banner331

banner319

İnsanlık tarihinin kara lekesi: Hocalı Katliamı

Azerbaycan Askeri Savcılığının, Ermenilerin 26 Şubat 1992'de yaptığı Hocalı Katliamı'yla ilgili soruşturma dosyası, katliamın dehşetini ortaya koyuyor.

Dünya 25.02.2019, 11:46
İnsanlık tarihinin kara lekesi: Hocalı Katliamı
© AA

Katliamdan kurtulmayı başaran 2 bin 213 kişinin soruşturma dosyasındaki ifadesi, 800'den fazla ekspertiz raporu ve diğer kaynaklardan edinilen bilgiler, Ermenilerin sadece işgalle yetinmediğini, sivilleri toplu şekilde katlettiğini kanıtlıyor. 

Soruşturma dosyasında Hocalı katliamını yapan Ermenistan ordusu subaylarının yanı sıra, Sovyet ordusunun o zaman bölgede bulunan 366. Motorize Alayının çoğu Ermeni kökenli 38 üst düzey subayının da ismi yer alıyor. 

Dosyada ismi geçen subaylar savaş suçları işlemekten sorumlu tutulurken Azerbaycanlılar, savunmasız 613 sivili katleden canilerin adalet önünde hesap vermesini talep ediyor. 

Soruşturma dosyasında, insanlık tarihine kara bir leke olarak yazılan katliama giden süreç de anlatılıyor. 

Ermeniler, Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla 1991'in son günlerinde ablukaya aldıkları, bölgenin tek havaalanına sahip ve stratejik önem taşıyan Hocalı'yı ele geçirmek için harekete geçti. 

Aylar süren saldırılarını 1992'nin 25 Şubat'ında yoğunlaştıran Ermeniler, gece, Sovyet ordusunun o zaman Hankendi'de bulunan 366. Motorize Alayının da yardımıyla üç koldan saldırdı. 

Ermeniler, sivilleri toplu şekilde katletti, esirlere acımasızsa işkence yaparak 20. yüzyılın en kanlı katliamlarından birine imza attı. 

Daha önce 7 bin kişinin yaşadığı Hocalı'da savunmasız durumdaki 106'sı kadın, 70'i yaşlı, 63'ü çocuk 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Katliamdan 76'sı çocuk 487 kişi ağır yaralı olarak kurtuldu, Ermeni güçleri bin 275 kişiyi esir aldı, bunların 150'sinden bugüne kadar haber alınamadı. Katliamda 8 aile tamamen yok edildi, 25 çocuk her iki ebeveynini, 130 çocuk ise ebeveynlerinden birini kaybetti. Azerbaycan devletinin işgal nedeniyle uğradığı zarar ise 170 milyon doları buldu.

Katledilenlerin adli tıp muayeneleri ve şahit ifadeleri, Hocalı sakinlerinin kafa derisinin soyulması, kurak, burun, cinsel organlarının kesilmesi, gözlerin çıkartılması gibi kadın, yaşlı ve çocuk ayrımı yapılmaksızın akılalmaz işkencelere maruz kaldığını açıkça kanıtlıyor.

Katliam kurbanları arasında boynu vurularak, yakılarak katledilenlerin yanı sıra karnı süngülenen hamile kadınlar da var. O dönemde çekilen görüntüler ve fotoğraflar da katliamın büyüklüğünü ortaya koyuyor.

Azerbaycan'a göre, Hocalı'da yaşananlar, 1949 Cenevre Sözleşmeleri'nin, Birleşmiş Milletler'in (BM) Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi, Sivil ve Siyasi Haklar Sözleşmesi, İşkenceye ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Muamele veya Cezaya Karşı Sözleşmesi, Çocuk Hakları Sözleşmesi gibi çok sayıda sözleşmenin ciddi ihlali anlamına geliyor. 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin 22 Nisan 2010 tarihli kararında, Hocalı'da yaşananlar, savaş suçları veya insanlık aleyhine suçlarla eşdeğer eylemler olarak görülüyor. 

Kaynak: AA
banner276
Yorumlar (4)
Fatma Aydoğmuş 2 yıl önce
Allah düşmana fırsat vermesin ...Ne diyelim...Güçlü olmak için büyük küçük var gücümüzle çaluşmalıyız...
Zahide 2 yıl önce
Katliam değil, Soykırımdır bu. Esas kadınları vahşicesine öldürmüşler ki soy devam etmesin. Yaşlılar, çocuklar eli silahsızlar insafsızca katl edilmiş. Dünya Birliği bu vahşiliye susmamalı.
Yusuf TUNA 2 yıl önce
Allah katil sürülerine soykırım yapanlara fırsat vermesin, Müslümanların birliğine uyanmasına vesile olsun inşaAllah.
Cihat Şerbetçioğlu 2 yıl önce
1992 Hocalı Katliamı
26 Şubat 1992, günlerden bir gün,
Azerbaycan'ım can çekişir Karabağlar'da.
Hocalı denir bir köy var orada
Köylerden bir köy, benim köyüm.
Sıradanlığı bitti o günün, o köyün.
Ermeni çeteleri ölüm kustu
makineli tüfekleriyle.
Ağlar yurdum gazellerde
ağlar acısına mayalarda,bozlaklarda.
Katliam yaşayan dereler, tepeler
İnsan yangını kokar halâ
İnsan yağı, insan kanı kokar.
Kokuların suladığı topraklar,
Kan çiçekleri açmış göğüslerinde
çocukların;
Kadınların memelerinde süt durmuş
Kızıl, katran.
Çeneleri açık soğumuş kalmış,
gözleri cennete açmış kızıl güller.
Gül kokulu bebekler,
süt kokulu bebekler,
bebeklerimiz.
kurşuna dizilmiş,
İstiflenmiş üst üste,
kasalara yığılmış balıklar gibi.
Terlemiş saçlar, eşarplar,atkılar,
yırtılan giysiler, düşen bakışlar
üzerine benzin dökülmüş
kibrit çakılmış bedenler.
Hocalının mazlum, mahzun külleri.
Küller bizim kemiğimiz,
Küller bizim etimiz,
Offfff bizim ciğerimiz!
Oyyyy bizim ciğerimiz!

Kibriti çakan eller
Dünyaya feryat ederler.
Zeytinyağı gibi üste çıkar,
Türk'ü soykırımcı ilan ederler.
Masumdur benzin döken,
mazlumdur derler,
kibrit çakan zalim ellerine.

Türkler,
Ölerek soykırım gerçekleştirdiler(!)"
Öyle mi?
Kör dünya gör artık,
Sağır dünya duy.
Sor kendine,
Biz yapanlarız dünya tarihini,
hayatta kalır mıydınız ?
Soykırımcı olsaydık.