Duisburg DİTİB Merkez Camii’nde düzenlenen etkinliğe; Türkiye’nin Düsseldorf Başkonsolosu Ali İhsan İzbul, DİTİB Düsseldorf Dini Danışma Kurulu Başkanı Ramazan Tupal, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Kiraz, Düsseldorf Bölge Birliği Başkanı Erhan Akyol’un yanı sıra bölge cami derneklerinin başkan ve yöneticileriyle din görevlileri katıldı.

Duisburg 8-1

Kur’an’ı Kerim tilavetiyle açılışı yapılan programda, DİTİB Dinslaken Selimiye Camii Dernek Başkanı Özkan Yıldız ve Düsseldorf Bölge Birliği Başkanı Erhan Akyol selamlama konuşmalarında, "Almanya’daki birinci ve ikinci nesilin duaları, onların birlik ve beraberlikleri, samimiyetleri, emekleri ve muazzam gayretleriyle DİTİB teşkilatı büyüdü. Bu samimiyetle bu hizmet kervanına katkı vermiş herkesi minnetle anıyoruz. Ahirete irtihal etmiş büyüklerimize rahmet, hayatta olanlara sağlık, sıhhat ve afiyetler diliyoruz. Bizlere de onların bu emaneti büyüterek sonraki nesillere taşıma gücü ve iradesi bahşetsin. Burada atılan tohumun büyüyerek, yeşererek çok güzel hayırlı hizmetlere dönüşmesini Rabbimden niyaz ediyorum." ifadelerini kullandı.

Duisburg 6-1

DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Kiraz’da, "DİTİB'in 40 Yıllık Yolculuğu: Geçmişten Günümüze" konulu konuşmasında, DİTİB'in 5 Temmuz 1984'te Almanya'da kurulduğunu ve Almanya'daki Türk vatandaşlarının dini ihtiyaçlarını karşılamak ve kültürel bağlarını güçlendirmek amacıyla faaliyet gösterdiğini vurguladı. 1961'deki İşçi Alım Anlaşması ile Almanya'ya gelen Türk vatandaşlarının dini hizmetlere olan talebinin artmasıyla DİTİB'in hızla büyüdüğünü belirtti. 1990'larda cami ve dernek sayısının arttığını, 2000'lerde entegrasyon projelerine odaklanıldığını, 2010'larda modern camiler inşa edilerek sosyal projelerin sürdürüldüğünü ve 2020'lerde dijitalleşme adımlarıyla topluma hizmet etmeye devam ettiklerini anlattı. Kiraz, DİTİB'in gelecekte de dini, sosyal, kültürel ve eğitim alanlarında önemli projelerle topluma katkıda bulunmayı sürdüreceğini ifade etti.

Duisburg 17

DİTİB’in kuruluşunun 40’ıncı yıl dönümü münasebetiyle hazırlanan tanıtım filminin sunumunun ardından Düsseldorf DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Ramazan Tupal, DİTİB’ın toplumun dini ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde, sosyal ve toplumsal fayda odaklı projelerle geniş kitlelere hitap eden dini bir kuruluş olduğunu söyledi. DİTİB’in 40 yıllık geçmişinde önemli başarılara imza attığına dikkat çeken Tupal, "DİTİB, içinde yaşadığı topluma ve Müslümanlara katkı sağlayan bir kurum haline gelmiştir. Bu kurumun, gelecekte de topluma başarılı hizmetlerle katkı sunmaya devam edecektir." diye konuştu.

Duisburg 4-1

Düsseldorf Başkonsolosu Ali İhsan İzbul, DİTİB’in Almanya'daki Türk toplumunun hem dünyevi hem de manevi hayatına önemli katkılar sağladığını ve Almanya ile Türkiye arasında bir dostluk köprüsü işlevi gördüğünü vurguladı. DİTİB’in 40 yıllık başarı hikayesinin bir misafir işçi derneğinden dini cemaat olma yolundaki gelişimini ve gelecekte dini cemaat ve kamu tüzel kişiliği kazanma süreciyle devam edeceğini ifade eden Başkonsolos İzbul, DİTİB’in değişen zaman ve şartların gerektirdiği tedbirleri alarak saygın ve itibarlı konumunu koruyacağını dile getirdi.

Duisburg 7-1

İzbul ayrıca, 27 Haziran'da Almanya'da yürürlüğe girecek çifte vatandaşlık yasası hakkında Türk vatandaşlarına yeniden vatandaşlık başvurusu sürecine ilişkin bilgiler verdi. İzbul son olarak, DİTİB Düsseldorf Bölge Başkanı Erhan Akyol ve tüm DİTİB bölge teşkilat mensuplarını kutlayarak, uzun yıllar insanlığa hayırlı işler yapmayı temenni ettiğini ifade etti.

Duisburg 11

Konuşmaların ardından ilahi ve ney dinletisiyle devam eden etkinlikte Düsseldorf bölgesinde 59 cami derneklerinden öğrencilerin çizdiği “DİTİB ve Camii” konulu resim sergisi gezildi.

Duisburg 18

Programın sonunda Düsseldorf Bölge Birliği Başkanı Erhan Akyol, Düsseldorf Başkonsolosu Ali İhsan İzbul’a “DİTİB 40. Yıl” rozeti taktı.

Duisburg 2-1Duisburg 1-1