Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Aksa Emanetçileri Derneği tarafından Mescid-i Aksa ve Gazze’ye destek amacıyla İstanbul’da düzenlenen “1. Uluslararası Aksa Muhafızları Konferansı”na katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Başkan Erbaş, büyük bir mana, asil bir dert ve yüce bir gaye etrafında bir araya geldiklerini belirterek, Kudüs meselesine karşı gösterdikleri hassasiyet için katılımcılara teşekkür etti.

“İsrail, Gazze’de bütün insani değerleri ayaklar altına almaktadır”

“Gazze’de, Kudüs’te, Filistin’de yaşananlar, kendisini dünyanın efendisi zanneden zalim bir terör devletinin insanlık için nasıl bir musibete dönüştüğünü bizlere gösteriyor.” ifadesini kullanan Başkan Erbaş, “İsrail, Gazze’de bütün insani değerleri ayaklar altına almaktadır. İşlediği cinayetlerle hukuku, ahlakı ve tüm insanlığın huzurunu katletmektedir.” dedi.

“Kudüs ve Gazze bizi vahdete çağırıyor”

Zulüm ve haksızlık karşısında ortak bir bilinç ve hareket kabiliyeti geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kudüs ve Gazze bizi vahdete çağırıyor ve her alanda birlikte çalışmaya davet ediyor. Bu sebeple Kudüs bilincini güçlendirmeli ve İslam dünyasını birleştirecek çalışmalara hız vermeliyiz. Yüreklerimizi ve dualarımızı birleştirdiğimiz gibi, gücümüzü ve imkanlarımızı da Filistin ve Kudüs için birleştirmeliyiz. Ortak bir tavır ve kararlılıkla bir an önce harekete geçmeliyiz. Açıkçası, bütün bu trajedilere son vermek ve sıkıntıları bertaraf etmek için Müslümanların birlik ve beraberlik içinde hareket etmesinden başka bir çıkar yol bulunmamaktadır.”

“Kudüs, tam anlamıyla tekrar darusselam’a dönünceye kadar hiçbir çalışma yeterli değildir”

Başkan Erbaş, “İnanıyorum ki vahdet şuuruyla birbirimize kenetlendiğimiz gün, başta Kudüs olmak üzere ümmet coğrafyamızın asırlardır beklediği huzur ve barış kendiliğinden gelecek, İslam’ın hayat veren ilke ve değerleri yeryüzüne yeniden nizam verecektir. Bizlere düşen, bu ideal uğrunda var gücümüzle çalışmaktır. Bilmeliyiz ki Kudüs, tam anlamıyla tekrar darusselam’a dönünceye kadar hiçbir çalışma yeterli değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

30 ülkeden 350’ye yakın İslam aliminin katıldığı konferansta, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş da hazır bulundu.

Editör: Mehmet Öztürk