banner250

banner246

İstanbul Havalimanı Camii Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla ibadete açıldı

İstanbul Havalimanı Camii Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla ibadete açıldı.

İstanbul Müftülüğü 14.06.2020, 23:55
İstanbul Havalimanı Camii Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla ibadete açıldı
© Diyanet Haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İstanbul Havalimanı 3. Bağımsız Pisti, Devlet Konukevi ve Camii Açılış Töreni”ne katıldı.

Camide aynı anda 6 bin 230 kişi ibadet edebilecek

İbâdete açılan 8 bin 70 metrekare kapalı alana sahip cami, bina yapısı olarak kubbe, mahfil bölgesi ve avlu olarak 3 ana bölümden oluşuyor. Avlu dâhil 6 bin 230 kişinin aynı anda ibadet edebileceği caminin üç ana girişi bulunuyor. Avlu merkezinde şadırvan yer alırken ana girişte ilk küçük kubbe alan, bu alanın doğu ve batıya doğru açılan koridorları üzerinde abdesthane ve tuvalet alanları yer alıyor.

Camide, 72 adet zeminden kubbeye doğru yükselen renkli camlar bulunurken bu camların üzerinde de yine camların deseninin devamı olan dekoratif mesh paneller yer alıyor. Meshlerin bitiminde kuşak bölümünde Allah'ın 99 isminin yazdığı altın varaklı kutu profilden yapılmış tezyinat çalışması yer alıyor. Bu kısmın da üzeri artık çatıyı oluştururken kubbenin en üst noktasında İhlas Sûresi'nin yazdığı tezyinat çalışması var.

Ana ibadet alanının kuzeyinde üst bölümde kadınlar bölümü balkon şeklinde görülebiliyor. Bu bölümün de üstünde yine kaburgalar arasında kalacak şekilde ayarlanmış 14 adet farklı âyetten oluşan tezyinat yazıları yer alıyor. Yazı stili hafif modernize edilmiş Kûfi olarak belirlendi. Ana ibadet alanındaki kuşak yazısı da akustik sıva uygulaması üzerine yapıldığından sıvanın özelliğini kaybetmemesi ve yüzeyin bozulmaması için özellikle özen gösterildi.

Bu uygulamada özel 3 boyutlu tarayıcı cihazlar ile yerinde yaklaşık 40 milyon okuma yapılarak yüzey modeli oluşturuldu. Bu yüzey modeli üzerine yine 3 boyutlu hazırlanan tezyinat yazıları çakıştırılıp doğru yeri tespit edildi. Buna göre harfler ve süslemeler tek tek özel olarak imal edilip yerinde yine özenle montajı yapıldı. Caminin güneyinde ayrıca bulunan otopark alanının toplam araç kapasitesi yaklaşık 260. Bunların 15'i engelli, 7'si elektrikli araç, 2'si büyük araç, 14'ü paylaşımlı araçlar, 15'i de düşük emisyonlu araçlar için ayrıldı. Camide 2 adet minare bulunurken minare yüksekliği 55 metre ve tek şerefeli.

Açılış törenine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Eski Başkanı Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İGA Yönetim Kurulu Başkanları ve İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (3)
Arif Kılıç 1 yıl önce
Reisin açılışını yaptığı Camiide Hamdolsun İkindi Ezanını okumak Bize nasip oldu...
Abdullah 1 yıl önce
Haberin başlığını düzeltirseniz iyi olur diye düşünüyorum. "İBDATE AÇILDI" Yazıyor.
Müezzin 1 yıl önce
Müezzin Lojmanı varmı :)