Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gölbaşı Polis Akademisi’nde düzenlenen Polis Meslek Yüksekokulları Mezuniyet Töreni’nde konuştu.

20230726PolisMeslekYüksekOkullarıdua (3)

Polis Akademisi’nde bulunmaktan, mezunların coşkusuna, mutluluğuna şahitlik etmekten bahtiyarlık duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 yıl süren zorlu ve yoğun eğitim süreçlerini başarıyla bitiren 497’si kadın, 1592’si erkek toplam 2 bin 89 polis memurunu kutladı.

20230726PolisMeslekYüksekOkullarıdua (2)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dereceye giren öğrencileri tebrik ederek, “Sizlerin mezuniyetine vesile olan tüm hocalarınıza, amirlerinize ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Aynı şekilde, sizleri vatana, millete, devlete onurla hizmet edecek şuura sahip şahsiyetler olarak yetiştiren ailelerinize şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Bugün dünyanın 16 farklı ülkesinden toplam 87 misafir öğrenciyi de akademiden mezun etmenin sevincini yaşadıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polis Amirleri Eğitim Merkezi’nde gerek Türkçe dil becerilerini gerekse mesleki eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrencileri tebrik ederek, bundan sonraki meslek hayatlarında başarılar diledi.

20230726PolisMeslekYüksekOkullarıdua (1)

“Toplumsal barışın teminatısınız”

Bugün bünyesine katılan 2 bin 89 yeni polis memuruyla birlikte Emniyet Teşkilatı’nın daha da güçleneceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Rabbim, sizleri her türlü kazadan, beladan, saldırıdan muhafaza buyursun diyorum. Ülkemizin dört bir köşesinde, 81 vilayetimizin tamamında asayişi, güvenliği ve huzuru sağlamak amacıyla gece, gündüz demeden fedakarca görev yapan tüm polislerimize teşekkür ediyorum. Milletçe kendimizi huzur ve güvende hissediyorsak bunun arkasında tüm birimleri ve kademeleri ile Emniyet Teşkilatımızın emeğinin yer aldığını çok iyi biliyoruz. Polislerimiz, sorumluluğu ağır bir mesleği şanla, şerefle yaparak, insanın en başta gelen ihtiyacı olan güvenlik talebini karşılıyor. Sizler ifa ettiğiniz ve edeceğiniz görevlerle aynı zamanda devletimizin bekasının, milletimizin esenliğinin, toplumsal barışımızın da teminatısınız. Ekonomide elde ettiğimiz başarıların, ticarette yakaladığımız ivmenin, turizmde ardı ardına gelen güzel haberlerin, terör örgütlerine karşı verdiğimiz başarılı mücadelenin, hasılı asayişle birlikte diğer alanlarda sağladığımız kazanımların baş aktörlerinden biri, mensubu olduğunuz Emniyet Teşkilatımızdır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki hafta cumartesi günü tarihin en büyük ihanetlerinden olan 15 Temmuz darbe girişiminin 7. yılının geride bırakıldığını anımsatarak, “7 sene önce uçak ve silah sesleri ile başlayan karanlık bir geceyi, milletimizin direnişi sayesinde kardan daha aydınlık bir sabaha çevirdik. Demokrasi tarihine altın harflerle yazılan 15 Temmuz kıyamımızı 85 milyon olarak hep beraber yeniden hatırladık. Kayıplarımızın dinmeyen sızısı yüreğimizi kavururken, maruz kaldığımız ihanetin büyüklüğü karşısında öfkemiz daha da arttı. Hem tanklara karşı meydan okumanın gururunu hem de kendi silahıyla vurulmanın acısını beraber yaşadık. Üstünden değil 7 yıl, 70 yıl da geçse 15 Temmuz’u unutmayacağımızı tüm dünyaya bir kez daha ilan ettik.” diye konuştu.

Bölücü terör örgütüne katılımın neredeyse durma noktasına geldiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eğer bugün Gabar’da, Cudi’de, Tendürek’te, Bestlerderesi’nde bütün bu teröristlerin inlerine giriyor ve bu inlerde, bunları yok ediyorsak işte bunun faili sizlersiniz. Sizlerin kahramanlığı, sizlerin başarısı, inanıyorum ki bu inlere onları mahkum edecektir. Bundan sonraki süreçte de evelallah Güneydoğu, Doğu bütün buraları, bu teröristlerden temizliyoruz, temizleyeceğiz. Örgütü sadece sınırlarımız içinde değil, Irak ve Suriye sahasında da başını kaldıramaz hale getirdik. Terörü kaynağında kurutma stratejimiz çerçevesinde, nerede bir terör kümelenmesi varsa hemen yok ediyoruz. Döktükleri şehit kanlarının ve vatandaşlarımıza yaşattıkları acıların bedelini bölücü örgüt mensuplarına misliyle ödetiyoruz. Amacımız terör örgütlerini, ülkemize yönelik bir tehdit unsuru olmaktan tamamen çıkarmaktır.”

Mesleğe yeni başlayan polislerin zor ve fedakarlık gerektiren ulvi bir göreve talip olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mesleğinizde birbirinize destek olmanız, yardımlaşmanız, birbirinize göz kulak olmanız çok önemlidir.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, polislerin eğitimleri sürecinde her türlü duruma karşı hazırlandığını, mesleğin inceliklerinin, hassasiyetle takip edilmesi gereken kuralların anlatıldığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Polis Meslek Yüksekokullarında aldığınız eğitimlerin, dünyada bu alanda verilen en iyi, en kapsamlı eğitimlerden biri olduğu tartışmasız bir gerçektir. Ancak yine de bazı şeyleri görerek, yaşayarak öğreneceksiniz. Teorik eğitimlerinizi tecrübe kazanarak zamanla tekemmül ettireceksiniz. Bu süreçte sizlerden şu hususlara her zaman dikkat etmenizi istiyorum. Bizim devlet geleneğimizin 6 asırdır değişmeyen esası 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' prensibidir. İnsanımızı ne kadar korursanız, ne kadar yüceltirseniz devletimiz de o derece büyüyecek, gelişecek, güvenli ve huzurlu bir yer haline gelecektir. Ne vatandaşına tepeden bakan jakoben anlayışın ne insanına zulmeden ceberut zihniyetin bizim tasarrufumuzda ve tasavvurumuzda yeri yoktur.”

“Milletin canına, malına, namusuna kasteden vicdansızlara karşı tavizsiz davranın”

“Kendi vatandaşını tehdit kaynağı gören yaklaşımları 2002 yılı itibarıyla bir daha geri gelmemek üzere tamamen terk ettik.” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mezun olan polislere şöyle hitap etti:

“Sizlerden görevinizi icra ederken, özgürlük-güvenlik dengesini muhafaza etmenizi beklediğimi vurgulamakta fayda görüyorum. Kanunların size verdiği yetkiyi kullanırken asla sınırları aşmayın. Meslek hayatınız boyunca kanundan, hukuktan, ahlaktan ve sizlere daima doğru yolu gösterecek vicdan pusulanızdan ayrılmayın. Milletin canına, malına, namusuna kasteden vicdansızlara karşı tavizsiz, kurallara riayet eden insanlarımıza karşı her zaman müşfik davranın. Milletimizin desteği yanınızda olduğu müddetçe hainlerle, teröristlerle ve suçlularla çok daha kolay mücadele edeceğinizi unutmayın. Maşeri vicdanı yaralayan olayların önüne geçilmesinde adli birimlerimizle birlikte sizlerin çabaları belirleyici rol oynayacaktır. Adaletin tecellisinde ancak emniyetimiz ve yargımız el ele, omuz omuza çalıştığı takdirde suçlular hak ettiği cezaya çarptırılır. Diğer türlü mağdurların yüreğinde yanan ateşi söndüremeyiz. Diğer türlü verilen cezaların caydırıcı olmasını sağlayamayız. Diğer türlü devletimize olan güveni istediğimiz seviyeye çıkaramayız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk polisinin vicdan, merhamet, adalet ve asalet bakımından dünyada eşinin ve benzerinin bulunmadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Üzerinizde gururla taşıdığınız üniforma, milletimizin gönlüne huzur veren, güven aşılayan bir şeref timsalidir. Kimliğinizin, üniformanızın, mesleğinizin onurunu ve saygınlığını korumak daima önceliğiniz olsun. Sizlerden tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diye ifade ettiğimiz ilkelerimize de sıkı sıkıya sahip çıkmanızı bekliyorum. Buradaki her bir kardeşimin görevini bu ilkeler temelinde aşkla yapacağına yürekten inanıyorum. Şimdi tüm velilerimize sesleniyorum, her şeyden önce yavrularınızı bizlere emanet ettiniz ve bizler de tüm hocalarımızla birlikte kalite ise kalite, verimse verim, eğitimden öğretime bütün bunlarla birlikte hamdolsun şu Polis Akademimizde en ideal şekilde yavrularımızı yetiştirdik. Sizler bize güvendiniz, bizler de size inandık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mezun olan polislerin Türkiye'nin dört bir yanında milletin güvence kaynağı olacağını ifade ederek, velilere teşekkür etti, şehitleri andı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş dua etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ise Gölbaşı Polis Akademisi Polis Meslek Yüksekokulları Mezuniyet Töreni’nde dua etti.

Başkan Erbaş, duasında şu niyazda bulundu:

20230726PolisMeslekYüksekOkullarıdua (4)

“Polis akademisinden mezun olan evlatlarımızı görevlerinde başarılı eyle Ya Rabbi. Mezuniyetlerini milletimiz için hayırlı eyle Ya Rabbi. Görev yapacakları yurdumuzun her yerinde, her mahallesinde, her şehrinde kendilerini her türlü kazalardan, belalardan, felaketlerden muhafaza eyle Ya Rabbi.

İlahi Ya Rabbi! Evlatlarımızın yetişmesinde emeği geçen bütün hocalarımızın geçmişlerinin ruhlarını şad eyle Ya Rabbi. Evlatlarımızı yetiştiren anne babalarından razı ol Ya Rabbi.

PolisMeslekYüksekOkullarıMezuniyetTöreni (2)

İlahi Ya Rabbi! Devletimizi, milletimizi ilelebet payidar eyle. Polis kardeşlerimizi, devletimiz, milletimiz, ezanımız, bayrağımız için en güzel bir şekilde ömürlerinin sonlarına kadar çalışmalarını nasip eyle Ya Rabbi.

İlahi Ya Rabbi! Birliğimizi, beraberliğimizi daim eyle, birliğimize, beraberliğimize göz diken dahili ve harici hainlere fırsat verme Ya Rabbi.

PolisMeslekYüksekOkullarıMezuniyetTöreni (5)

İlahi Ya Rabbi! Sen buyuruyorsun ki; ‘Onlar tuzak kurarlar, ancak Allah onların tuzaklarını bozar.’ Devletimiz, milletimiz için kurmuş oldukları her türlü tuzakları kendi başlarına makus eyle Ya Rabbi.

20230726PolisMeslekYüksekOkullarıdua (5)

İlahi Ya Rabbi! Özellikle 15 Temmuz gecesi şurada özel harekatta çalışırken şehit olan polis kardeşlerimiz başta olmak üzere vatan ve millet için feda-i can eden bütün şehitlerimize rahmet eyle Ya Rabbi. Gazilerimize hayırlı ömürler nasip eyle Ya Rabbi.

PolisMeslekYüksekOkullarıMezuniyetTöreni (4)

İlahi Ya Rabbi! Dualarımızı kabul eyle, milletimizi, devletimizi, ezanımızı, bayrağımızı ilelebet payidar eyle.”

PolisMeslekYüksekOkullarıMezuniyetTöreni (1)

PolisMeslekYüksekOkullarıMezuniyetTöreni (3)

Törene, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak ile mezun öğrencilerin aileleri de katıldı.

20230726PolisMeslekYüksekOkullarıdua (6)

Editör: Mehmet Öztürk