Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul’un Pendik ilçesinde yapımı tamamlanan “Nafize Havva Yıldırım 4-6 Yaş Kur’an Kursu Açılış Merasimi”ne katıldı.

Buradaki konuşmasında Başkan Erbaş, 4-6 yaş Kur’an kurslarının Diyanet İşleri Başkanlığının en önemli projelerinden birisi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“4-6 yaş Kur’an kurslarımıza sadece bu yıl 210 bin kadar çocuğumuzu milletimiz bize emanet etti. Sınıflarıyla, oyun alanlarıyla, hocalarıyla örnek bir eğitim kurumudur. Kurslarımızda önce Rabbimizi öğretiyoruz. Peygamberimizin (sas) en azından ismini, Peygamberimizin çocuklara yönelik tavırları ve davranışları, Onun insanlığa kazandırdığı değerleri, sevgi, saygı nedir? Allah, Peygamber (sas), vatan sevgisi, büyüklere saygı, küçüklere sevgi, merhamet, şefkat... Bunlar insanoğlunun iyi bir kul olabilmesi için olmazsa olmaz değerleridir ve olması gereken değerlerdir. Bu değerleri biz küçük yaşlarda çocuklarımıza öğretmezsek büyüdükleri zaman öğrenmeleri çok zor olur."

Başkan Erbaş, Peygamber Efendimizin (sas); "Çocuklarınız 7 yaşına gelinceye kadar onlara temel dini bilgileri öğretiniz." hadis-i şerifiyle günümüzdeki eğitim bilimcileri ve çocuk gelişimcilerinin; “İnsanoğlunun karakterinin yüzde 70 kadarı 7 yaşına kadar oluşur” şeklindeki araştırma sonucunun örtüştüğüne işaret etti.

- "Yeryüzündeki tüm insanlar İslam nimetinden istifade etmeli"

Başkan Erbaş, yeryüzünde insanlar huzur içerisinde yaşasın diye Peygamberlerin gönderildiğini ve O Peygamberlerin de İslam’ı getirdiğine dikkati çekerek, "İslam, barış demektir ve yeryüzünde insanoğluna verilen en büyük nimettir. Ayet-i kerimede Rabbimiz şöyle buyuruyor; ‘Bugün sizin dininizi kemale erdirdim ve üzerinizdeki nimetimi tamamladım. Ona İslam adını verdim’ buyuruyor. Demek ki İslam insanoğluna verilen en büyük nimet, yeryüzündeki tüm insanların bu nimetten istifade etmesi için bizim Müslümanlar olarak hem İslam’ı iyi öğrenmemiz hem de iyi yaşamamız ve temsil etmemiz gerekiyor." diye konuştu.

İslam’ın öğretilmesinin küçük yaşlardan itibaren başladığını belirten Başkan Erbaş, "Gençlerimizi, çocuklarımızı öyle güzel yetiştirelim ki onlar yaşantısıyla, yürüyüşüyle, oturmasıyla, kalkmasıyla, adab-ı muaşeretiyle, görgü kurallarına uymasıyla, küçüklükten itibaren hep örnek olsunlar. İslam toplumunun örnek bir toplum olmasını istiyoruz ve bunun için gayret ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, Peygamber Efendimizin (sas) hadis-i şerifini hatırlatarak, şunları söyledi:

"İnsanoğlu öldükten sonra amel defteri kapanır ama 3 kişinin amel defteri kapanmaz. Bunlardan birincisi ilminden istifade edilen ilim insanları. Yazdıkları kitaplar, yetiştirdikleri talebeler. Düşünsenize bin sene önce İmam-ı Gazali diye biri yaşamış, bugün onun eserlerini okuyarak İslam’ı öğreniyoruz. Bin senedir amel defteri açık. Sonra hayırlı evlat yetiştiren anne babalar. İşte anne babalar çocukları iyi yetişsin, hayırlı evlatlar olsunlar diye Kur’an kurslarına veriyorlar ve üçüncüsü hayır, hasenat sahibi Müslümanlar. Cami, Kur’an kursu, okul, köprü, yol, insanlara hizmet edecek eserler bırakmış, işte o eserler sayesinde o insanlar ölse de amel defterleri kapanmayacak ve hep sevap yazılacak."

Başkan Erbaş, Kur’an kursunun yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.