banner203

banner250

Prof. Dr. Erbaş: Sigara haramdır, bunu milletimize anlatmalıyız

Erzincan programı kapsamında din görevlileri ile bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, sigara konusuna değindi ve bir kez daha “Sigara haramdır.” dedi.

Diyanet Haber 16.02.2019, 17:10
Prof. Dr. Erbaş: Sigara haramdır, bunu milletimize anlatmalıyız
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İl Buluşmaları” kapsamında geldiği Erzincan’da din görevlileri ile bir araya geldi.

Erzincan Müftülüğü Konferans Salonu’nda din görevlilerine hitap eden Prof. Dr. Erbaş, bir kez daha sigara konusuna değindi, “Sigara haramdır, sigaranın haram olduğunu milletimize anlatmalıyız.” dedi.

Günümüzde çok sayıda kişinin sigara yüzünden hayatını kaybettiğine işaret eden Başkan Erbaş şöyle devam etti:

"Ülkemizde her yıl 115 bin kişi sigara yüzünden hayatını kaybediyor"

“Dünyada ve ülkemizde yıllarca haram denilmediği için dikkate alınmayan sigara bağımlılığından insanlığı kurtarmamız lazım. Sigara haramdır ve her birimiz sigaranın haram olduğunu milletimize anlatmalıyız. Çünkü sadece bizim ülkemizde bir yılda 115 bin kişi hayatını kaybediyor. Bu ne büyük bir faciadır.”

“Bizim yaşantımız tebliğ olmalı”

Sadece ezan okuyup namaz kıldırmakla vazifenin tamamlanamayacağını ifade eden Erbaş, ihtiyaç odaklı Kur’an kurslarında halkın neye ihtiyacı varsa ve ne zaman müsaitse ona göre ders yapıldığını belirtti.

Başkan Erbaş, 4-6 yaş Kur’an kurslarının önemli bir imkân olduğunu dile getirerek, “Çocuklar büyürken, onların karakterleri oluşurken etkimiz olsun istiyoruz.” dedi.

“Ulaşamadığımız bir yürek kalmamalı”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, din görevlilerinin gençlere doğru dini bilgiyi ulaştırmakla sorumlu olduğunun altını çizerek, “Camilerimizi bir mektep, medrese haline getirmeliyiz. Ulaşamadığımız bir yürek kalmamalı.” çağrısında bulunarak konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

“Bizim yaşantımız tebliğ olmalı, temsilimiz iyi olursa anlattıklarımızın tesiri olur. Örnek bir hayatımız olmalı; gençler, çocuklar bize bakarak din-i mübin-i İslam’a ısınmalı.”

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (20)
Oğuzhan bahtiyaroğlu 3 yıl önce
Hocamın bu günlerde dile getirdiği şeyi biz ilk görev yerim olan karsa vaaz kürsisinden 1996 yılında söylemiştik ozaman ki meslektaşlarımın takva ehli olanları destek vermişler ama ufacık sigaraya yenik düşenler ise kıyamet koparmıştılar şimdi diyanetimizin reisi bunu dile getirmişler rabbime binlerce şükrolsunki düşmanın küçüğüne yenilenin büyüğüne asla cevap veremiyeceğini haykıra haykıra aleme duyurmuş oldu varolasın sn. başkanım
Osman nuri Akyol 3 yıl önce
İçenlere ALLAHCC ikrahını versin inşAllah.
Musa 3 yıl önce
Tekvando, boks sigaradan daha tehlikeli ve öldürücü. Hayvanların dövüşmesine bile cevaz verilmemişken. İnsanlar dövüşü spor adı altında yspıyor. Bu konuda da haram olduğunu açıklanöasını bekliyoruz
Hafız 3 yıl önce
Bu sigara bugün ortaya çıkmadı neden daha önce bunla ilgili fetva verilmedi hikmeti nedir bu işin
Garip bir yolcu 3 yıl önce
Bu cesur tavır gerçekten dikkate şayandır iki konu daha dikkatimi celbettiginden sayın Reis imiz gönlümüze şu serperse zaten duacıyız kendilerine bizi rahatlatacaktır birincici nikahsız biriyle gerk canlı ortamda gerek sosyal medya aracılığıyla görüşmek konuşmak dokunmak vs.ikincisi de başörtüsü hakkındaki dinimizin hükmü bunlar en tepeden manşet olarak açıklanırsa benim gibi milyonlarca insan sevinir
Halil Kılınç 3 yıl önce
Gençlere top yükün sahip çıkmak lazım gençlik elden çıkıyor zaten bir İngiliz yazar Müslümanları öldürmeyin kendinize benzetip yeterlidir diyor uyanın gençler uyanın uyanın Müslümanlar uyanın
Abc 3 yıl önce
Tebrik ve taktir ediyorum bu fetvayı vermekle tarih seni altın harflerle yazacak....
Abdullah uymaz 3 yıl önce
Sigaranın haram olduğunu anlatmalı bunun yanında haksız kazancın da haram olduğu bir o kadar anlatılmalı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?