Eskişehir İl Müftülüğü Aile Dini Rehberlik Bürosu'nun koordinesinde, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile İl Göç İdaresi Müdürlüğü'nün destekleriyle Aile Haftası kapsamında Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi'nde "Savaş, Göç ve Aile" konulu bir konferans düzenlendi.

Programa İl Müftü Vekili Faruk Latifoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Orhan Bayrak, İl Göç Müdürü Mustafa Turan, İl Müftü Yardımcıları Aytekin Akçin, Berrin Erdoğan ve İsrafil İğde, Tepebaşı İlçe Müftüsü Gafur Yıldırım ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Açılış konuşmasını yapan İl Göç İdaresi Müdürü Mustafa Turan, savaş ve göç konularının zorluğuna değinerek, emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Orhan Bayrak, Gazze halkının yaşadığı zulümden bahsederek, savaşın toplumda derin yaralar açtığını ve çocukların zihin dünyasında büyük yıkımlara yol açtığını ifade etti. Toplum olarak sorumluluklarının bilincinde olduklarını vurguladı.

Eskişehir Savaş Göç Ve Aile 22

İl Müftü Vekili Faruk Latifoğlu, ailenin sevgi, destek ve dayanışma kaynağı olduğunu belirterek, aile kurumunu korumak ve güçlendirmek için birlikte çalışmanın önemine dikkat çekti. Katkılarından dolayı Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Orhan Bayrak’a, İl Göç İdaresi Müdürü Mustafa Turan’a ve konuşmacı Prof. Dr. Fatma Asiye Şenat’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Kırım Tatarları Korosu, Kırım’a ait türküleri seslendirdi ve katılımcılara “Filistin” konulu sinevizyon gösterimi yapıldı.

Eskişehir Savaş Göç Ve Aile 33

Konferansta, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Asiye Şenat, göç ve muhacir kavramlarının "Vatan sevgisi imandandır" hadisi şerifi ile derin bir bağlantısı olduğunu ifade etti. Savaş ve göçlerin özellikle kadınlar ve çocuklar üzerindeki yıkıcı etkilerine dikkat çeken Şenat, göçe zorlanan kadınların yaşadığı zorluklara değindi ve toplumda empati duygusunun geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı. Olumsuz duyguların rehabilitasyonu için çalışmalar yapılması gerektiğini belirten Şenat, entegrasyonun toplumun koşullarını kabul ederek gerçekleşebileceğini ve Müslümanların yaşadıkları coğrafyalarda güçlü olmaları gerektiğini dile getirdi.

Konferansın sonunda İl Müftü Yardımcısı Berrin Erdoğan, Prof. Dr. Fatma Asiye Şenat’a katılımlarından dolayı teşekkür ederek hediye takdim etti.