42. İl Müftüleri İstişare Toplantısı Açılış Programı’na katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, medyaya yönelik sorumluluk çağrısında bulundu.

Aileyi tehdit eden, fıtratı tahrip eden çeşitli sapkın anlayışların hep var olduğunu belirten Başkan Prof. Erbaş, "Geçmişten bugüne aileyi tehdit eden, fıtratı tahrip eden çeşitli sapkın anlayışlar, yaklaşımlar ve uygulamalar hep olagelmiştir. Ancak iletişim ve etkileşim imkanlarının baş döndürücü boyutlara ulaştığı günümüzde bu tür yaklaşımların yıkıcı etkisi, tüm zamanlardan daha büyük ve kapsamlı olmaktadır." dedi.

Başkan Erbaş, "Bazı medya kanallarında ve dijital mecralarda aile kurumunu itibarsızlaştıran, değerlerimizi hiçe sayan, gençliğimizle kültürümüzün bağını kopartan ve nesillerimizi bir bilinmezliğe sürükleyen yayınların; aile huzuruna, gençlerimizin inanç ve gönül dünyasına, toplumsal bünyeye ve millet geleceğimize verdiği zarar korkunç düzeydedir. Binlerce yıllık mazisi, örfü ve geleneği olan bir toplumda aileyi ve değerleri bu denli örseleyen, tahrip eden yayınların yapılmasını anlamak ve izah etmek mümkün değildir." diye konuştu.

- "Toplumun inanç, ahlak ve kültür değerlerini dikkate almayan programların meşru ve makul bir gerekçesi olamaz"

Toplumun inanç, ahlak ve kültür değerlerini dikkate almadan yapılan programların meşru ve makul bir gerekçesinin olamayacağını belirten Erbaş, "Toplumun inanç, ahlak ve kültür değerlerini almaksızın sadece reyting kaygısıyla yapılan yayınların, zihinleri bulandıran sapkınlıkları gençleri özendirecek bir yaklaşımla ekranlara taşımanın meşru ve makul bir gerekçesi olabilir mi? Diğer taraftan toplumun genelini yansıtmayan bazı münferit patolojik vakaları en mahrem ayrıntılarıyla ekranlara taşıyanlar, bunun toplumsal psikolojide nasıl bir yıkıma sebep olacağını hiç mi düşünmezler? Böyle bir savrulmayı aklım almıyor." şeklinde konuştu.

Medya sahipleri, yapımcılar, yöneticiler, dijital mecralarda içerik üreten, paylaşım yapan herkesi daha duyarlı ve sorumlu olmaya davet eden Erbaş, "Kendisini bu milletin bir mensubu olarak gören herkes, milli ve manevi değerlerimiz noktasında aklıselim ile hareket etmelidir." dedi.