Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle Bosna Hersek’te bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, başkent Saraybosna’da Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’ni ziyaret etti.

IUS Rektörü Prof. Dr. Ahmet Yıldırım tarafından karşılanan Başkan Erbaş, üniversiteyi gezdi.

Burada yaptığı konuşmada, üniversite ziyaretlerine önem verdiğini dile getiren Başkan Erbaş, “Ülkemizde şu ana kadar 50 kadar üniversiteyi ziyaret ettik. İki günlük il buluşmalarımızda en fazla önem verdiğim konulardan birisi üniversiteyi ziyaret etmek, öğrencilerle buluşmak, onlarla hasbihal etmek, sohbet etmek.” dedi.

Başkan Erbaş, Uluslararası Saraybosna Üniversitesini takip ettiğini belirterek, üniversitenin, kurulduğu günden bu yana kaliteden ödün vermediğini, her zaman en iyisi olmaya çalıştığını ifade etti.

"Eğitim açısından elimiz, Bosna’nın üzerinde olması lazım"

Bosna Hersek’teki gençlere destek olunması gerektiğine dikkati çeken Başkan Erbaş, “Bosna’daki insanlar çok büyük travmalar yaşadı. 1992-1995 arası üç yıl boyunca Avrupa’nın ortasında dünyanın gözü önünde binlerce insan burada can verdi. Hala sıkıntılar geçmiş değil, yani insanlar her an nerede, ne zaman, nasıl bir sıkıntı oluşur korkusu içerisinde diken üzerinde yaşıyor. Dolayısıyla bizim Türkiye olarak her zaman elimizin eğitim açısından, ekonomi açısından Bosna’nın üzerinde olması lazım.” diye konuştu.

Rektör Yıldırım ise ziyaretinden dolayı Başkan Erbaş’a teşekkür ederek, üniversite ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Ziyarete, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Huriye Martı, Doç. Dr. Selim Argun, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi, Dini Yayınlar Genel Müdürü Cafer Tayyar Doymaz, Rehberlik ve Teftiş Başkanı Hasan Güçlü, Strateji Geliştirme Başkanı Mustafa Irmaklı ile Türkiye’nin Saraybosna Din Hizmetleri Müşaviri Dr. Mustafa Güvenç de katıldı.

Editör: Ömer Ceylan