Doğanşar Merkez Hacı Şaban Camii İmam Hatibi Muhammed Mustafa Süs, Antalya'da düzenlenen 2024 Türkiye Ju Jitsu Şampiyonasında 77 kiloda Türkiye şampiyonu olarak Altın Madalya aldı.

Din görevlisi Süs'ü makamında ağırlayan İlçe Müftüsü Sedat Albayrak, hem cami görevindeki başarısı hem de spor branşında aldığı başarılardan dolayı kendisine teşekkür ederek Avrupa Şampiyonasında başarılar diledi.

"Babam sporu, annem dini eğitimi öğretti"

Şampiyon İmam Hatip Muhammed Mustafa Süs, Diyanet habere verdiği röportajda hem spor hem de din eğitimine daha çok küçükken ailesi vesilesi ile başladığını söyledi.

Süs, "Daha küçük yaşlarımda babamdan yürümeyi öğrendiğim gibi güreşmeyi öğrendim. Annemden ise Arapça ve dini ilimler öğrendim. Babamın bana ve kardeşlerime yaptırdığı spor aşırı zorlayıcı ve rekabetçi bir spor anlayışıydı. Örneğin bir kerede 200 bazen 300 şınav çekerdik ve üç erkek kardeş hem kendi aramızda hem de babamla güreş yapardık. Bu şekilde amatör olarak spor yapmam 8 yaşıma kadar sürdü. ilk olarak gerçek bir spor kulübünde boks antrenmanlarına başladım. Sonra sırasıyla Kick boks, Taekwondo, Sambo ve ju-jitsu gibi pek çok farklı dövüş sanatında kendimi geliştirdim." dedi.

Lise döneminde Arapça eğitimi ile hafızlığını birlikte tamamlayan Süs, yeterlilik belgesi alarak Doğanşar Merkez Hacı Şaban Camii'ne İmam hatip olarak atandı.

- Gençleri spora teşvik ediyor

Doğanşar ilçesine geldikten sonra İl Müftülüğünün de katkılarıyla spor salonu açtığını söyleyen din görevlisi Muhammed Mustafa Süs, "Camiye gelen gönüllü gençleri eğitmeye başladım. 8 Aylık bir eğitimin ardından onlarla beraber Türkiye Şampiyonasına katıldım. Ben ve iki öğrencim altın diğer iki öğrencim de gümüş madalya alarak toplamda Sivas ve Doğanşar için 5 derece yaptık ve adımızı tüm Türkiye'ye duyurduk. Bu yıl yine Türkiye şampiyonasın da ikinci kez Türkiye şampiyonu oldum ve Avrupa'ya gitmeye hak kazandım. İnşallah oradan da güzel haberlerle döneceğiz." ifadelerine yer verdi.

Editör: Ömer Ceylan