banner250

banner203

Cuma Hutbesi - 24 Temmuz 2020

Diyanet İşleri Başkanlığı 24 Temmuz 2020 tarihli "Ayasofya: Fethin Nişanesi, Fatih'in Emaneti" konulu cuma hutbesini yayınlandı.

Diyanet Hutbeler 22.07.2020, 23:49
Cuma Hutbesi - 24 Temmuz 2020

Tarih: 24.07.2020

اِنَّمَا يَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّٰهِ مَنْ اٰمَنَ بِاللّٰهِ وَالْيَوْمِ الْاٰخِرِ وَاَقَامَ الصَّلٰوةَ وَاٰتَى الزَّكٰوةَ وَلَمْ يَخْشَ اِلَّا اللّٰهَ فَعَسٰٓى اُو۬لٰٓئِكَ اَنْ يَكُونُوا مِنَ الْمُهْتَد۪ينَ.

وَقَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّي اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:

مَنْ بَنَى مَسْجِدًا لِلَّهِ بَنَى اللَّهُ لَهُ فِى الْجَنَّةِ مِثْلَهُ.

AYASOFYA: FETHİN NİŞANESİ,  FATİH’İN EMANETİ

Muhterem Müslümanlar!

Bugün, Ayasofya’nın kubbelerinde yeniden tekbir, tehlil ve salavatların yankılandığı, minarelerinden ezan ve salâların yükseldiği gündür. Evlad-ı Fatihan’ın hasreti, ulu mabedin sessizliği sona eriyor. Ayasofya Cami-i Şerifi bugün yeniden mümin ve muvahhit cemaatine kavuşuyor.

Bizleri böyle şerefli ve tarihî bir günde bir araya getiren Rabbimize sonsuz hamd ü senalar olsun. “Konstantiniyye mutlaka fetholunacaktır. Onu fetheden komutan ne güzel komutandır! Ve o asker, ne güzel askerdir!”[i] buyurarak fethi müjdeleyen Resûl-i Ekrem Efendimize salat ve selam olsun.

Bu müjdeye nail olma aşkıyla yollara düşen İstanbul’un manevi mimarı Ebû Eyyûb el-Ensârî Hazretleri başta olmak üzere, ashab-ı kirama, onların kutlu izinden gidenlere, Anadolu’yu bize vatan eylemiş, korumuş ve emanet etmiş olan bütün şehit ve gazilerimize selam olsun.

Çağının en gelişmiş teknolojisini üreten, gemilerini karadan yürüten, Allah’ın izni ve inayetiyle İstanbul’u fetheden, sonra da bu aziz şehrin tek bir taşına bile zarar gelmesine izin vermeyen, o genç ve dirayetli padişaha, Fatih Sultan Mehmet Han’a selam olsun.

Ayasofya, asırlar öncesinden gelen gül rengi bir muştudur. Ayasofya, fethin nişanesi ve kıyamete kadar cami olması kaydıyla onu vakfeden Fatih’in emanetidir. Bu nadide emanetin cemaatine kavuşması için dünden bugüne canla başla emek veren büyüklerimize, ilim ve fikir insanlarımıza, irfan ve ihsan öncülerimize, tüm kardeşlerimize selam olsun.

Aziz Müminler!

Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması, beş asır boyunca cami olarak müminleri bağrına basan mukaddes bir mekânın, aslî vasfını kazanmasıdır.

Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması, başta Mescid-i Aksa olmak üzere, yeryüzünün bütün mahzun ve mazlum mescitlerinin ümide kavuşmasıdır.

Ayasofya’nın ibadete açılması, temeli tevhid, tuğlası ilim, harcı erdem olan medeniyetimizin yükselmeye devam edişidir.

Kıymetli Müslümanlar!

Bizim medeniyetimiz, cami merkezli bir medeniyettir. Camilerimiz, birlik ve dirliğimizin, ilim ve irfanımızın kaynağıdır. Yüce Rabbimiz, cami ve mescitleri imar edenler hakkında şöyle buyurmaktadır: “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe iman eden, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte doğru yolda oldukları umulanlar bunlardır.”[ii]

Bir caminin yapılması ve varlığını koruması için gayret gösteren kimseleri Peygamberimiz cennetle müjdeler: “Her kim Allah için bir mescit bina ederse, Allah da ona cennette bu mescidin benzeri bir köşk bina eder.”[iii]

Aziz Müslümanlar!

Şimdi bize düşen, birlik ve kardeşlik şuuruyla camilerimizi canlı tutmaktır. Camilerimizi hayatımızın merkezine almaktır. Kadınıyla erkeğiyle, çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla camilerimizde olmak, camilerimizle hayat bulmaktır. Ayasofya Cami-i Şerifi’nin ifade ettiği ulvi anlamlara sahip çıkmak için daha büyük bir inanç, azim, kararlılık, heyecan ve özveri ile çalışmaktır.


[i] Ahmet b. Hanbel, Müsned IV, 335.

[ii] Tevbe, 9/18.

[iii] Müslim, Zühd, 44.

HUTBEYİ İNDİR

PDF İçin TIKLAYINIZ

Word İçin TIKLAYINIZ

Arapça İçin TIKLAYINIZ

İngilizce İçin TIKLAYINIZ

Hutbeyi Dinle

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (10)
Hasan AYAZ 1 yıl önce
ELHAMDÜLİLLAH, ELHAMDÜLİLLAH, ELHAMDÜLİLLAH, ŞÜKÜRLER OLSUN YA RAB AYASOFYA-I KEBİR-İ CAMİİNDE BU MÜBAREK CUMA GÜNÜ İBADETİ NASİP ETTİĞİN İÇİN, ŞÜKÜRLER OLSUN ALLAH'IM BU GÜNÜ GÖRMEYİ NASİP ETTİĞİN İÇİN, YA RAB YÜCE TÜRK MİLLETİNİN VE İSLAM-I MÜBİNİN BİRLİK, BERABERLİK İÇİNDE CEM OLMAYI NASİP EYLE ALLAH'IM, ELHAMDÜLİLLAH, ELHAMDÜLİLLAH, ELHAMDÜLİLLAH YA RAB
Mehmet Ağaoğlu 1 yıl önce
Hakkını verebilmemizin zaten mümkünü yoktur ancak Allah bize verdiği nimetler için hiç olmazsa şükredebilmeyi hepimize nasip etsin..
Elhamdülillah...
Ali özdemir 1 yıl önce
Elhamdulillah kavustuk
Sonsuz sukurler olsun rabbime
Lütfü 1 yıl önce
Rabbim bizi kudus ve mescidi aksanında alınmasıyla ibadete açılmasıyla oradada namaz kılmayı nasip etsin inşAllah
Nevzad Sercan Ateş 1 yıl önce
الله اكبر
Yasin türker 1 yıl önce
Rabbim Alemi İslam'ın yar ve yardımcısı olsun şanı, şerefi ve fethin sembolü olan Ayasofya camimiz tekrar kavuştuk vesilen olan devlet büyüklerimizden Allah razı olsun hayırlı cumalar
Kamil zor 1 yıl önce
Şükürler olsun
Ayhan Civez. 1 yıl önce
Rabbim Tüm İslam Alemine ve Milletimize Türliyemize Fatihin Emaneti olan Ayasofya Camii Şanı ve Şerefiyle Hayırlı Uğurlu olsun İnşAllah. Hak ve Adelet yerini bulmuştur!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın