Diyanet TV'de ekranlara gelen "Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden" 200 bölümü geride bıraktı.

Programın 200. bölümünde "Emanet Bilinci" konu başlığı ele alındı.

Müslümanlık bilincine de dikkat çeken İşliyen, Müslümanların özü sözü bir olmalıdır şeklinde konuştu.

"Müslüman yalan söylemez. Münafık alametlerinden kendini arındırır. Sözünde durur." diyen İşliyen, Müslüman bir şuurla insana emanet edilenlere sahip çıkılması gerektiğini ifade etti. İşliyen, emanet bilincinin önemini şu sözlerle anlattı:

"Müslüman, yalan söylemez. Münafık alametlerinden kendini arındırır. Sözünde durur. 'Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğütler veriyor. Şüphesiz Allah her şeyi işitmekte, her şeyi görmektedir.' buyuruyor. Emanet olmayan yerde adalet, ehliyet, liyakat olmaz. 'Emaneti olmayanın dini yoktur.' diyor Efendimiz aleyhisselam. Her meslek, her sorumluluk, her yaşam kişiye emanettir. Örnek vermek gerekirse tüccara; alıp sattığı mal emanettir. Tüccar, alırken de satarken de doğru davranmalıdır. Kusurlu mal satmamalı. Alime, ilim emanettir. Emanet bilinciyle hakikati söylemelidir. Babaya evlat, aile emanettir. Anneye, ev emanettir. Dünya, insana emanettir. Emanet bilinciyle yaşamalıyız."

Diyanet TV’nin ilgiyle izlenen programında Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Burhan İşliyen tarafından kulluk bilincinden ibadetlerin önemine; Peygamberlerin hayatlarından tövbe ve istiğfara kadar birçok konu Kur’an ve sünnet ışığında izleyiciye aktarılıyor.

Editör: Ömer Ceylan