Kadim İslam şehirlerinin fotoğraflarını çekerek İslam Medeniyeti fotoğraf arşivi oluşturan sanatçı, 25 ülkeden 86 şehrin çekimlerini tamamladı.

Yaklaşık 500 bin fotoğraftan oluşan koleksiyondan seçilen 100 kare, Ramazan ayı boyunca Konya ve El-Halil şehirlerinde sergilenecek.

islam-şehirleri-11

- "İslam dünyasını Müslümanlara tanıtmayı hedefliyorum"

Anadolu Ajansına açıklamada bulunan Durgut, projeye ömrü vefa ettiği sürece devam etmek istediğini belirterek, İslam dünyasını Müslümanlara tanıtmayı amaçladığını söyledi.

Durgut, sergiyi ziyaret edenlerin İslam dünyasının camilerini, ören yerlerini, Kur'an-ı Kerim'de adı geçen peygamberlerin kabirleriye yaşam mekanlarının fotoğraflarını görebileceklerini aktararak, şunları kaydetti:

"Çalışmaya Şam ve Halep'te başladık. Allah'a şükür Şam'da çok fazla hasar yok ama Halep büyük ölçüde İslam mirasını kaybetti. İyi ki çekmişiz. Keşke Yemen'e de önceden gidebilseydik. İslam konusunda merkez olmuş şehirlerin bazıları savaşlar yüzünden tahrip oldu. Bu çalışmanın güzel yanı da o şehirlerin hatıralarını yaşatmak. Sergilerde 100 fotoğraf gösterilecek. Her gittiğimiz şehirde bir cuma namazı çektik. O şehrin ulu camisini fotoğrafladık. Şehre girdiğimiz zaman çalışma yelpazemiz çok geniş."

islam-şehirleri-22

Sergiler, Konya Büyükşehir Belediyesi, Bağcılar Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliğinin destekleriyle Ramazan ayı boyunca görülebilecek.