banner250

banner203

Türkiye Diyanet Vakfından Afrika ülkelerine 44 yılda 111.6 milyon dolarlık yardım

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat, 3. Afrika Müslüman Liderler Zirvesinde yaptığı konuşmada, vakfın 44 yılda Afrika ülkelerine 111.6 milyon dolarlık yardım ulaştırdığını söyledi.

Diyanet Haber 20.10.2019, 22:28
Türkiye Diyanet Vakfından Afrika ülkelerine 44 yılda 111.6 milyon dolarlık yardım

Diyanet İşleri Başkanlığınca İstanbul'da düzenlenen 3. Afrika Müslüman Liderler Zirvesinin ikinci gününde Türkiye Diyanet Vakfının faaliyetleri hakkında genel müdür Mehmet Savaş Polat tarafından bir sunum yapıldı.

Polat: Afrika ülkelerine 44 yılda 111.6 milyon dolarlık yardım ulaştırdık

52 ülkeden 250 Müslüman dini lider, temsilci, akademisyen, aktivist, gazeteci ve yazarın katıldığı zirvede sunum yapan Polat, Türkiye Diyanet Vakfının Afrika ülkeleri başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirmiş olduğu hayri ve sosyal hizmetler hakkında bilgi verdi.

Türkiye Diyanet Vakfının yurt içinde 1.003 şubesi ve yurt dışında 149 ülkede insana dokunan her alanda faaliyet gösteren dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olduğunu belirten Polat, nerede bir mazlum ve ihtiyaç sahibi varsa yardımına koşmaya gayret ettiklerini söyledi.

Doğru bilginin doğru kaynaklardan hikmetli bir şekilde aktarılması konusuna büyük önem gösterdiklerini ifade eden Polat, Afrika ülkelerinden toplamda 1003 öğrenciye Türkiye’de, Somali’de ise 4 okulda bin 110 öğrenciye eğitim hizmeti verdiklerini vurguladı.

Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Sosyal Destek ve Eğitim Merkezi (SDEM)’de 2018-2019 yıllarında 23 Afrikalı öğrencinin Türkçe dil eğitimini tamamladığını anlatan Polat, 82 öğrencinin ise eğitimlerine devam ettiğini ifade etti.

Türkiye Diyanet Vakfının en kapsamlı yardım organizasyonlarından olan vekalet yoluyla kurban kesim çalışmaları kapsamında vakfın kurulduğu 1975 yılından bu zamana kadar Afrika ülkelerinde 1 milyon 95 bin 432 hisse kurbanın kesilerek ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığını dile getiren Polat, “Ramazan yardımlarımız kapsamında ise 331 bin 436 gıda kolisi dağıtarak iftar sofraları kurduk. Temiz içme suyu bulma konusunda çok büyük sıkıntıların yaşandığı Afrika ülkelerinde bu zamana kadar 294 su kuyusu açarak insanların istifadesine sunduk. Bunların yanı sıra bölgede, acil insani yardım, cami ve mescitlerin yapım ve onarımı, bina inşa ve onarım gibi yardım faaliyetleri gerçekleştirdik. Diyanet İşleri Başkanlığımız ile birlikte Türkiye Diyanet Vakfı olarak Afrika ülkelerine 44 yılda 111.6 milyon dolarlık yardım ulaştırdık.” diye konuştu.

24 ülkeye 9 dilde Kur’an-ı Kerim

Afrika ülkelerinde hayatları boyunca Kur’an-ı Kerim’i tam bir Mushaf olarak göremeyen yüzlerce belki de binlerce insan olduğunu ifade eden Polat, Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte yürütülen “Hediyem Kur’an Olsun” projesi kapsamında bu insanlara ulaşarak Kur’an-ı Kerim hediye ettiklerini söyledi.

Bu zamana kadar 24 Afrika ülkesinde yerel dillerde dahil olmak üzere 9 dilde Kur’an-ı Kerim bastırarak bölge insanına dağıttıklarını belirten Polat, “Milletimizin bizlere güven ve desteğiyle inşallah daha fazla kişiye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Polat, Türkiye Diyanet Vakfının Suriye, Yemen, Filistin, Arakan, Endonezya ve Sudan gibi iç savaş ve doğal afetlerin yaşandığı kriz bölgelerinde uzun yıllardır acil insani yardım faaliyetlerini sürdürdüğünü, mazlumların derdine derman olmaya çalıştığını sözlerine ekledi.

Yorumlar (1)
Ziya Salihoğlu 2 yıl önce
Allah sizleren razi olsun.
Rabbim hizmetlerinizi daim eylesin.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?