banner250

banner246

Cuma Hutbesi - 7 Mayıs 2021

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 7 Mayıs 2021 tarihli ve "Kadir Gecesi: Bin Aydan Hayırlı Gece" konulu cuma hutbesi.

Diyanet Hutbeler 06.05.2021, 10:49
Cuma Hutbesi - 7 Mayıs 2021
© AA

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan, 7 Mayıs 2021 tarihli ve "Kadir Gecesi: Bin Aydan Hayırlı Gece" konulu cuma hutbesi.

Tarih: 07.05.2021

اِنَّٓا اَنْزَلْنَاهُ ف۪ي لَيْلَةِ الْقَدْرِۚ، وَمَٓا اَدْرٰيكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِۜ، لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ اَلْفِ شَهْرٍۜ، تَنَزَّلُ الْمَلٰٓئِكَةُ وَالرُّوحُ ف۪يهَا بِاِذْنِ رَبِّهِمْۚ مِنْ كُلِّ اَمْرٍۙۛ، سَلَامٌ۠ۛ هِيَ حَتّٰى مَطْلَعِ الْفَجْرِ. وَ قَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّي اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:

اَللّٰهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ  تُحِبُّ العفْوَ  فَاعْفُ عَنّ۪ي.

Kadir gecesi:Bin Aydan Hayırlı Gece

Muhterem Müslümanlar!

Zaman hızla akıp giderken hüznü de sevinci de bir arada yaşıyoruz; Rabbimizin af ve mağfiretine, engin rahmetine susayan gönüllerimize bir lütuf olarak gelen şifa ayı Ramazan’ın son günlerine yaklaşıyoruz. Salgınla buruk geçen günlerimizde bir inşirah ve huzur vesilesi olacak Kadir Gecesi’ne kavuşmayı heyecanla bekliyoruz. Yarın inşallah Kadir Gecesi’ni idrak edeceğiz. Bizleri bugünlere ulaştıran Yüce Rabbimize hamd ü senalar olsun. Kadir Gecemiz mübarek olsun.

Aziz Müslümanlar!

Cenâb-ı Hak, bütün insanlığı şirkin, zulmün ve cehaletin karanlıklarından İslam’ın aydınlığına eriştirmek ve ruhen olgunlaştırmak için Kur’an-ı Kerim’i indirmiştir. Kur’an ile bağı güçlü olan her şeyin değerini yüceltmiş, onu okuyup anlama ve yaşama gayretinde olanın ömrüne bereket vadetmiştir. Kur’an’ın indirildiği ay, on bir ayın sultanı, indirildiği gece de bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi olmuştur.

Değerli Müminler!

Kadir Gecesi, Yüce Rabbimizin yeryüzüne “es-Selâm” ismiyle tecelli ettiği, mümin gönüllere huzur ve esenlik vadettiği gecedir. Kadir Gecesi, lütuf ve izzeti, feyiz ve bereketi bol olan manevi bir fırsat gecesidir. Nitekim Cenâb-ı Hak, Kadir Sûresi’nde şöyle buyurmaktadır: “Biz Kur’an’ı, Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede, Rablerinin izniyle her iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”[1]

Aziz Müminler!

O halde geliniz, Kur’an’ın indirildiği Kadir Gecesi’nde hayat kitabımız Kur’an’la irtibatımızı gözden geçirelim. Yaratılış gayemizi tefekkür edip Rabbimizle kulluk ahdimizi tazeleyelim. İbadet ve taatle, zikir ve tesbihle, tevbe ve istiğfarla bu mübarek geceyi ihya edelim. Salgından ve her türlü maddi ve manevi hastalıktan şifa bulmak için Rabbimize yalvaralım. Sevgili Peygamberimizin bu gece yapılmasını tavsiye ettiği şu duayı dilimizden düşürmeyelim: “Allah’ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle!”[2]


[1] Kadir, 97/1-5.

[2] Tirmizî, Deavât, 84.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Cuma Hutbesi İndir

PDF İNDİR >>>

WORD İNDİR >>>

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (7)
Nezir Yörü 2 ay önce
Kadir Gecemiz mübarek olsun
KUZEY GÜNEY 2 ay önce
Imam sonraki duayı gitti arapça okudu kimse bişey anlamadı. Belki insanların dikkatini çekecekken ne gerek var bilmişlik yapıp arapça okuyorsun.
“Allah’ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle!”
Ferit Özbay 2 ay önce
*ALLAH'IN İZNİYLE HERŞEY YOLUNA GİRECEK*

*RABBİNE GÜVEN*

Hayırlı cumalar diliyorum.
Ahmet yılmaz 2 ay önce
Kadir gecemiz mübarek olsun
Züleyha Çakır 2 ay önce
Cumanın hayrı ve bereketi üzerimize olsun İnşALLAH..
mehmet sayar 2 ay önce
Allah cc yar ve yardımcınız olsun .Kadir gecemiz tüm ümmeti muhammede hayırlar getirsin.
Mehmet Şahin Aydemir 2 ay önce
Cuma'nın hayrı ve bereketi hepimizin üzerine olsun