Arafat Bilgilendirme Toplantısı’nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Hac, mübarek yolculuk, kutlu bir ibadet, büyük bir arınma mevsimidir. Tövbe ve dua zamanı, rahmet ve mağfiret iklimidir.” dedi.

2023.06.24 Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Arafat Bilgilendirme Toplantısında Konuştu (1)

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Mekke’de bulunan Hac İdare Merkezi’nde “Arafat Bilgilendirme Toplantısı”nda kafile başkanlarıyla bir araya geldi.

“Hac, tövbe ve dua zamanı, rahmet ve mağfiret iklimidir”

Başkan Erbaş, buradaki konuşmasında haccın Müslümanlar için en büyük özlem, vuslat ve heyecan olduğunu belirterek, “Bu mübarek yolculuk, kutlu bir ibadet, büyük bir arınma mevsimidir. Tövbe ve dua zamanı, rahmet ve mağfiret iklimidir. Bizim görevimiz, gayemiz, gayretimiz böylesine sayısız hikmet ve güzellikleri içinde barındıran bu yolculuğun, hacılarımızın hayatına değer katması, kalıcı izler bırakması için var gücümüzle çalışmaktır. Bu yolculuğa çıkan insanların sahih bir hac yapmasını sağlamaktır.” dedi.

2023.06.24 Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Arafat Bilgilendirme Toplantısında Konuştu (5)

Hac organizasyonunun başarısının büyük ölçüde kafile başkanları ve din görevlilerinin özverili çalışmalarına bağlı olduğunu vurgulayan Başkan Erbaş, hacı adaylarının ibadetlerini eksiksiz yerine getirmelerinin kafile başkanlarının rehberlik ve önderliğine bağlı olduğunu söyledi.

2023.06.24 Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Arafat Bilgilendirme Toplantısında Konuştu (7)“Kafile başkanı muhabbetin en güzel örneği olacaktır”

Başkan Erbaş, kafile başkanlarının iyi bir idareci olması gerektiğine vurgu yaparak, şunları söyledi:

2023.06.24 Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Arafat Bilgilendirme Toplantısında Konuştu (10)

“İntikallerden, ziyaretlere, ibadetin her aşamasında hacı adaylarını en güzel şekilde sevk ve idare edecektir. Bilgi, sevgi, samimiyet ve güzel iletişimle din görevlilerine de rehberlik edecek, onların en iyi şekilde hizmet etmelerine öncülük edecektir.

2023.06.24 Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Arafat Bilgilendirme Toplantısında Konuştu (3)Ortalama üç dört haftalık süre içerisinde hacı adaylarıyla geçirdiği zamanı adeta bir okula dönüştürecektir. Kafile başkanı ünsiyet ve ülfet sahibidir. Güler yüzlü ve mütebessim çehresiyle herkesle iyi ve samimi ilişkiler kuracak. Muhabbetin en güzel örneği olacaktır. Kafile başkanı işini samimiyetle yapan bir gönül insanıdır. Rahman’ın misafirlerine hizmet etmeyi en büyük şeref kabul ederek gönüllerde iz bırakacaktır.”

2023.06.24 Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Arafat Bilgilendirme Toplantısında Konuştu (9)

“Haccı bilgi ve tebliğ için fırsata çevirmek bizler için en önemli yükümlülüktür”

Haccı irşat için önemli bir fırsat olarak gördüklerine dikkati çeken Başkan Erbaş, “Bizler için hac tebliğ açısından en büyük imkandır. Yormadan, usandırmadan, hac süresinin tamamını bilgi ve tebliğ için fırsata çevirmek bizler için en önemli yükümlülüktür.” diye konuştu.

2023.06.24 Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Arafat Bilgilendirme Toplantısında Konuştu (4)

Mekke Fetva ve İrşat Başkanlığı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ayrıca Mekke Fetva ve İrşat Başkanlığını ziyaret ederek ekip üyeleriyle bir araya geldi.

2023.06.24 Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Arafat Bilgilendirme Toplantısında Konuştu (11)

Başkan Erbaş, buradaki konuşmasında, toplantının hayırlara vesile olmasını dileyerek, irşat faaliyetlerinde görev alan hocalara teşekkür etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak irşat faaliyetlerine verdikleri önemden söz eden Başkan Erbaş, “Hac, irşattır. Eğitim olması açısından, hacılarımızın evden çıktığı an ile evlerine döndüğü an arasında mutlaka müsbet anlamda bir gelişim, bir iyileşme sağlamak için olmazsa olmazımız, irşattır.” dedi.

Hacda yapılan irşat faaliyetinin önemine değinen Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak son hacı kafilesi ülkemize dönene kadar irşat vazifelerine devam ettiklerini kaydetti.

İrşat ekiplerinin, hacıları irşat etmek, bilgilendirmek, haccın hikmetini onlara anlatabilmek ve niçin hac yaptıklarının hikmetini bir şekilde yaşayarak görmelerini sağlamak için çalıştıklarını belirten Başkan Erbaş, “Hitabetiyle, sesiyle burada okuyucu hocalarımız var. Ses ve söz, en etkili unsurlardır. Sesimizle ve sözümüzle insanımızın kalbine girebilirsek işte bizim için en büyük kazanım o olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Toplantılarda, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Doç. Dr. Selim Argun, Kadir Dinç, Diyanet Akademisi Başkanı Doç. Dr. Enver Osman Kaan, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, Rehberlik ve Teftiş Başkanı Hasan Güçlü, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Dr. Fatih Mehmet Aydın ile Mekke Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Ahmet Oğuz da yer aldı.

Editör: Mehmet Öztürk