Bugün milletimizin ve devletimizin varlığına, istiklal ve istikbaline kasteden en büyük ihanetlerden biri olan 15 Temmuz hain darbe ve devletimizi işgal girişiminin yıl dönümüdür.

Hürriyetine meftun aziz milletimiz, bundan yedi yıl önce gerçekleşen bu menfur girişim sırasında kadını ve erkeği, genci ve yaşlısıyla sokaklara, caddelere, meydanlara çıkmış; istiklal ve istikbalini müdafaa için gövdesini tanklara ve namlululara siper etmiştir. Vatanına, birliğine ve kardeşliğine kasteden FETÖ terör örgütüne karşı asil bir mücadele vererek, cesareti ve fedakarlığı ile hainlerin emellerini boşa çıkarmış; bütün dünyaya örnek olacak şanlı bir direnişle darbe ve işgal girişimcilerini bertaraf etmiştir.

Ortaya çıktığı günden beri okulları, dershaneleri, sivil toplum örgütleri ve basın-yayın organlarıyla gerçek yüzünü gizleyen FETÖ’nün bu girişimi karanlık bir örgüt olduğunu tescillemiştir. Özellikle medya vasıtasıyla öne çıkarıp propagandasını yaptığı faaliyetleri ile yıllarca dini ve milli değerlerimizi istismar eden bu örgüt, milletimizin her türlü iyilik, hayır ve ibadetlerini de kendi kirli emelleri için fütursuzca kullanmıştır.

15 Temmuz hain darbe ve işgal girişimi açıkça göstermiştir ki, din konusundaki cehalet ve yanlış dini bilgi, ferdi ve içtimai alanda birçok soruna neden olmakta; doğru şekilde karşılanmayan her türlü ihtiyaç istismara açık hale gelmektedir. Bu sebeple inancımızı, ibadetlerimizi ve değerlerimizi istismara yeltenenlere, iyilik duygularımızı kendi çıkarlarına alet edenlere ve birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi hedef alanlara karşı daha dikkatli, duyarlı ve uyanık olmak zorundayız.

Bu itibarla Diyanet İşleri Başkanlığı, dün olduğu gibi bugün de irşat faaliyetleri, basılı ve görsel yayın organları, akademik ve ilmi çalışmaları ile başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere tüm halkımızı dinimizin, barış, merhamet ve samimiyet yüklü evrensel ilke ve değerleriyle buluşturmaya devam etmektedir. Yüce dinimiz İslam’ın kavramlarını çarpıtarak kullanmak suretiyle fitne peşinde koşanlara, yanlış ve eksik dini bilgilerle toplumumuzu ayrıştırma ve aldatmaya çalışanlara karşı mücadelesini hassasiyetle sürdürmektedir.

İnanıyorum ki, aziz milletimizin duyarlılığı, tüm devlet kurumlarımızın etkin, verimli ve koordineli çalışmalarıyla böylesi istismarcı yapılar ve ihanet şebekeleri bir daha zuhur edemeyecek, ülkemizin huzurunu bozmaya, milletimizin geleceğini karartmaya ve inancımızın tertemiz mesajlarını kirletmeye hiç kimsenin gücü yetmeyecektir.

Bu vesileyle 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimine karşı mücadelede canlarını feda eden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlık ve afiyet diliyor; gösterdiği büyük cesaret, feraset ve direnişten dolayı aziz milletimizin her bir ferdine en kalbi şükranlarımı sunuyorum.

Prof. Dr. Ali ERBAŞ
Diyanet İşleri Başkanı

Editör: Mehmet Öztürk