banner250

banner246

Cuma Hutbesi - 30 Ağustos 2019

30 Ağustos 2019 tarihli, "Vatan Bize Emanettir" konulu cuma hutbesi yayınlandı.

Diyanet Hutbeler 29.08.2019, 10:39
Cuma Hutbesi - 30 Ağustos 2019
© Diyanet Haber

HUTBEYİ İNDİR

PDF İçin TIKLAYINIZ

Word İçin TIKLAYINIZ

TARİH: 30.08.2019

اِنْ يَنْصُرْكُمُ اللّٰهُ فَلَا غَالِبَ لَكُمْۚ وَاِنْ يَخْذُلْكُمْ فَمَنْ ذَا الَّذ۪ي يَنْصُرُكُمْ مِنْ بَعْدِه۪ۜ وَعَلَى اللّٰهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ.

وَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:

إِيمَانٌ بِاللَّهِ وَجِهَادٌ فِى سَبِيلِ اللَّهِ.

Vatan Bize Emanettir

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: Allah size yardım ederse artık sizi yenecek hiçbir kimse yoktur; eğer sizi yardımsız bırakırsa O’ndan sonra size kim yardım edebilir? Müminler yalnız Allah’a güvensinler.[1]

Okuduğum hadis-i şerifte ise Resûl-i Ekrem (s.a.s) “Hangi amel daha hayırlıdır!” sorusuna şöyle cevap vermiştir: Allah’a inanıp O’nun yolunda cihad etmek.[2]

Aziz Müminler!

Üzerinde yaşadığımız vatan bizim için bir toprak parçasından çok daha fazla anlam ifade eder.  Vatan, hür yaşadığımız ve hür yaşamak için her türlü hayâsızca akına göğsümüzü siper ettiğimiz yerdir. Bütün dünyalar verilse dahi bir karışından bile vazgeçemeyeceğimiz cennet yurdumuzdur. Vatan, uğruna canını, cananını, bütün varını feda edip şehadet şerbeti içenlerin, varlığından vazgeçip gazi olanların bize miras bıraktığı mukaddes bir emanettir.

Değerli Müslümanlar!

Bizler, vatan müdafaasını sadece bir toprak parçasını korumaktan ibaret görmeyiz. Bu toprakları vatan yapan yüce değerlerimizi muhafaza etmek için her türlü gayreti gösteririz. Bu vatanda yaşayan her ferdin canını, dinini, malını, neslini, şeref ve haysiyetini koruruz. Din, dil ve ırk ayrımı yapmaksızın mazlumların ve mağdurların yanında yer alır; bize bel bağlayanların ümitlerini boşa çıkarmayız. İstiklal ve istikbalimizin sembolü olan şanlı bayrağımızın gönderden inmemesi için mücadele ederiz. Şehadetleri dinin temeli olan ezanlarımızın dinmemesi için her türlü fedakârlığı göğüsleriz.

Kıymetli Müminler!

Vatanı sevmek ve korumak her Müslüman için kutsal bir vazifedir. Düşman karşısında psikolojik, teknolojik ve ekonomik her türlü savaşa hazırlıklı olmak dinimizin emridir. Nitekim Cenâb-ı Hak bu hususta şöyle buyurur: Ey iman edenler! Sabredin; düşman karşısında sebat gösterin; cihad için hazırlıklı ve uyanık olun ve Allah'tan korkun ki başarıya erişebilesiniz.”[3] Peygamber Efendimiz (s.a.s) ise hak ve hakikat yolundaki bu kutsal mücadele hakkında şöyle buyurur: “Ellerinizle, dillerinizle ve mallarınızla cihad edin.”[4]

Aziz Müslümanlar!

İçinde bulunduğumuz ay, ecdadımızın vatanını ve mukaddesatını koruma uğruna eşsiz kahramanlıklar gösterdiği nadide bir aydır. Şanlı ecdadımız, iman dolu göğsüyle, cesaret ve kararlılığıyla nice Ağustos ayına damga vuran eşsiz zaferler kazanmıştır. Malazgirt’ten Kosova’ya, Mohaç’tan Büyük Taarruz’a kadar kazanılan zaferler bunun en büyük şahididir.

 Bu zaferler bize göstermiştir ki, Allah’ın yardımı daima müminlerle beraberdir. İnananlar  مَتٰى نَصْرُ اللّٰهِۜ   “Allah’ın yardımı ne zaman gelecek?” diye niyazda bulunduklarında, Yüce Rabbimiz,  اَلَٓا اِنَّ نَصْرَ اللّٰهِ قَر۪يبٌ   Bilesiniz ki Allah’ın yardımı yakındır.”[5] müjdesiyle müminleri daima desteklemiştir.

Muhterem Müminler!

Yurdumuzun üstünde tüten en son ocak sönmeden vatanımıza namahrem eli asla değmeyecektir. Birlik ve beraberliğini her türlü menfaatin üstünde tutan, cesaret ve azimle çalışan aziz milletimiz, hiçbir zilletin boyunduruğu altına girmeyecektir. Kardeşliğimizi, muhabbetimizi ve dirliğimizi bozmak isteyenler dün olduğu gibi bugün de kaybetmeye mahkûmdur. Zira Hakk’ın yanında yer alanlar, adalet ve samimiyetle çalışanlar muhakkak zafere ulaşacaktır. Batılın destekçisi olanlar, zulmün, korkaklığın ve karanlığın pençesine düşenler ise bir gün mutlaka yok olacaktır. Nitekim Kur’an’ın beyanıyla “Hak geldi, bâtıl yıkılıp gitti! Zaten bâtıl yıkılmaya mahkûmdur.”[6]

Kıymetli Müslümanlar!

Geçmişten geleceğe onurlu yürüyüşünü sürdüren aziz milletimizin varlığı bu dünya için umuttur. Zalimlere karşı ayakta durmamız, mazlumlara kol kanat germemiz ancak vatanımızı, milletimizi ve mukaddes değerlerimizi topyekûn savunmakla, madden ve manen güçlü olmakla mümkündür.

O halde genciyle yaşlısıyla ecdadımızı örnek alıp aynı imanı, aynı gayeyi, aynı azmi, aynı sadakat ve teslimiyeti bizler de kuşanalım. Ülkemizi baskı altına almak, birlik ve beraberliğimizi bozmak, fitne ve fesatla bu aziz vatanı karıştırmak isteyenlere fırsat vermeyelim. Doğruluktan, iyilikten, hak ve hakikatten asla ayrılmayalım.

Hutbemi bitirirken, tarih boyunca İslam’ın bayraktarlığını yapan, bu cennet vatanı bizlere emanet eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kere daha rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyoruz.

 

[1] Âl-i İmrân, 3/160.

[2] Buhârî, Itk, 2.

[3] Âl-i İmrân, 3/200.

[4] Nesâî, Cihâd, 48.

[5] Bakara, 2/214.

[6] İsrâ, 17/81.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

HUTBEYİ İNDİR

PDF İçin TIKLAYINIZ

Word İçin TIKLAYINIZ

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (9)
asdas 2 yıl önce
Hutbede Atatürk ve silah arkadaşları geçmiyor.
HASAN VARGÜN 2 yıl önce
Onyedi yıldan beri ilk defa böyle güzel ve gurur duyduğum bir Cuma Hutbesini duydum ve okudum.TEŞEKKÜRLER,ELİNİZE DİLİNİZE SAĞLIK.
Mustafa Şentürk 2 yıl önce
Hayırlı cumalar inşAllahü teale amin Allahım devletimizi ve milletimizi korusun amin
Serkan Gültepe 2 yıl önce
Keşke hicrî yılbaşınada deyinilseydi.....
Yunus sarı 2 yıl önce
Eyi güzel bir hutbe.
Mehmet Kara 2 yıl önce
Çok güzel bir hutbe beğendim Allah razı olsun ben bir vatandaş bir müslüman olarak sizlere sadece bir uyarmak babında 20 küsür senedir esnaf olarak Benim gözlemlediğim Müslüman ülkede Müslüman insanların Peynir ekmek gibi ne yazıkki üzülerek faiz yediği zinanın her türlüsü yapıldığı hırsızlığın her türlüsü içki kumar uyuşturucunun her türlüsü Müslüman çocukları gençleri mahvolup gidiyor vatan hainliğin yapıldığı bu güzelim vatanda hatırlatmak görevimiz cuma hutbelerinde Bu saydığım kötü ameller ile alakalı sohbetler ayarlanması lazım yoksa Diyanet'in başındaki ve bütün hocalarımız işlenen günahlara engel olacak ayetler hadisler sohbetler yapmazsanız Allah katında rezil rüsvay oluruz Bütün Müslümanlar olarak dua ile Allah'a emanet olun
Veysi Polat 2 yıl önce
Bayrağımızın göklerden inmemesi için. Düzeltmenizi rica ediyorum.
Fatih 2 yıl önce
"Gönder" hakkında sana bilgi vereyim Veysi kardeş,
"Gönder, bayrak çekilen direk anlamına gelir. Göndere bayrak çekmek demek bayrağı direğin en üst noktasına çıkarmaktır." ben hutbede bu manada bir hata göremiyorum. Ayrıca "rica" emirdir. ...
MUSA GÜVEN 2 yıl önce
Herkese hayırlı sabahlar ve hayırlı cumalar dilerim
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın