banner297

Diyanet'ten Hz. Adem, Hz. Havva, Hz. İsa ve Hz. Meryem açıklaması

banner265

Hz. Âdem, Hz. İsa, Hz. Havva ve Hz. Meryem’e yönelik polemiklerle ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “İslam’ın seçkin şahsiyetlerine dair söylenen her cümlede, yapılan her açıklama ve yaklaşımlarda son derece hassas ve dikkatli olunması gerekmektedir.” denildi

Diyanet Haber 17.01.2022, 17:52
Diyanet'ten Hz. Adem, Hz. Havva, Hz. İsa ve Hz. Meryem açıklaması

“İslam’ın seçkin şahsiyetlerine dair söylenen her cümlede son derece dikkatli olunmalı”

Hz. Âdem, Hz. İsa, Hz. Havva ve Hz. Meryem’e yönelik polemiklerle ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “İslam’ın seçkin şahsiyetlerine dair söylenen her cümlede, yapılan her açıklama ve yaklaşımlarda son derece hassas ve dikkatli olunması gerekmektedir.” denildi

Son zamanlarda İslam’ın kutlu elçileri Hz. Âdem ve Hz. İsa peygamberlerimize; insanlığın ortak değeri Hz. Havva ve iffet abidesi Hz. Meryem annelerimize yönelik gelişigüzel tartışmaların ve polemiklerin yapıldığına şahit olmaktayız.

Öncelikle bilinmelidir ki Hz. Âdem (a.s.), ilk insan olmasının yanında aynı zamanda ilk peygamberdir. Bu yönüyle vahye muhatap olmuş; akıl, şuur, irade gibi hususiyetleri ve eşya hakkındaki ilmiyle meleklere üstün kılınmış mükerrem bir şahsiyettir. Dolayısıyla Kur’an-ı Kerim’de “halife” olarak nitelenen Hz. Âdem ve onun eşi Hz. Havva, bütün insanlığın müşterek değeri ve muazzez atalarıdır.

Aynı şekilde Yüce Allah, “Allah katında İsa’nın yaratılmasındaki durum, Âdem’in durumu gibidir.” (Âl-i imran, 3/59) buyurarak Hz. İsa’nın yaratılışındaki ilahî kudrete ve onun mucizevî doğumuna açıkça vurgu yapmıştır. Tevhit inancının örnek şahsiyetleri olarak Hz. İsa ve onun mutahhar annesi Hz. Meryem, Allah’ın ezelî hitabına mazhar olan seçkin insanlardır. Yüce Allah, hem Hz. İsa’nın hem de onun mübarek annesi Hz. Meryem’in asaletinden ve saygınlığından Kur’an-ı Kerim’de defaatle bahsetmiştir. Nitekim Hz. Meryem, insanlık için iman, hayâ ve iffet timsali bir şahsiyet olarak tanıtılmıştır. Kur’an-ı Kerim’de yüce Allah’ın övgüsüne mazhar olmuş bu müstesna şahsiyetler, tarih boyunca bütün Müslümanlar tarafından da büyük bir saygı, hürmet ve muhabbetle anılmıştır.

Dolayısıyla maksadı, niyeti ve bağlamı ne olursa olsun, İslam’ın seçkin, önder ve örnek şahsiyetlerine dair söylenen her cümlede, yapılan her açıklama ve yaklaşımlarda son derece hassas ve dikkatli olunması gerekmektedir. Dinî şahsiyet, sembol ve değerlerle ilgili özensiz tutum ve davranışlarda bulunulması, en hafif tabirle saygısızlıktır. Bu hususta asgarî bir insanî erdem olarak herkesin daha duyarlı olması ve hassasiyet göstermesi elzemdir.

Bu itibarla, hem yüce dinimizin ilkeleri ve örnek şahsiyetleri hakkında konuşurken hem de söz konusu değerleri savunurken saygılı, özenli ve ilkeli olmak, herkesin içselleştirmesi gereken en temel insanî ve ahlakî tavırdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

banner237
Yorumlar (18)
Hakan 4 ay önce
islama dil uzatanlarin idam edilmesi gerekir
Tahir Dutar 4 ay önce
Esselamün aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu
Zalimlere karşı her zaman başkanlığımızın yanındayız
ibrahim ACAR 4 ay önce
BU AÇIKLAMA YETERLİ DEĞİLDİR.
BU AHLAK YOKSUNLARINA YAPTIRIM UYGULANMALIDIR...
HZ. ADEM VE HZ. HAVVA ANNEMİZE BÖYLE HAKARET EDERCESİNE DİNİ DEĞERLERE ZARAR VERENLERE ADLİ CEZADA YETMEZ... İSLAM DİNİMİZİN EMRETTİĞİ CEZALARDAN VERİLMELİDİR...
Ferhan Demir 4 ay önce
Tam bir burokrasi yansıtan bir açıklamadır. Tüm insanlığın inanç değerlerine ters düşen bu tür davranışları derhal adlı makamlar tarafından gereginin yapılmasıdır..
İbrahim Yaşar 4 ay önce
Diyanet işleri başkanlığımızın açıklamasını destekliyorum
Muhammet Topal 4 ay önce
Diyanet işleri bakanlığımızın açıklamasını destekliyorum.
Nuray koçoğul 4 ay önce
Allah dostlarina diluzâtan cahillerin dilleri kirusun İNŞAALLAH
ziya albayrak 4 ay önce
Diyanet İşleri Başkanımıza ve Kurumumuza teşekkür ediyorum.Biz Kendimize bakmalı, daha çok çalışmalıyız ve bize verilen görevleri daha iyi yapmaya gayret göstermeliyiz. İsalam'a karşı olanların tutum ve davranışları bizi ümitsizliğe düşürmemeli.Azmimizi ve kararlılığımızı daha da artırmalı ve-sselam
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın