Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, İstanbul Valiliği ve Üsküdar Belediyesi iş birliğinde Beylerbeyi Stadyumu’nda düzenlenen “Türkiye Yüzyılı’nın Kahramanları” programına katıldı.

AA-20230715-31687502-31687494-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye Yüzyılı’nın tüm kahramanlarına şükranlarını sunarken, 15 Temmuz’un 7. yılında, 85 milyon olarak yine tek yürek ve tek bilek olduklarını söyledi.

Şehitleri anmak ve milli irade zaferini kutlamak üzere bir arada olduklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bin yıllık şüheda topraklarını, 15 Temmuz gecesi mübarek kanlarıyla sulayan, devletine, milletine, istiklaline ve iradesine sahip çıkarken şehit düşen tüm kahramanlarımıza, Allah’tan rahmet niyaz ediyorum.” ifadesini kullandı.

AA-20230715-31687158-31687154-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

“Milletimizin huzuru için gözünü kırpmadan şehadete koşan tüm yiğitleri minnetle anıyorum”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, istikbal mücadelesinin şanlı sayfalarından birinin daha selamlandığı bu anlamlı günde okudukları dua ve hatm-i şeriflerle şehitlerin aziz ruhlarını şad edenlere teşekkür ederek, “Terörle mücadeleden sınırlarımız ötesinde yürüttüğümüz harekatlara kadar vatanımızın bekası, milletimizin huzuru için gözünü kırpmadan şehadete koşan tüm yiğitleri buradan minnetle anıyorum. Rabbim şehitlerimizi cennetiyle, cemaliyle müşerref kılsın. Gazilik payesiyle şereflenen tüm kardeşlerime ülkem ve milletim adına şükranlarımı arz ediyor, hayırlı, uzun ömürler diliyorum.” diye konuştu.

Kalkışmanın ilk anlarından itibaren sokağa çıkan, kritik noktaları tutarak darbecilere geçit vermeyenlere de teşekkürlerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyanın dört bir yanında darbe girişimini yüreği ağzında takip eden, ‘Türkiye’ye halel gelmesin’ diye dua eden vatandaşlarıma, Türkiye’nin gerçek dostlarına selamlarımı, muhabbetlerimi gönderiyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz, şehitlerinin yaşadığına inanan ve şehitleriyle yaşayan bir milletiz.” ifadesini kullanarak, şunları kaydetti:

“Bu toprakların üstünde olandan çok daha fazlası toprağın altında yatıyor. Şehitlerimizin uğruna hayatlarını feda ettiği değerlere sahip çıkmak nasıl görevimizse, onların canlarına kastedenleri unutmamak da bizim görevimizdir. Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararlılığının kurtardığı o tarihi gecede, kimin nerede durduğunu not ettik. FETÖ’cü hainleri tanıdığımız gibi, hainlere arka çıkan mihrakları, destek veren odakları da hafızamıza, silinmeyecek bir şekilde kaydettik.”

“15 Temmuz’u unutursak şehitlerimizin aziz ruhlarını muazzep etmiş oluruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, acılardan süzülüp gelen bu uyarıların kulak ardı edilemeyeceğini vurgulayarak, “Eğer 15 Temmuz’u unutursak şehitlerimizin aziz ruhlarını muazzep etmiş, masumların hakkını çiğnetmiş oluruz. Unutursak, abdestini alarak ihanet çetelerinin karşısına dikilen her yaştan kahramana mahcup oluruz. Unutursak, Allah korusun, benzer felaketlerin tekrar yaşanmasına yol vermiş oluruz. Sadece bununla kalmaz, yeni ihanet teşebbüslerini cesaretlendirir, daha büyük sıkıntılara düçar oluruz.” ifadelerini kullandı.

“Unutulan soykırım gibi unutulan ihanetin de çok daha kalleş, daha sinsi bir şekilde bizi sırtımızdan vuracağını aklımızdan çıkarmamalıyız.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu amaçla 15 Temmuz'u Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak ilan ettiklerini dile hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her 15 Temmuz’da ülke genelinde düzenledikleri çeşitli programlarla bu günü tarihteki yerine uygun bir şekilde idrak ettiklerini, bugün Türkiye’nin dört bir yanında 15 Temmuz’u, şehitleri andıklarını çünkü onları unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını vurguladı.

AA-20230715-31687201-31687199-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

“15 Temmuz’un unutulmasına ve unutturulmasına izin vermeyeceğiz”

Gazilere minnet duygularını ifade ettiklerini, o gece kanla yazılan destanı tekrar hatırladıklarını ve hatırlattıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Pusuda bekleyen odaklara hep beraber net bir mesaj yolluyoruz. 15 Temmuz’un 7’nci sene-i devriyesinde bir kez daha ilan ediyorum; değil üzerinden 7 yıl, 70 yıl da geçse 15 Temmuz’un unutulmasına ve unutturulmasına izin vermeyeceğiz. Evlatlarımızın kanını akıtan alçaklara olan öfkemizi diri ve dinç tutacağız. Hiçbir sinsi senaryonun birlik ve beraberliğimizi bozmasına müsaade etmeyeceğiz.” diye konuştu.

“15 Temmuz kalkışmasının asıl muhatabı milletti, milli iradeydi, ülkemizin bağımsızlığıydı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz’un elbette öncelikle kendilerine ve hükümete karşı yapıldığını vurgulayarak, “Darbeci hainler canımıza kastedecek kadar gözlerini karartmışlardı. Kaldığımız yere gönderilen timden kıl payı kurtulduk. Daha bunun gibi o uzun gece boyunca nice badire, nice saldırı atlattık. Benim korumalarım şehit oldular. Ancak 15 Temmuz kalkışmasının asıl muhatabı milletti, milli iradeydi, ülkemizin bağımsızlığıydı.” dedi.

Türkiye'nin sıradan bir darbe teşebbüsüne değil topyekun bir işgal girişimine maruz kaldığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbecilerin hedefindeki kurumlara bakıldığında bunun çok net bir şekilde görüldüğünü kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, dua etti

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Erbaş da 15 Temmuz şehitleri için dua etti.

Başkan Erbaş, duasında şu niyazda bulundu:

AA-20230715-31687439-31687434-TURKIYE_YUZYILININ_KAHRAMANLARI_PROGRAMI

“Ey göklerin ve yerin maliki, kalplerimizin ve hayatlarımızın sahibi olan Yüce Rabbimiz! Ey yerlerin göklerin ve bütün kainatın yoktan var edicisi, ey istediğini istediğine veren, istediği zaman yegane almak gücünün sahibi olan Yüce Mevlamız! Şu anda ellerimizi Senin rızan için kaldırdık, bizleri dergah-ı uluhiyetinden boş çevirme Ya Rabbi.

Okunmuş olan Kur’an-ı Kerim’i ve Türkiye genelinde okutmuş olduğumuz 112 bin hatm-i şeriften hasıl olan sevabı evvelen ve bizzat sevgili Peygamber Efendimizin (s.a.s.) mübarek, münevver, mutahhar, aziz ruhu tayyibelerine hediye eyledik, kabul eyle Ya Rabbi.

Milletimizi 15 Temmuz gecesinde ihanet çemberinden kurtaran Rabbimiz! Hasıl olan sevabı 15 Temmuz gecesi milletimizi, vatanımızı kurtarmak için hainlerin darbe girişiminden dahili ve harici düşmanların, devletimizi işgal girişiminden kurtarmak için canlarını feda eden şehitlerimizin ruhlarına hediye eyledik, kabul eyle Ya Rabbi. Ruhlarını mele-i alada ferahnak eyle ya Rabbi.

O gece gazi olan şehitlik şerbeti içmek için meydanlara, vatan, bayrak, ezan ve salalar aşkı için meydanlara gelen ve gazi olan bütün gazilerimize sağlık, sıhhat içerisinde hayırlı ömürler nasip eyle Ya Rabbi.

AA-20230715-31687439-31687435-TURKIYE_YUZYILININ_KAHRAMANLARI_PROGRAMI

İlahi Ya Rabbi! Sana inandık, sana güvendik, sana tevekkül ettik. Huzurunda ellerimizi açtık, can-ı gönülden sana yöneldik, bizleri huzurundan boş çevirme Ya Rabbi!

Ülkemizin birlik ve bütünlüğüne, milletimizin hürriyet, irade ve bekasına yönelik 15 Temmuz gecesi yaşanan ihanete karşı durarak canlarını istiklal ve istikbalimiz için feda eden aziz şehitlerimizi sonsuz rahmetine gark eyle Ya Rabbi. Cümlesini cennetinle ve cemalinle müşerref eyle, sevgili Peygamberimize (s.a.s.) komşu eyle Ya Rabbi. Şurada toplandığımız gibi mahşer günü hiçbir gölgenin bulunmadığı anda Rabbimizin arşının gölgesi altında toplanmayı hepimize nasip eyle Ya Rabbi.

İlahi Ya Rabbi! Gazilerimizi dünyada hayırlı nimetler içinde sağlıklı, huzurlu ve uzun bir ömür ile muammer eyle.

Ey hainlerin tuzaklarını bozan Yüce Rabbimiz! Devletimize ve milletimize ihanet peşinde koşanlara fırsat verme, umudumuzu çalmak, huzurumuzu bozmak, bizi yolumuzdan alıkoymak isteyenlere karşı bizlere basiret ve feraset ver Ya Rabbi!

İlahi Ya Rabbi! Hukukuna kastetmek, izzet ve onuruna halel getirmek, şeref ve haysiyetini ayaklar altına almak üzere planlanan bu büyük ihanet karşısında Çanakkale ruhuyla yekvücut olan, göğsünü tanklara, kurşunlara siper ederek bu hain kalkışmaya geçit vermeyen necip milletimizi ilelebet payidar eyle Ya Rabbi. Ceddimizin mukaddes mirasına, vatanımıza, istiklalimize ve istikbalimize sahip çıkan milletimizi iki cihanda aziz eyle Ya Rabbi!

Bu necip milletin ve aziz vatanın muhafızı olan şanlı ordumuza ve güvenlik güçlerimize yurt içinde ve sınır ötesinde; karada, denizde, havada her zaman ve her yerde nusretinle ve kudretinle yardım eyle, ordumuzu her daim mensur ve muzaffer eyle Ya Rabbi!

Ülkemizi, milletimizi ve tüm İslam beldelerini, zalimlerin zulmünden, kafirlerin küfründen, münafıkların nifakından, hainlerin ihanetinden, şerlilerin şerrinden koru Ya Rabbi. Senin adınla insanları aldatanların, inancı ve samimiyeti istismar edenlerin kötülüklerinden bizleri, neslimizi ve ülkemizi muhafaza eyle Ya Rabbi!

Dünyanın değişik yerlerinde yüce dinimize, mukaddes Kitabımıza, sevgili Peygamberimize (s.a.s.), camilerimize, Müslüman kardeşlerimize saldıran, düşmanlık yapan azgınlara fırsat verme Allah’ım!

Korkunun, açlığın, sefaletin ve gözyaşının olmadığı bir dünya için, yeryüzünde yeniden iyiliği hakim kılmak için çalışan kullarına yardım eyle, bu uğurda kudretinle bizleri muktedir eyle Ya Rabbi!”

Programda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş da hazır bulundu.AA-20230715-31687502-31687495-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

AA-20230715-31687521-31687520-CUMHURBASKANI_RECEP_TAYYIP_ERDOGAN

Editör: Mehmet Öztürk