banner250

banner203

Diyanet’ten Engelli Vatandaşlara Umre Ödüllü Yarışma

Diyanet İşleri Başkanlığı son yıllarda engelli vatandaşlara yönelik hizmetleriyle dikkat çekiyor. Diyanet şimdi de görme engelli vatandaşlara yönelik umre ödüllü “Kur’an-ı Kerim” ve “Dini Bilgiler Yarışması” düzenlemeye hazırlanıyor

Diyanet 24.09.2018, 12:14
Diyanet’ten Engelli Vatandaşlara Umre Ödüllü Yarışma
© Diyanet Haber

Diyanet’ten Engelli Vatandaşlara Bir Yarışma Daha: Ödül Umre

Diyanet İşleri Başkanlığı son yıllarda engelli vatandaşlara yönelik yaptığı hizmetlerle dikkat çekiyor.

Diyanet’in engelli vatandaşlara yönelik yaptığı çalışma ve hizmetler kapsamında; erişilebilir olması için cami ve mescitler engelli vatandaşlara göre yeniden dizayn ediliyor, dini yayınlar engelli vatandaşlara uygun olarak yeniden hazırlanıyor, engelli vatandaşların dini eğitimlerine yönelik sürekli yeni çalışmalar hazırlanıyor. 

Her ilde il müftülüğüne bağlı çalışan “İl Engelli Koordinatörü” bulunuyor ve engelli vatandaşlarımızın dini öğrenme ve yaşamalarında karşılaştıkları problemlere çözümler üretiyor.

Ayrıca engelli vatandaşların Kur’an-ı kerim başta olmak üzere dini bilgilerini öğrenebilmeleri amacıyla her ilde en az bir engelli Kur’an kursu sınıfı açılıyor. Bu kurslarda Diyanet İşleri Başkanlığının eğitimlerine katılan sertifikalı öğreticiler engelli vatandaşlara yönelik eğitimler veriyor. 

Diyanet Engelli Vatandaşlara Yönelik Umre Ödüllü Yarışma Düzenleyecek

Engelli vatandaşlara yönelik hizmetlerine ivme kazandıran Diyanet İşleri Başkanlığı bu günlerde bu çalışmalarına bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Engelli vatandaşların din eğitimlerinde devamlılığı sağlamak ve onlara moral ve motivasyon sağlamak amacıyla, umre ödüllü yarışma düzenliyor.

Diyanet Yarışmayı Kazanan Engelli Vatandaşları Umreye Götürecek

Önceki yıllarda işitme engellilere yönelik düzenlenen umre ödüllü “Kur’an-ı Kerim” ve “Dini Bilgiler Yarışması” bu sene görme engelli vatandaşlara yönelik yapılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı uzun dönem, hafızlık, yatılı ve yaz Kur’an kurslarının önceki yıllarında eğitim görmüş veya hali hazırda bu kurslarda eğitime devam eden %61 ve üzeri görme engelli kursiyerlere yönelik umre ödüllü “Kur’an-ı Kerim” ve “Temel Dini Bilgiler Yarışması” düzenlenecek. 

İşte Umre Ödüllü Yarışmanın Detayları…

Yarışmaya Başvuru Süreci ve Şartlar

1-    Başvurular 17.09.2018-02.10.2018 tarihleri arasında il müftülüklerince kabul edilecek.
2-    Yarışma 05-06.11.2018 tarihlerinde yine il müftülüklerince yapılacak.
3-    Yarışmaya herhangi bir kamu kurumunda çalışmayan kişiler başvurabilecek.

Yarışma Konuları 

Hafız olanlar Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma, (talim, tecvit, tashih-i huruf vb.) hafızlık, ezber ve temel dini bilgiler konularında yarışacak.
Hafız olmayanlar ise Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma (talim, tecvit, tashih-i huruf vb.) ezber ve temel dini bilgiler konularında yarışacak.

Yarışmacılara yöneltilecek ezberler; Yasin, Mülk, Nebe, Fetih, Hucurat ve Duha suresinden itibaren kısa sureler arasından seçilecek.

Dini bilgiler alanında yöneltilecek sorular ise her iki gruba da Kur’an kurslarında ders kitabı olarak kullanılan “Dinim İslam”  kitabının içeriğinden seçilecek.

Yarışma ile ilgili süreç il/ilçe müftülükleri ve il engelli koordinatörleri tarafından yürütülecek.

Yarışma sonucunda her ilden bir kişi seçilecek ve kendisine refakat edebilecek bir yakınıyla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla umreye gidecek.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (2)
Gokhan birtekin 2 yıl önce
Hangi aylar içerisinde başvurabilirdi bana bilgilendırme mesajı nasıl geli
Hüseyin Kömür 3 yıl önce
Diyanet işleri başkanlığı çok güze bir çalışma yapıyor bu anlamda engelli vatandaşlarimiza devletimiz ve hükümetimizin ve diyanet işleri başkanlığinin bu yaklaşımını din işler genel müdürlüğü göstermiyor.ihtiactan dolayi Liseler bünyesinde açilan özel sınıflar imam hatip ortaokulu ve imam hatip liselerinde açılmasına izin vermediği söyleniyor ve hiç bir imam hatip ortaokulu ve lisesinde özel sınıf yok diğer tüm ortaokul ve liselerde engelli öğrencilere özel sınıflar açılmıştır.Bunun nedenini anlamakta güçlük çekiyorum.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?