banner250

banner246

Çamlıca Camii sabah namazında doldu taştı

İstanbul Müftülüğünün düzenlediği "Sabah namazı buluşmaları"nın finali, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan ve binlerce vatandaşın katılımıyla Çamlıca Camii'nde gerçekleştirildi.

Diyanet Haber 28.04.2019, 09:09
Çamlıca Camii sabah namazında doldu taştı
© AA

Düzenli olarak yapılan sabah namazı buluşmaları etkinliğinin final programında genç, yaşlı, çocuk her yaştan binlerce vatandaş Çamlıca Camii'ne akın etti.

Programda, Kur'an-ı Kerim okunması ve Erbaş'ın sabah namazını kıldırmasının ardından dua edildi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın yanı sıra, İstanbul'daki bazı ilçe müftüleri ile çevre illerden müftülerin de katıldığı programda, kalabalık dolayısıyla  avluda saf tutan cemaatin burayı doldurduğu, buraya sığmayanların ise dış avluda ve caminin bahçe kısmında namaz kıldıkları görüldü. 

Prof. Dr. Ali Erbaş, namazın ardından yaptığı konuşmada, Allah'tan sabah namazının kabul edilmesini diledi.

"Ne mutlu bizlere ki bu gök kubbenin altında, çocuk genç, yaşlı binlerce Müslüman buluştuk, birlikte secde ettik, Rabb'imize niyazımızı ifade ettik, eda ettik, kabul buyursun Rabb'im inşallah." diyen Erbaş, okumanın ve öğrenmenin önemine değindi.

Erbaş, "Allah Resulü Efendimiz bütün insanlığa şu mesajı verdi, 'Benim ümmetimin gençlerinin, çocuklarının, benim ümmetimin mensuplarının elinden kitap ve kalem düşmeyecek.' Asırlar boyunca bu ümmetin çocuk ve gençlerinin elinden kitap kalem düşmediği zamanlarda hep yüceldik, hep yükseldik. Ama kitap ve kalem, öğrenmek, öğretmek bizden uzaklaşınca bu ümmet geriledi, zayıfladı. İnşallah bugün elinde kalem ve kitap olan öğrenme ve öğretme peşinde olan gençlerimiz var, umutluyuz." diye konuştu.

"Üstümüze düşen bu camileri hep böyle doldurmak"

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan ise namazlarını avluda kıldıklarını, birçok kişinin ise içeri giremediğini söylediğini ifade etti.

63 bin kişilik camide bugün içeri giremeyenlerle birlikte çok büyük bir cemaatin Çamlıca Camii'ne akın ettiğini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Neden akın etti? Ben de Müslümanlardanım demek için, büyük bir ümmetin parçası olduğunu hissedebilmek ve dünyaya haykırabilmek için. Herhalde bundan böyle üstümüze düşen, bu camileri hep böyle doldurmak. Çünkü inanın ki bizim buradaki birlik tablomuz, dünyaya vermemiz gereken mesaj. Bu ümmetin düşmanlarına vermemiz gereken mesaj. Müslümanların üzerinde planlar kuranlara vermemiz gereken mesaj. Ve inanın onları en çok ürküten de işte buradaki bu birlik tablosu." 

İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz da "Kur'an dinledik, tesbihata katıldık ve dini duygularımızı yüksek seviyede hep birlikte idrak ettik. Değerli kardeşlerim, gençlerle yaşlıların ve orta yaşlıların tek yürek, aynı anda, tek ses ve tek nefes halinde mabette buluşmasını biz önemsiyoruz. Biz çünkü gençlerimizi önemsiyoruz. Onların aynı anda büyükleriyle saf tutmasını çok anlamlı olduğuna inanıyoruz." ifadesini kullandı. 

"Sabah namazı buluşması" programı sonrasında vatandaşlara çorba ikram edildi.

Bu arada, kalabalıktan dolayı camiye çıkan caddelerde trafik ve yaya yoğunluğu oluştu. Bazı vatandaşlar camiye Çamlıca-Libadiye arasındaki kara yolu tünelini kullanarak ulaştı.

Çamlıca Camii’ne yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, cami içerisinde, girişinde ve çıkışında fotoğraf ve video çekti, camiyi gezdi.

Program dolayısıyla cami çevresinde de yoğun güvenlik önlemi alındığı görüldü. 

Aynı anda 63 bin kişinin ibadet edebileceği bir kompleks olarak tasarlanan Çamlıca Camisi, 7 Mart'ta sabah namazıyla ibadete açılmıştı.

Kaynak: AA
banner249
Yorumlar (11)
Erdal 2 yıl önce
Allah kabul etsin...rabbim bütün camilerimizi doldurmayı da nasip etsin amin
Gülten Yeşil. Allah binlerce razı olsun bu camiyi yaptıralardan 2 yıl önce
Gülten Yeşil. Allah binlerce razı olsun bu camiyi yaptıralardan 2 yıl önce
TK 2 yıl önce
Allah yapmış olduğunuz ibadeti kabul etsin. AMİN.
R. Yumbul 2 yıl önce
Allah c. c yaptırandan, yaptırmaya vesile olandan Rabbim razı olsun. Allah böyle camileri cematli bir şekilde çoğaltmasına vesile eylesin. Amin.
ŞEFİK ABDULLAH 2 yıl önce
ELHAMDULİLLAH
Ali MERT 2 yıl önce
Camimiz çok güzel,
Camimizi dolduran mü'minler çok güzel,
Hele çorba ikramı daha bir güzel..
Tüm ümitlerini Türkiye ye bağlamış islam âlemini sevindirecek böylesine güzel fotoğraflara, birlik ve beraberliğe geçmişten daha çok ihtiyacımız var.
Ne mutlu bu hizmetlere niyet edenlere..
Bu hizmetlerin içerisinde olanlara..
Bu hizmetleri sevenlere, gönül verip duâ edenlere..
Hürmetle..
Veysel İşkodra 2 yıl önce
Rabbim Efendimiz A.S a ümmet olmayı nasip etsin. Son nefesimizde kelime-i şahadetle ahirete intikal etmeyi nasip etsin. Bu namazlar da devam etsin inşaAllah. Amin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?