım.” diyerek karşılık verdi.

İstanbul Valiliği önünden hareket eden Özkan, bu yılki güzergahı kapsamında ilk olarak Trabzon’da Şehit Eren Bülbül’ün kabrini ziyaret edecek ve şehitler için yolculuğuna buradan başlayacak.

Özkan, 12 gün sürecek yolculuğunda 2023 kilometre boyunca motor üzerinde Kur’an-ı Kerim’i okuyarak kask kamerası ve mikrofonu ile kaydedecek. Tur sonunda Kur’an-ı Kerim’i hatmetmeyi hedefleyen Özkan, yolculuğunda 15 Temmuz şehitlerinin ve 24 şehit alimin de kabirlerini ziyaret ederek videolar hazırlayacak.

Şehitlerin kabirlerinde Kur’an-ı Kerim okuyacak

Müezzin Kayyım Özkan, ziyaret öncesinde hafızlığı ve motosiklet sevdasını birleştirerek 15 Temmuz şehitlerine ithafen bir Türkiye turu düzenlemeye karar verdiğini belirterek; “15 Temmuz destanının yazılmasından sonra her yıl 15 Temmuz haftasında motosikletle bir Türkiye turu düzenleyip hatim okumaya karar verdim. Bu sene üçüncüsünü gerçekleştireceğim motosiklet turunda inşallah başlangıç noktası Trabzon’da şehidimiz Eren Bülbül’ün kabri olacak. Bitiş noktası da Niğde’de Şehit Ömer Halisdemir’in kabri olacak.” dedi.

Özkan; “Aynı zamanda hatm-i şerif okuyacağım Artvin’den Hatay’a kadar 2023 kilometre üzerinde bir rotada Türkiye kara sınırı hattı boyunca ülkemize, memleketimize sınır ötesinden gelebilecek tehditlere karşı manevi bir kalkan olması niyetiyle okumuş olacağım. Kur’an-ı Kerim’i okurken bir yandan da kalbimizdeki dualar operasyonlarına devam eden Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Teşkilatımız ve Milli İstihbarat Teşkilatımız için olacak. Ahirinde de Hatay sınır kapısında 29. cüzü okuduktan sonra son cüzü Ömer Halisdemir’in kabrinin başında okuyacağım ve orada hatim duasını yapıp turumu tamamlamış olacağım.” ifadelerini kullandı.

“15 Temmuz destanının ve bu destanın başkahramanları olan aziz şehitlerin unutulmaması amacıyla” bu turu düzenlediğini belirten Özkan; “Bu tur üzerinde 24 kabir ziyaretinde bulunacağım. Hem 15 Temmuz şehitlerimizi ve geçmişte şehit olan alimlerimizi, sahabe kabirlerimizi ve makamlarını ziyaret edip onları tanıtmak üzere kısa videolar çekeceğim ve bunu izleyicilerimizle paylaşacağım.” dedi.

Vali Yerlikaya, Müftü Maşalı ve Türkiye Diyanet Vakfı İstanbul Şubesine desteklerinden dolayı teşekkür eden Özkan; “Sayın Valimiz de motosiklet sevdalısı olduğu için özellikle onun destek olması bizim için çok çok ayrı bir duygu, ayrı bir sevinç. Kendisine desteği ve ilgisi dolayısıyla çok çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?