Konferansa, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım konuşmacı olarak katıldı.

Konuşmasının başında müftü ve vaizlerin yetiştiği akademik bir ortamda bulunmaktan büyük keyif aldığını söyleyen Yıldırım, "Gezmeyi ve yeni insanları tanımayı seviyorum, 150 kadar ülke gezdim  bunlar arasında daha çok İslam ülkelerini ziyaret ettim. Müslümanların aslında çoğunluk olarak yaşadıkları bazı ülkelerde  kasıtlı olarak nüfus sayımlarında azınlık olarak gösteriliyorlar, Müslümanların yeniden eski gücüne kavuşmaları için Batılıların  yaptığı gibi, önce sorunlarımızı kabul etmeli sonra da onları tespit edip doğru metodoloji ile sorunlarımızın üzerine gitmeliyiz." dedi.

haseki-11

Ülkemizin nadide bir eğitim kurumu olarak Haseki'nin ismini çokça duyduğunu ve iyi bildiğini ifade eden Yıldırım, kurumunuzun personeline din hizmeti alanında büyük bir ihtiyaç olduğunu ve nasıl ki biz 'Uzayda izi olmayanın dünyada sözü olamayacak' diyor ve büyük bir azimle çalışıyorsak! sizlerin de bu azim ve kararlılıkla çalışmanız ve hayatın içinde olarak toplumumuza yön vermeniz gerekiyor." ifadelerini kaydetti.

İstatistiklere göre felaketlerin, savaşların, açlık, kıtlık, terör olayları, göç gibi doğal olan ve olmayan felaketlerin yüzde 80'inin Müslüman ülkelerde olduğunu ve bunun elbette tesadüf olmadığını ve bunun da değiştirilebileceğini ifade eden Yıldırım, konferans sonunda kursiyerlerin sorularına cevap verdi.

haseki-33

Konferans sonrası Yıldırım, kısa süre önce İstanbul Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü olarak atanan Muhammet Emin Kılıç'a makamında tebrik ve başarı dileklerini sundu.

Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Muhammet Emin Kılıç ise Yıldırım'a kurum adına teşekkür etti.