Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İsveç ve Hollanda’da Kur’an-ı Kerim’e karşı yapılan hadsiz saldırılara ilişkin Dünya Müslüman Dini Liderlerini acilen toplantıya çağırdı.

70 ülkeden 130 katılımcının iştiraki ile çevrim içi gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İsveç hükümetinin Kur’an-ı Kerim’e karşı işlenen kin ve nefret suçu karşısında hiçbir girişimde bulunmadığını hatırlatarak, bu menfur olayın bütün Müslümanları derinden yaraladığını ve tüm dünya Müslümanlarının bu çirkin davranışa haklı olarak tepki gösterdiğini söyledi.

Hollanda’da da benzer şekilde Kur’an-ı Kerim’e karşı bir saldırıda bulunulduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Öncelikle hem İsveç’teki hem Hollanda’daki menfur olayı hem de dünyanın çeşitli yerlerinde İslamofobik anlayışla İslam’ın kutsal kitabına, değerlerine, mabedine, camilere yapılan saldırıları yeniden kınıyorum, lanetliyorum." dedi.

Kur’an-ı Kerim’in, bütün insanlığa gönderilmiş en büyük değer ve rahmet hazinesi olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, "İnsanlığa hem dünya da hem de ahirette kurtuluşun, huzurun yollarını gösteren Kur’an-ı Kerim’e düşman olmak, insanlığa düşman olmaktır. Sevgi, merhamet, barış ve adalet gibi temel değerlere düşman olmak demektir." diye konuştu.

ali-erbaş-22-4

-"İnanç ve ibadet özgürlüğüne, kutsal değerlerimize yönelik her türlü şiddeti engellemek için güçlü adımlar atmalıyız"

Başkan Erbaş, son zamanlarda özellikle Avrupa ülkelerinde temel insan hakları ve özgürlükleri tehdit eden olayların dünya kamuoyunda ibret ve endişeyle takip edildiğini kaydederek, şunları söyledi:

"Söz ve eylemleriyle sürekli Müslümanları hedef alan ve İslam’ın aydınlık yüzünü karalamaya çalışan birtakım basın ve yayın organları, kişi, grup ve örgütlerin varlığı gittikçe yaygınlaşmaktadır. Müslümanların kutsallarını, ibadet mekanlarını hatta evlerini ve işyerlerini hedef alan ırkçı saldırı ve tecavüzler günden güne artmaktadır. Bu düşmanca tutum kadınlara, erkeklere hatta çocuklara yönelik fiziki şiddet, hakaret ve psikolojik baskılar olarak tezahür etmektedir. En tabi insan haklarını hiçe sayarak kılık-kıyafet, ibadet ve inanç özgürlüğü alanında kısıtlamalar, dini-kültürel kurumlara, kutsal değer ve mekanlara yönelik saldırılara dönüşmektedir.

Bazı ülkelerde üst düzey yöneticilerin, İslam’a ve Müslümanlara yönelik gerçeklerle bağdaşmayan tutarsız ve nezaketsiz ifadeler kullanmaları; tehdit, taciz ve saldırıların faillerinin bulunmasında ve adaletin uygulanmasında gösterilen ihmaller, maalesef bu saldırılara zemin hazırlamakta ve suç potansiyeli bulunan kişileri cesaretlendirmektedir.

Elbette bu durum karşısında yapılması gerekenleri müzakere etmemiz ve ortak çalışmalar yapmamız gerekiyor. İnanç ve ibadet özgürlüğüne, kutsal değerlerimize yönelik her türlü şiddeti engellemek için güçlü adımlar atmamız gerekiyor."

- "Müslümanların kendi aralarındaki dağınıklık ve tefrika, İslam düşmanlarının pervasızca hareket etmesine sebep oluyor"

Başkan Erbaş, Kur’an-ı Kerim’in “hikmet”, “bilgi”, “inanç” ve “ahlak”a yönelik insanlığı aydınlığa çıkaracak evrensel mesajlarını bütün insanlığa anlatmak için daha çok çalışmak, Hz. Peygamberin sünnetini en güzel şekilde yaşama ve temsil etme hususundaki gayreti de en güçlü seviyeye çıkarmak gerektiğini belirtti.

Müslümanların kendi aralarındaki dağınıklık ve tefrikanın, İslam düşmanlarının pervasızca hareket etmesine sebep olduğunu aktaran Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

"Bunun için İslam toplumları kendi aralarında güçlü bir birliktelik ve dayanışmayı sağlamak zorundadır. Müslüman ülkelerin ve toplulukların dini kurumları ve kuruluşlarının da her alanda daha yakın ilişkiler kurmaları, sorunları beraberce müzakere ederek çözüm üretmeleri hayati derecede önemli hale gelmiştir.

Bu noktada bizlere düşen öncelikli görev, İslam’ın hak ve adalet anlayışını, Peygamber Efendimiz sallallahü aleyhi vesellem’in çağlar üstü örnekliğini ve üstün ahlaki vasıflarını insanlık ailesinin her bir ferdine güzel bir dille, hikmetli bir üslupla sunmak için var gücümüzle çalışmaktır. Yüce Rabbimiz, ‘Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle davet et.’ buyurarak bizi böyle bir metodu, böyle bir usulü uygulamamızı Yüce Rabbimiz bizden istemektedir, bunu bize emretmektedir.

- "Müslümanlar olarak, hakikate kasteden küresel projelerle hep beraber mücadele etmeliyiz"

Ayrıca Müslümanlar olarak, başka dünyalardaki kaygıları ve korkuları ortadan kaldırabilmek için hakikate kasteden küresel projelerle hep beraber mücadele etmektir. Sorunlarımızı ilim, hikmet, bilgi ve marifetle çözmektir. Kendi aramızda barışı, adaleti, merhamet ve şefkati hakim kılmaktır. Böylece yüce dinimiz İslam’ı en iyi şekilde temsil edip anlatmak ve bu husustaki yanlış ilgi ve algıları bertaraf etmektir. Kur’an ve sünnetin rehberliğinde yeryüzünde yeniden ma’rufun teminatı olmaktır."

Müslümanlar olarak Kur'an-ı Kerim'in esenlik dolu mesajlarını, tüm insanlıkla paylaşma azimlerinin devam edeceğini belirten Başkan Erbaş, "Tüm kutsal değerlere saygılı olunmasına ilişkin çabamız, aynı minvalde devam edecektir. Bunun yanında inanç ve ibadet özgürlüğü, temel insan haklarının korunması ve adaletin tesisi konusunda insanlık barışına katkı sunma idealimiz hep devam edecektir inşallah." dedi.